PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 4 d. 11:57

Vyriausybė apsitarė, kaip atlygins Alytaus gaisro žalą patyrusioms įmonėms

Alytus

PAGD nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


105459

Vyriausybė pirmadienį vykusiame neformaliame pasitarime nusprendė, kad trečiadienį pasirašys protokolinį nutarimą dėl nuostolių kompensavimo nukentėjusiems nuo gaisro Alytaus padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“. Žemės ūkio ministro Andriaus Palionio teigimu, pagal nutarimą įmonės dėl žalos atlyginimo galės kreiptis kas dvi savaites.

„Kad savivaldybė galėtų (...) kas dvi savaites pateikti Finansų ministerijai sąmatą, kuri patvirtinta administracijos, kad būtų atlyginta susidariusi žala. (...) Kai protokolinis nutarimas atsiras, iškart Alytaus rajono savivaldybės administracija tą galės ir vykdyti“, – po pirmadienį Vyriausybėje vykusio pasitarimo žurnalistams sakė A. Palionis.

Jis pabrėžė, kad dėl žalos dėl pieno supirkimo gali kreiptis ir tos įmonės, kurios yra už patvirtintos gaisro labiausiai paliestos teritorijos ribų.

„Šiandien teritorijoje, kuri yra už patvirtintos teritorijos, pienas yra superkamas, bet už tas dienas, per kurias praėjusią savaitę pienas nebuvo superkamas, lygiai taip pat gali prašyti atlyginti žalą“, – teigė A. Palionis.

Vis dėlto, pasak ministro, kol kas negalima tiksliai pasakyti, kiek iš viso finansinių resursų pareikalaus visas žalos atlyginimas.

„Bendros sumos, kiek pinigų, negalime dar įvertinti. Šį savaitgalį buvo bandymai – dešimt gyvulių paskersta iš tos zonos, kad būtų įvertinta, ar tuose gyvuliuose susikaupę dioksinų. Turėsime po dešimties dienų atsakymą“, – dar prieš pasitarimą kalbėjo A. Palionis, paaiškinęs, jog užterštoje zonoje skaičiuojama maždaug 7 tūkst. tonų nesupirkto pieno.

Kartu jis patvirtino, jog dioksinų kiekis produktuose, pagal pirmąją savaitę po gaisro sumažėjo beveik perpus.

„Šnekėjau su mokslininkais ir Veterinarijos rizikos vertinimo instituto vadovu, kokios tendencijos su pieno tyrimais gali būti, tai jie visi patvirtino, kad per pirmą savaitę mažėja (dioksinų kiekis. – ELTA) drastiškai, o paskui jau mažėja palaipsniui. Įvertinti realiai situaciją, per kiek laiko sumažės dioksinai, tai tikrai negalime spėlioti“, – teigė A. Palionis.

Ministras kartu patikino, kad lėšų visiems, kuriems reikės kompensacijos, pakaks.

Užterštas pienas gali būti panaudotas perdirbimui

Žemės ūkio ministras taip pat informavo, jog surinktas užterštas pienas gali būti panaudotas perdirbimui į biodujas. Tokį perdirbimą, pasak A. Palionio, galėtų atlikti Vievyje įsikūrusi įmonė „Modus Energy“.

„Šiandien po pietų „Modus Energy“ turi pasakyti, ar galės tą užterštą pieną perdirbti į biodujas. Jeigu jie gales perdirbti, tai iš tos zonos organizuosime pieno suvežimą į Vievį, į „Modus Energy“ įmonę“, – prieš pasitarimą tvirtino ministras.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nurodymu iš prekybos atšaukta dalis pieno produktų.

Sprendimas iš rinkos surinkti 382 tonas pieno gaminių buvo priimtas dėl atsargumo, įvertinant faktus, kad šių produktų gamyboje buvo panaudotas galimai per gaisrą Alytuje kenksmingomis medžiagomis užterštas žaliavinis pienas, teigė ministerija.

ELTA