PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Kovo 1 d. 15:06

Vyriausybės programoje – dėmesys žaliajam kursui, kaitinamąjam tabakui, nelegaliam darbui

Lietuva

BNS / Fotobanko nuotr.

Sniegė BalčiūnaitėŠaltinis: BNS


260434

Vyriausybė trečiadienį apsisprendė dėl parlamento pavasario sesijos darbų programos ir teikia ją Seimui. Programoje suplanuoti 92 teisės aktų projektai, tarp kurių – akcizai kurui, griežtinimai kaitinamąjam tabakui, griežtesnės sankcijos nelegaliam darbui.

„Tikiuosi, pavyks nudirbti tai, ką suplanavome, nors greičiausiai bus nenumatytų dalykų, kurių dabar negalime numatyti“, – posėdyje prieš programos tvirtinimą sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Anot jos, programoje yra 92 teisės aktų projektai: „Tai mažiau nei siūlėme rudens sesijoje, kai turėjome 96 ir tuos ne visus spėjome priimti, vadinasi, dalis iš tų projektų persikelia į pavasarį“.

Pasak premjerės, trečdalis projektų bus registruota iki sesijos pradžios, o 42 Seimui siūloma svarstyti jau kovą, po ketvirtadalį – balandį ir gegužę. Birželį bus pateiktas didžiausias projektas – strategija „Lietuva 2020-2050“, kuri, I. Šimonytės teigimu, dabar yra „gryninimo stadijoje“.

Vyriausybė pritarė, kad į darbų sąrašą vėl būtų įtrauktas žaliojo kurso paketas dėl akcizų kurui, nors pataisos Seimui jau buvo pateiktos 2021 metų gruodį, tačiau jos įstrigo, nes parlamentinis Kaimo reikalų komitetas atmetė Aplinkos ministerijos siūlymą „žaliojo“ itin pigaus dyzelino įsigijimus žemdirbiams riboti nuo 2024 metų liepos.

Dabar Akcizų įstatymo pakeitimais siūloma nuo 2023-2025 metų mažinti arba naikinti akcizų lengvatas iškastiniam kurui ir keisti akcizų skaičiavimo tvarką. Planuojama didinti gazoliams, akmens anglims, koksui ir lignitui taikomus akcizų tarifus, nustatyti akcizus šildymui skirtoms durpėms ir nuosekliai juos didinti.

Nuo 2025 metų į kai kuriems energiniams produktams taikomus akcizų tarifus numatoma įtraukti anglies dioksido (CO2) dedamąją, kuri būtų proporcinga kuro rūšies CO2 išmetimui. Toks sprendimas ilgainiui skatintų atsisakyti šių aplinkai žalingų kuro rūšių.

Sveikatos apsaugos ministerija ketina griežtinti kaitinamojo tabako gaminių ženklinimą ir siūlo Seimui uždrausti tiekti į rinką įvairių kvapų ir skonių šiuos gaminius.

Aplinkos ministerija taip pat žada į Seimą atnešti pataisas, leisiančias ne tik aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams, bet ir savivaldybių administracijoms aktyviau spręsti lokalias oro taršos problemas. Pavyzdžiui, nustatyti papildomas taisykles buitinių aplinkos oro taršos šaltinių (buitinių katilų, židinių, kepsninių, smulkių remonto darbų, kiemų valymo) naudojimui.

Tarp Vyriausybės prioritetų būsimoje Seimo sesijoje – socialiai pažeidžiamų visuomenės grupių įgalinimas, bus siūloma įtvirtinti laikinąjį atokvėpį kaip atskirą specialiąją socialinę paslaugą, didinti minimalias socialinio draudimo motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokas.

Taip pat ketinama patikslinti ligos išmokų mokėjimo tvarką asmenims, besigydantiems nuo priklausomybių, ir slaugantiems sergančius asmenis.

Seimui bus siūloma Seimui įtvirtinti veiksmingesnes, proporcingesnes ir labiau atgrasančias sankcijas už nelegalų bei nedeklaruotą darbą, nelegalų užsieniečių įdarbinimą.

Esamos geopolitinės situacijos kontekste valstybės saugumui Vyriausybė ir toliau skirs didelį dėmesį: siekiama stiprinti sienos apsaugą ir kontrolę, užkirsti kelią piktnaudžiavimui sienų valdymo ir prieglobsčio sistema, efektyviai valdyti migracijos srautus.

Užsienio reikalų ministerijos rengiamais Tarptautinių sankcijų įstatymo pakeitimais bus siūloma įtvirtinti galimybę nustatyti konkrečias ribojamąsias priemones reaguojant į agresiją Ukrainoje, taip pat numatyti poveikio priemones juridiniams asmenims už sankcijų pažeidimus. 

Teisingumo ministerija siūlo sprendimus viešųjų konsultacijų metu identifikuotoms įstatymų nuostatų taikymo problemoms, įskaitant ir klausimus dėl asmens duomenų apsaugos reikalavimų žurnalistinėje veikloje. 

Mokestinių pasiūlymų paketu bus siekiama prisidėti prie teisingesnės, efektyvesnės ir prognozuojamos mokesčių sistemos plėtros, pažangių investicijų skatinimo, savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimo bei aplinkosauginių tikslų įgyvendinimo.