REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Balandžio 15 d. 16:14

Vyriausybė iki birželio pratęsė karantiną, numatė atlaisvinimus kultūrai, barams, sportui (Papildyta)

Vilnius

BNS nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


171792

Vyriausybė ketvirtadienį iki birželio pratęsė karantiną, tačiau numatė atlaisvinimus prekybos, kultūros, sporto ir maitinimo įstaigoms, jie įsigalios per dvi savaites.

„Sukurkime tokią prognozuojamą aplinką šioms artimiausioms dviem savaitėms, kai niekas nebesitikėtų didelių siurprizų nei į vieną, nei į kitą pusę ir tada per tas dvi savaites ruoškimės kitoms dviem savaitėms“, – posėdyje sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

„Labai tikiuosi, kad viskas vyks atsargiai, etapais, tuo pačiu metu toliau skiepai ir testavimas leis padėtį kontroliuoti, o dar pakeliui Ekonomikos ir inovacijų ministerija su kitomis ministerijomis ateis su papildomais sprendimais, susijusiais su vadinamuoju galimybių pasu“, – pridūrė ji.

Taip pat Vyriausybė pakoregavo sąrašą savivaldybių, kur gali būti taikomi švelnesni karantino reikalavimai – iš jo nuo balandžio 26 dienos būtų išbraukiamos 23 savivaldybės.

„Jeigu iki tos datos kažkurioje iš savivaldybių sergamumo rodiklis nukristų žemiau 200 atvejų, turėtume svarstyti klausimą dėl savivaldybių sąrašo patikslinimo“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Šiose savivaldybėse, įskaitant Kauno ir Alytaus miestus bei rajonus, kontaktinis ugdymas bus galimas tik taikant kaupinių metodą.

Sveikatos apsaugos bei švietimo ministrai žadėjo, jog siekiant išvengti didelių apkrovų laboratorijoms, artimiausiu metu kaupinių testavimo metodiką mokyklose galės papildyti ir greitieji antigenų testai.

Renginiuose – iki 150 žiūrovų

20210415-144757-293.jpg

Nuo balandžio 19 dienos leista atsidaryti kino teatrams, profesionaliojo scenos meno įstaigų salėms, organizuoti renginius su žiūrovais lauke ir patalpose.

Anksčiau svarsčiusi, jog tokiuose renginiuose turėtų būti ne daugiau 50-ies lankytojų, Vyriausybė posėdyje nusprendė šį skaičių padidinti iki 150. Lankytojai negalės užimti daugiau kaip 30 proc. vietų salėse.

Taip pat darbo dienomis galės veikti iki šiol dirbti negalėjusios prekybos centrų parduotuvės.

Nuo balandžio 22 dienos atsidaryti galės lauko kavinės: maistą bus galima tiekti tik lauke, ne daugiau kaip dviem žmonėms. Maitinimo įstaigos galės veikti 7-21 val. Veikti galės ir jūrų bei oro uostuose esančios maitinimo įstaigos.

Nuo balandžio 26 dienos veikti bus leidžiama sporto klubams. Jie privalės vienam žmogui, įskaitant darbuotojus, užtikrinti 20 kvadratinių metrų plotą.

Grupinės treniruotės galės būti vykdomos dalyvaujant ne daugiau kaip penkiems asmenims neįskaitant paslaugų teikėjų.

Taip pat numatyti palengvinimai žmonėms turintiems imunitetą: jie nuo balandžio 22 dienos galės rinktis iki 10 žmonių grupėmis, rengti šventes, ekskursijas, lankyti globos įstaigose ir ligoninėse esančius žmones. Leista nuomoti patalpas tokių žmonių šventėms.

Veiklą atnaujinantys darbuotojai turės prieš tai profilaktiškai pasitikrinti, ar nėra užsikrėtę koronavirusu.

Atveriamos veiklos buvo uždarytos nuo pernai lapkričio pradžios, paskelbus antrąjį visuotinį karantiną.

Prekybos centrai vėl galės veikti, išskyrus savaitgalius

Vyriausybė ketvirtadienį leido nuo balandžio 19 dienos, pirmadienio, atverti visas parduotuves prekybos centruose, o nuo gegužės 3 dienos – ir turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, tačiau jos kol kas negalės veikti šeštadieniais ir sekmadieniais.

Ekonomikos ir novacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pabrėžė, kad visos kitos prekybos centruose dabar veikiančios parduotuvės – maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, gėlių, optikos ir ortopedijos, laidojimo reikmenų, vaistinės, taip pat parduotuvės, turinčios tiesioginį įėjimą iš lauko – savaitgaliais veiks, kaip ir iki šiol. 

„Savaitgaliais ribosime tų prekybininkų veiklą, kuriuos atidarome nuo 19 dienos – prekybos centrus. Visi, kas dabar dirba, galės dirbti ir savaitgaliais“, – Vyriausybės posėdyje sakė ministrė. 

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį sakė, kad jei žmonių saugumas „tuose dideliuose traukos objektuose“ bus tinkamai užtikrintas, sprendimas vėliau gali būti peržiūrėtas. 

„Pirmiausia turim pamatyti, kad tikrai schema veikia, dar įmonės turės pradėti dirbti, jie turės, žinoma, testuotis, tai procesas dar bus ilgesnio laiko, bet, aišku, turėsim matyti taip pat, kas bus ir po gegužes trečios ir su tuo vadinamuoju galimybių pasu kiek tai derės“, – ketvirtadienį posėdyje sakė ministrė pirmininkė.  

A. Armonaitė trečiadienį sakė, kad atidaryti visos prekybos vienu metu negalima, nes žmonėms reikia atlikti testus, pasiruošti. 

Visose vėl atidaromose prekybos vietose vienam žmogui turi tekti ne mažiau kaip 50 kv. metrų viso prekybos centro ploto arba vienu metu galės būti aptarnaujamas tik vienas žmogus.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius posėdyje siūlė, kad ploto ribojimai būtų šiek tiek mažesni ir siektų 40 kv. metrų vienam žmogui. Anot jo, didesni ploto ribojimai gali versti žmones būriuotis prie prekybos centrų.

„Antras prašymas būtų numatyti terminą arba kriterijus, kurių galėtume laukti ir tikėtis, kada prekyba septynias dienas vėl galėtų grįžti pilna apimtimi, nes dabar lyg ir yra toks kriterijus – kai situacija pagerės, bet norėtume tą horizontą matyti tikslesnį“, – posėdyje sakė M. Statulevičius. 

Pasak I. Šimonytės, situacija galės būti keičiama ekspertams įvertinus, ar dabartiniai apribojimai veikia, tuomet gegužės pradžioje būtų galima juos peržiūrėti. 

„Institucijos pirmiausiai turi realiame gyvenime įvertinti, ar tikrai veikia tie atskyrimai, ar veikia kažkokie srautų apribojimai ir kiti dalykai. Jeigu veikia, manau, prie tos diskusijos bus galima grįžti gegužės pradžioje ir tuos sprendimus pakoreguoti', – sakė premjerė.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė trečiadienį BNS sakė nesuprantanti, kodėl prekybos centrų parduotuvės negali dirbti savaitgaliais. Anot jos, ribojimas paskatins daugiau žmonių apsipirkinėti darbo dienomis, todėl gali būti labiau „suspaustas“ lankomumas.

Komentuodama 50 kv. metrų ploto vienam prekybos centro lankytojui reikalavimą, ji teigė, kad prekybininkai siūlė užtikrinti 40 kv. metrų plotą – tai būtų dvigubai daugiau negu kitose parduotuvėse, kur dabar vienam žmogui turi būti užtikrinta 20 kv. metrų ploto, o maisto parduotuvėse – 15 kv. metrų.

Šiuo metu prekybos centruose gali veikti tik būtinųjų prekių – maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos – parduotuvės, taip pat turinčios atskirą įėjimą iš lauko, o kitos gali veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai. 

Abiturientai nuo gegužės 3-iosios galės grįžti į mokyklas

photo-2439132.jpg

Abiturientai nuo gegužės 3-iosios galės grįžti į mokyklas, nusprendė Vyriausybė.

Ketvirtadienį karantino režimo pakeitimais Ministrų kabinetas numatė, kad ugdymas nuo gegužės 3-iosios abiturientams galės būti vykdomas mišriu būdu. Dėl to buvo sutarta dar trečiadienį.

Nuo ateinančio pirmadienio taip pat leista padvigubinti vienu metu konsultacijose dalyvaujančių abiturientų skaičių, t.y. jų galės būti iki 10-ies. Nuo gegužės 3-iosios apribojimai bus apskritai panaikinti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sakė, kad ugdymas vyks mišriu būdu, derinant kontaktinį darbą su nuotoliniu, ji žadėjo įsakymu nustatyti detalesnę tvarką, kad ne mažiau nei pusė visų pamokų abiturientams turėtų vykti klasėse.

„Tikrai nepamiršome 5-8, nepamiršome ir 8-11 klasių. Jei matysime, kad susitvarkome, galėsime galvoti ir apie atidarymą ir šių klasių, nes joms dar lieka beveik du mėnesiai mokytis, šios klasės baigia mokslo metus birželio pabaigoje“, – sakė J. Šiugždinienė. 

Premjerė Ingrida Šimonytė pasiūlė užfiksuoti šį ketinimą protokole ir laiką iki gegužės 3-iosios išnaudoti diskusijoms su švietimo bendruomene dėl šių moksleivių galimo grįžimo.

„Jeigu toks konsensusas bus, tuos sprendimus bandysime irgi kažkaip įmanomai suvaldomus padaryti“, – sakė ji.

Pakeitimais taip pat numatyta, kad brandos egzaminai ar jų dalys mažose patalpose galės vykti dalyvaujant ne daugiau kaip dešimčiai, didelėse – 11-50 kandidatų, išlaikant ne mažesnį kaip dviejų metrų atstumą ir 10 kvadratinių metrų plotą žmogui.

Tokiu pat principu galės būti vykdomi pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo egzaminai klausos, regos negalias turintiems moksleiviams ar laisvės atėmimo vietose veikiančių mokyklų mokiniams.

Vyriausybė taip pat pakoregavo sąrašą savivaldybių, kur gali būti taikomi švelnesni karantino reikalavimai – iš jo nuo balandžio 26 dienos būtų išbraukiamos 23 savivaldybės, įskaitant Kauno ir Alytaus miestus bei rajonus. Jose kontaktinis ugdymas bus galimas tik taikant kaupinių metodą. 26-iose savivaldybėse, tarp jų – Klaipėdos, Šiaulių miestų ir rajonų, ugdymas galės vykti netaikant papildomo testavimo.

Sveikatos apsaugos bei švietimo ministrai žadėjo, jog siekiant išvengti didelių apkrovų laboratorijoms, artimiausiu metu kaupinių testavimo metodiką mokyklose galės papildyti ir greitieji antigenų testai.

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA