Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Meniu.lt Meniu.ltŠaltinis: Etaplius.lt
Vos tik pagalvojus apie Vokietijos virtuvę, daugeliui iš mūsų prieš akis išdygsta šniceliai su bulvėmis ir raugintais kopūstais, sultingos kiaulienos dešrelės ir dar koks didžiulis bokalas alaus. Ši pasaulyje žinoma vokiškos kulinarijos klasika iš tiesų yra mėgstama ir plačiai paplitusi visoje Vokietijoje, visgi neteisinga galvoti, kad vietiniai gyventojai kasdien tik ir kerta bulves su dešrelėmis.
Vokietijos virtuvė yra kur kas labiau regioninė, nei dažnas įsivaizduoja. Be to, čia daug ką lemia sezoniškumas: pavasarį užderėjus pirmosioms daržovėms, vokiečių lėkštėse atsiranda šparagai, vasarą užderi uogos ir vaisiai, na o ruduo – grybų ir riešutų metas.
Norintiems pasileisti į kulinarinę kelionę ir geriau pažinti Vokietijos virtuvę, siūlome išbandyti šiuos tradicinius patiekalus.
Vokietijos virtuvė daugeliui asocijuojasi su mėsa, todėl įdomu, kad vienas populiariausių vokiškų patiekalų yra vegetariškas. Spätzle – tai savotiški makaronai, kurių tešla gaminama iš kiaušinių, miltų, druskos ir šlakelio gazuoto vandens, o pats patiekalas dažnai gardinamas dideliu kiekiu tarkuoto sūrio.
Spätzle gimtine yra laikomas Štutgartas, o labiausiai šiuo patiekalu didžiuojasi pietvakarinio Švabijos regiono gyventojai. Tradiciškai Spätzle yra patiekiamas kaip garnyras prie mėsos patiekalų, pavyzdžiui, šnicelio (kaip gi be jų), tačiau taip pat skaniai gali būti valgomas ir kaip pagrindinis patiekalas.
Kitas kiek panašus patiekalas, taip pat kilęs iš Švabijos – tai koldūnai, vadinami Maultaschen. Kiek primenantys itališkus ravioli, Maultaschen yra gaminami iš panašios į Spätzle tešlos, bei formuojami į keturkampio formos koldūnus. Tešla kemšama skirtingais įdarais – nuo maltos mėsos, kiaušinių ir svogūnų, iki špinatų, petražolių ir įvairiausių prieskonių.
Nors ir turi panašumų su kitose šalyse gaminamais koldūnais, Maultaschen yra tikras tradicinis vokiškas patiekalas, kuris nuo 2009 m. net saugomas Europos Sąjungos direktyvų. Švabiškais Maultaschen galima vadinti tik tuo koldūnus, kurie pagaminti pagal specialų receptą ir tik Baden-Württemberg valstijoje arba Bavarijos apygardoje!
Flammkuchen, picą kiek primenantis patiekalas, yra gaminamas iš plonos duonos tešlos. Suformuota į keturkampį (mėgstamiausia vokiečių forma?), tešla kepama anglimis kūrenamoje krosnyje kartu su svogūnais, šonine ir daugybe baltojo sūrio.
Sūrokas, tačiau be galo skanus ir gana paprastas kepinys šiandien yra populiarus visoje šalyje. Jo gimtine yra laikomi Reino ir Badeno-Viurtembergo regionai Vokietijoje bei Elzaso regionas Prancūzijoje, kur Flammkuchen yra vadinamas Tarte flambée.
Kad neatrodytų, jog Vokietijos virtuvėje – vien tik mėsa ir jokių daržovių, galite išbandyti šiaurės Vokietijoje mėgstamą patiekalą, vadinamą Grünkohl mit Pinkel. Na, iš tiesų mėsos ir čia netrūksta, tačiau ir žalumynų per akis. Lapiniai kopūstai (kale) yra ilgai troškinami kartu su svogūnais, kiaulienos taukais, šonine, avižomis ir bulvėmis, o tuomet viskas patiekiama kartu su rūkytomis dešrelėmis, vadinamomis Pinkel.
Tradicinės kraujinės Pinkel dešrelės – taip pat šiaurės Vokietijos pasididžiavimas. Gaminamos jos iš šoninės, avižų, svogūnų, taukų ir prieskonių, o tuomet rūkomos. Dešrelės su lapiniais kopūstais yra ypač tinkamas ir sotus patiekalas šaltomis žiemos dienomis.
Dar viena daržovė Vokietijos virtuvėje – tai baltieji šparagai. Šių daržo gėrybių sezonas, kuris tradiciškai tęsiasi nuo balandžio iki birželio 24 d. (t.y. Joninių), yra puiki galimybė išbandyti šparagų patiekalus. Vokiečiai tuo metu būna tiesiog pamišę: šparagų galima atrasti kone kiekvieno restorano meniu, o šalyje vyksta įvairūs šparagų festivaliai, kur net karūnuojamos šparagų karalienės ir karaliai.
Smidrais dar vadinama daržovė gali būti ruošiama įvairiausiais būdais. Visgi Vokietijoje tradiciškai jie valgomi su virtomis bulvėmis ir olandiško sūrio padažu, kartais šalia patiekiant ir keletą griežinėlių kumpio.
Vokietijoje kaštonų kvapas šaltuoju metų laiku pasklinda plačiai, mat juos ypač populiaru skrudinti ir kaip užkandį pardavinėti kalėdinėse mugėse, gatvės stenduose ar tiesiog patiems gamintis namuose. Tačiau jei skrudintus kaštonus jau išbandėte, o norisi kažko ypatingo – paragaukite tradicinės vokiškos kaštonų sriubos.
Vokietijoje ji gaminama iš kaštonų ir įvairių daržovių – morkų, svogūnų, salierų, o tuomet viskas kartu su sviestu ir šiek tiek grietinėlės sutrinama į vientisą kreminę masę. Karšta sriuba ne tik gardi, bet ir puikiai sušildo.
Daugelis yra girdėjęs apie puikų vokišką alų, tačiau šioje šalyje galima atrasti ir daugiau įdomių gėrimų. Vienas iš sezoninių skanumynų yra Erdbeerbowle – braškinis punšas, ypač populiarus vasaros metu, kuomet užderi braškės.
Šiek tiek alkoholio turintis punšas gaminamas iš sauso baltojo vyno, Sekt – putojančio vokiško vyno, šviežių braškių, cukraus ir citrinos sulčių. Tai be galo gaivus gėrimas ir puikus pasirinkimas šiltiems vasaros vakarams.
***
Trumpai pasižvalgius po Vokietijos virtuvę, nesunku suprasti, kad šioje šalyje mėgstami ir gaminami įvairiausi patiekalai. Nors tradicinės dešrelės su bulvėmis išlieka vokiškos kulinarijos klasika, puikių patiekalų čia tikrai atras ir vegetarai, ir ne tokie dideli mėsos gerbėjai. Vokiškos virtuvės ingredientai dažnai primena lietuviškus, tad kodėl neišbandžius kažko naujo, bet kartu ir pažįstamo?
Akvilė Ben Haim @meniu.lt