PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Gegužės 23 d. 07:40

Vyriausybė turėtų Seimui pateikti patvirtintas struktūrines reformas

Vilnius

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


38762

Dar balandžio viduryje pristatytas šešias Vyriausybės struktūrines reformas Ministrų Kabinetas trečiadienį turėtų patvirtinti ir pateikti Seimui.

Vyriausybė trečiadienio posėdyje svarsto daug diskusijų sukėlusias bei kritikos sulaukusias mokesčių, pensijų, kovos su šešėliu, inovacijų, sveikatos ir švietimo reformas.

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį sakė, kad pirmadienį buvo aptartos diskusijų sukėlusios reformų dalys, o trečiadienį visas paketas bus pateiktas Seimui.

Ministras Pirmininkas pripažįsta, kad daugiausia diskusijų kelia Vyriausybės siūlymas 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas dirbantiesiems bei pertvarkyti antros pakopos pensijų fondų sistemą.

Pastarąją pertvarką ypač kritikuoja privatūs pensijų fondai. Ministerija siūlo, kad anuitetų mokėjimas būtų centralizuotas. Kitaip tariant, privačiai pensiją kaupę asmenys, sulaukę pensijinio amžiaus, išmokas privalomai gautų iš „Sodros“. Šį pasiūlymą kritikuoja privatūs fondai, teigiantys, kad tada nelieka prasmės kaupti pensijos privačiai, mat ją vis vien mokėtų valstybė.

Pertvarkant antros pakopos pensijų sistemą, siūloma, kad gyventojo įmoka būtų 4 proc. nuo darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos - 3 proc.), o valstybė prisidėtų 2 proc. įmoka nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos - 1,5 proc.).

Vyriausybė siūlo sujungti darbuotojo bei darbdavio mokesčius, dėl ko „ant popieriaus“ darbo užmokestis padidėtų 29 proc. Be to, siekiama 2 proc. punktais sumažinti „Sodros“ įmokas. Tačiau darbuotojai turėtų daugiau lėšų skirti įmokoms į privačius pensijų fondus.

Kovodama su šešėliu, Vyriausybė kitąmet žada iš jo „ištraukti“ 200 mln. eurų. Tai siekiama daryti tokiomis priemonėmis, kaip uždraudžiant neskaidrioms įmonėms dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, gyventojams, kurie legaliai perka paslaugas, susigrąžinti dalį mokesčių.

Reformos įsigalios tik tuomet, jeigu jai pritars Seimas. Tikimasi to sulaukti iki liepos, nors neatmetama, kad reforma gali būti priimta kartu su kitų metų biudžetu.

Artūras Ketlerius (ELTA)