Vyriausybė spręs, ar pritarti siūlymui nebedrausti nepilnamečiams pasakoti apie LGBTQI

6280eca7919cd20220515zged508
Lietuva
BNS Fotobanko nuotr.
Augustas Stankevičius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Vyriausybė trečiadienį posėdyje spręs, ar pritarti siūlymui atsisakyti įstatymo nuostatos, kad informacija apie LGBTQI žmonių santuokas daro neigiamą poveikį nepilnamečiams.

Tokias pataisas teikia Teisingumo ministerija, reaguodama į Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, kuriuo pripažinta, kad Lietuva pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas, susijusias su saviraiškos laisve.

Bylą Strasbūro teisme iškėlė dabar jau mirusi rašytoja Neringa Macatė, kuri ginčijo Lietuvoje sustabdytą jos knygos „Gintarinė širdis“ leidybą.

Pasakų rinkinį, kuriame aprašomi tos pačios lyties asmenų santykiai, 2013 metais išleido Lietuvos edukologijos universitetas, tačiau po kelių mėnesių knygos platinimą sustabdė.

Tokį sprendimą universitetas grindė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos raštu, kuriame N. Macatės knyga įvardyta kaip daranti žalą vaikams iki 14 metų. Tuo metu tarnyba savo poziciją aiškino galiojančiu teisiniu reguliavimu.

Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme numatyta, kad neigiamą poveikį darančiai informacijai priskiriama tokia, kuria „niekinamos šeimos vertybės, skatinama kitokia, negu Konstitucijoje ir Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse įtvirtinta, santuokos sudarymo ir šeimos kūrimo samprata“.

Būtent šios nuostatos Teisingumo ministerija ir siekia atsisakyti.

„Siūlomas teisinis reguliavimas pašalins galimybę diskriminaciniu būdu riboti saviraiškos laisvę“, – aiškinamajame rašte nurodo ministerija.

Jei pataisoms pritars Vyriausybė, jos keliaus į Seimą, kur ministerijos iniciatyvą parlamentarai vertina skirtingai ir prognozuoja, kad šio klausimo svarstymas gali tapti dar viena takoskyra kaip Stambulo konvencijos ratifikavimas ar civilinės sąjungos įteisinimas.