Vyriausybė spręs dėl Šumsko ir Tverečiaus pasienio punktų uždarymo

20230814_125931_844
Lietuva
BNS nuotr.
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Ministrai trečiadienį planuoja apsispręsti dėl Šumsko ir Tverečiaus pasienio kontrolės punktų pasienyje su Baltarusija uždarymo.

Punktus planuojama uždaryti nuo penktadienio. Tai padarius, toliau veiks keturi pasienio su Baltarusija punktai: Medininkų, Lavoriškių, Raigardo bei Šalčininkų.

Susisiekimo ministerijos parengtame nutarimo projekte nurodoma, jog dviejų patikros punktų veiklą siūloma laikinai stabdyti „dėl geopolitinių aplinkybių ir grėsmių sumažinimo“.

Transporto srautas bus nukreipiamas į baigiamą rekonstruoti Medininkų pasienio kontrolės punktą, jis – didžiausias ir techniškai aprūpintas. Kaip nurodo ministerija, šiame, priešingai nei Tverečiaus ir Šumsko punktuose, yra rentgeno kontrolės sistema.

Sprendimas uždaryti patikros punktus priimamas reaguojant į galimas grėsmes dėl į Baltarusiją persikėlusių dalies „Wagner“ samdinių.

Lietuvos ir Lenkijos duomenimis, Baltarusijoje šiuo metu yra apie 4 tūkst. „Wagner“ samdinių, dalis jų – arti Lietuvos ir Lenkijos sienų. Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas tvirtina, kad samdinių skaičius gali siekti ir iki 4,5 tūkstančio.

Šalies politikai yra pažymėję, jog svarstant galimybes uždaryti daugiau pasienio patikros vietų, bus konsultuojamasi su regioniniais partneriais. Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius yra sakęs, kad visų šešių pasienio punktų su Baltarusija uždarymas vienu metu keltų didelių organizacinių problemų.

Baltarusija Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečiams nuo pernai pavasario yra įvedusi bevizį režimą. Kaip skelbia šios šalies institucijos, tokia galimybe šiemet pasinaudojo 170 tūkst. lietuvių, o remiantis Baltarusijos pasieniečių informacija, iš viso nuo pernai balandžio jau fiksuota virš 400 tūkst. Lietuvos piliečių išvykų į šią autoritarinę kaimyninę šalį. 

Lietuvos pareigūnai įspėja, kad Baltarusijos tarnybos dalį išvykstančiųjų bando verbuoti, naudoja šantažą, psichologinį spaudimą.