PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2020 m. Balandžio 20 d. 15:59

Vokietijoje 20 metų gyvenanti jurbarkietė mėgaujasi karantino ramybe

Tauragė

Asmeninio archyvo nuotr.

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


126674

Pasauliui bandant atlaikyti COVID 19 pandemiją, tarp Europos šalių pavyzdine vis dažniau įvardijama Vokietija. Nepaisant didelio užsikrėtusiųjų skaičiaus (130 tūkst.), panašiai kiek ir Prancūzijoje, vokiečių aukų puspenkto karto mažiau nei prancūzų – apie 3 tūkst. Spaudoje skelbiama, kad tai esą lėmęs puikus ligoninių pasirengimas ir masinis žmonių tikrinimas net ir privačiose laboratorijose.

Visi karantino reikalavimai čia panašūs, kaip ir Lietuvoje, išskyrus tai, kad apsauginės kaukės Vokietijoje rekomenduojamos, o ne privalomos, ir vokiečiai jas nešioja laisvanoriškai. Beje, kaip ir lietuviai, jie ir patys siuva, ir perka – kaip kuris sugeba ir turi noro. Viešose vietose, kaip ir Lietuvoje, vienas iš reikalavimų – išlaikyti mažiausiai 1,5 m (geriau 2 metrų) atstumą nuo kitų asmenų, vaikščioti lauke pavieniui arba su šeimos nariais. Vokietijoje leidžiama vykti į darbą, apsipirkti, individualiai sportuoti, mankštintis gryname ore. Kaip ir Lietuvoje, neveikia kirpyklos, grožio salonai, maitinimo įstaigos, išskyrus tas, kurios pristato arba parduoda maistą išsinešimui, skirtą vartoti namuose. Mokymas, kaip ir pas mus, vyksta nuotoliniu būdu. Kai kuriose žemėse per Velykas taip pat buvo kontroliuojamas įvažiavimas, o nuo didžiojo penktadienio visiems grįžusiems iš užsienio įvesta 2 savaičių saviizoliacija.

Kaip su koronaviruso pandemija tvarkosi Vokietija šalies viduje, kalbėjomės su prieš 20 metų ten emigravusia jurbarkiete Aušra Krott (Dikšaityte), mielai sutikusia pasidalinti tenykšte karantino situacija ir kaip jos prisitaikė su savo šeima. Aušra į Vokietiją išvyko gyventi visai jaunutė, subyrėjus ankstyvai santuokai. Maža dukrytė, kurią reikėjo užauginti, buvo paskata, dėl kurios ji čia atvyko užsidirbti. Vokietijoje jai pavyko įsitvirtinti, užauginti dukrą ir prieš trejus metus dar kartą sukurti šeimą.

Karantinas uždarė namuose

Aušra su vyru gyvena pačiame Hesseno žemių viduryje, 5 km iki Wetzlario miesto. „Kadangi mes gyvename kaime nuosavame name, karantinas per daug nevargina. Vyras, dirbantis fotoaparatų firmoje programuotoju, pirmą ir antrą karantino savaitę dirbo namuose, kartais nuvažiuodamas į firmą. Darbo jam būtų buvę ganėtinai, bet įmonei pritrūko produkcijos, nes Kinija nebesiuntė detalių, tad dabar jau 2 savaites atostogauja, o nuo kitos savaitės grįš į darbą, prasidės „kurzarbeit“ (lietuviškai būtų sutrumpintas darbas)“, – pasakoja mūsų pašnekovė, kuri šiuo metu, kaip vyras, laiką leidžia namuose. Turi pasiėmusi nedarbingumą, nes, kaip pati sako, „nervas kojoje streikuoja“, tad šį ramų laikotarpį ji skiria savo sveikatai. Aušra ilgai dirbo slaugoje, o paskutiniu metu darbuojasi optikos firmoje, kuri daro lęšius fotoobjektyvams.

Dukra Emilija, kuriai šį mėnesį sueis 21-eri, karantino metu nepoilsiauja, dirba. „Darbas jos firmoje vyksta dviem pamainomis, kad nebūtų per didelis žmonių susibūrimas. Patalpos po pamainų dezinfekuojamos“, – aiškina Aušra. Paklausta, kuo pati užsiima namuose, kai nereikia eiti į darbą, šmaikštauja, kad katiną ir aveles per langą pievoje gano, ir jau rimtai pasakoja, kad namuose darbų netrūksta.

Laikas, skirtas nustumtiems darbams

„Valgyti verdu, tvarkausi. Man smagu, kad vyras dabar daug laiko praleidžia namuose, kad galime užsiimti ilgai „stumdytais“ projektais. Sode sutvarkėme dar nuo vasaros sausros nudžiūvusias egles, pradėjome sodo namelio statybas. Džiaugiamės kieme nuostabiu oru, kai temperatūra iki 24 laipsnių. Čia viskas žydi – forsitijos, narcizai, magnolijos. Pradeda žydėti sodai, alyvos“, – pasakoja buvusi jurbarkietė.

Pasak jos, Vokietijoje šiuo metu dirba tik maisto parduotuvės ir tos, kurios aprūpina sodo, daržo bei ūkio reikmenimis. Karantino pradžioje dirbo ir kirpyklos, grožio salonai, bet dėl saugos juos uždarė.

„Ūkinių prekių parduotuvės dabar „sprogsta iš siūlių“, nes labai daug žmonių tokiu gražiu oru dirba soduose ir daržuose. Kiti remontuoja butus, atlieka kas buvo nustumta tam laikui, kai bus laiko, o dabar to laiko kaip tik yra. Bobutės ir diedukai, nepaisydami rizikos, lekia, perka gėles ir žemes sodinimui. Retą su apsaugine kauke pamatysi. Nors ir solidžiame amžiuje, jie mažai saugosi – ir 80-mečiai vokiečiai save laiko jaunais“, – juokiasi pašnekovė.

Visą straipsnį skaitykite „Mūsų laike“