VSAT atstovas: iš sulaikytos neteisėtų migrantų grupės du kol kas liko ligoninėje

Pasienis 3. (BNS) Fotobankas nuotr
Ignalina
BNS/Fotobanko nuotr.
Milena Andrukaitytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Iš sieną kirsti bandžiusios 14 neteisėtų migrantų grupės du kol kas lieka ligoninėje, visi kiti sugrąžinti į Baltarusiją nenustačius pavojaus jų gyvybei ar sveikatai, antradienį BNS patvirtino Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis.

Ignalinos rajone pareigūnai pirmadienį sulaikė 14 į Lietuvą patekti bandžiusių migrantų grupę, penkiems iš jų prireikė medicininės pagalbos, jie skundėsi brutaliu Baltarusijos pareigūnų elgesiu.

„Trys naktį praleido ligoninėje, iš tų trijų šiandien vidurdienį vienas, Irako pilietis, išrašytas ir neįleistas į Lietuvą. Medikai konstatavo, kad jokių grėsmių nei gyvybei, nei sveikatai nėra, – BNS sakė G. Mišutis. – Ligoninėje lieka du, vienas su nušalusia pėda, kitas su patemptais raiščiais, likusieji 12 yra Baltarusijoje“.

VSAT atstovas pažymėjo, kad migrantų skundai dėl brutalaus Baltarusijos pasieniečių elgesio negali tapti priežastimi juos įleisti į Lietuvą, nes taip būtų atvertas neteisėtos migracijos kelias. 

„Nemaža dalis migrantų pasakoja apie Baltarusijos pareigūnų smurtavimus, tam ir kviečiami medikai, jie įvertina, ar yra grėsmė sveikatai. Jei priežastis (įleisti – BNS) atsirastų pasakojimas, kad Baltarusijos pareigūnai kažką padarė, o mūsų medikai sako, kad gyvybei ir sveikatai pavojaus nėra, atsirastų  vos ne naujas kelias, kad mes juos turėtumėm priimti“, – sakė G. Mišutis.

„Tam ir yra įvertinimas, tam yra medicinos apžiūra, tam išduodami humanitariniai paketai, ir nustačius, kad tam žmogui niekas negresia, jis fiziškai sveikas, turi drabužius ir visa kita, jis grąžinamas“, – pridūrė VSAT atstovas.

Minėtos migrantų grupės bandymą neteisėtai patekti iš Baltarusijos į Lietuvą perkirpus apsauginę tvorą ir koncertiną pirmadienį fiksavo VSAT Vilniaus pasienio rinktinės Puškų pasienio užkardos pareigūnai.

Atvykę į įvykio vietą Puškų užkardos pareigūnai prie pat sienos sulaikė 12 vyrų ir dvi moteris.  Penki užsieniečiai turėjo nusiskundimų dėl sveikatos, pasakojo, kad baltarusių pareigūnai juos mušė ir terorizavo.

Anot VSAT, smūgiuota per kojas, kurios keliems migrantams buvo apdaužytos. Vienas užsienietis pasakojo buvęs baltarusių apipiltas vandeniu, o tada šie jam į kirkšnis panaudojo elektrošoką.

VSAT pareigūnai iškvietė greitąją medicinos pagalbą. Netrukus užsieniečiai buvo perkelti į greitosios automobilį ir išgabenti į Visagino ligoninę. Po medikų apžiūrų ir tyrimų abi moterys pirmadienį buvo paleistos. Viena jų turėjo Senegalo pilietybę patvirtinančius dokumentus, kita prisistatė Jemeno piliete, bet dokumentų neturėjo.

Antradienį ligoninėje tebebuvo Somalio piliečiu prisistatęs ir dokumentų neturėjęs asmuo, kuriam diagnozuotas kojos raiščių patempimas. Gydymo įstaigoje liko ir dokumentų neturėjęs Sirijos piliečiu prisistatęs vyras, kuriam medikai diagnozavo pėdos nušalimą. Šiuos pacientus ligoninėje saugo Puškų užkardos pasieniečiai.

Antradienį apie vidudienį iš ligoninės išrašytas čia naktį praleidęs Irako dokumentus pateikęs vyras, kuriam buvo sumuštos kojos.

Nuo 2021 metų rugpjūčio 3 dienos, kuomet VSAT pareigūnams suteikta teisė neįleisti iš Baltarusijos neteisėtai bandančių sieną kirsti migrantų, jų į Lietuvą nepateko 21 430. Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos VSAT pareigūnai neleido patekti 2 113 asmenų.