Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Marijampolės „Šaltinio“ pagrindinėje mokykloje gegužės 4-ąją su mokiniais susitiko buvęs šios mokyklos auklėtinis, dainininkas ir dainų autorius Saulius Prūsaitis pasikalbėti apie autorių teises. „Esu asociacijos LATGA dalis ir džiaugiuosi. Taip pat galiu pranešti ir jums: jeigu kuriate, esate jau saugūs. Šioje akcijoje sutikau dalyvauti, nes LATGA gina autorius“, – sakė S. Prūsaitis.
Šis susitikimas – tai asociacijos LATGA projekto „PIN dienos mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“, skirto balandžio 26 d. švenčiamai Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai pažymėti, dalis. Projektą iš dalies finansuoja Kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.
Didžiausių šalies miestų mokyklose nuo balandžio vidurio vyksta pamokos apie autorių teises, kurias veda žinomi šalies kūrėjai: režisieriai, muzikos autoriai, rašytojai, dailininkai. S. Prūsaitis vaikams papasakojo, kaip buvo anksčiau: „Kai „Happyendless“ išleido pirmą albumą, jis tuojau atsirado nelegaliai „Linkomanijoje“. Mums buvo labai apmaudu. Atlikome darbą, o kažkas tai pasiėmė nemokamai. Ar jūs norite dirbti nemokamai? Aš tai ne“, – pasakojo dainų kūrėjas.
Dabar šie procesai jau yra kontroliuojami, jau gyvename ne Laukiniuose Vakaruose. Autoriaus teisės galioja visą gyvenimą ir 70 metų po jo mirties. Už visą autorinę kūrybą autoriai gauna sąžiningą atlygį. Ir kalbama ne tik apie muziką, bet ir fotografiją, tapybą, kt.
S. Prūsaitis kalbėjo su jaunimu jiems suprantama kalba, teiravosi, ar jie siunčiasi muziką nemokamai, ar naudojasi legaliais, ar nelegaliais šaltiniais, domėjosi, kiek jie sutiktų mokėti už patikusį kūrinį, dainą ir pan. Vaikai sulaukė patarimų, kaip atskirti nelegalią svetainę nuo legalios. Pagrindinis kriterijus – už legalios yra oficiali įmonė, taigi ten bus jos kontaktai, savininko rekvizitai, o nelegalioje to nėra.
Mokiniai teiravosi, kur S. Prūsaitis pats skelbia savo naują kūrybą – pasirodo, savo „Youtube“ kanale, bet jos galima rasti ir kitur – ten, kur ją paskelbia jo vadybininkai.
S. Prūsaitis nuoširdžiai papasakojo moksleiviams, kaip jaučiasi, kai jo kūryba be leidimo ir užmokesčio naudojasi nelegalai – susimontuoja ant savo vaizdų jo garso takelį. Pasak dainų autoriaus, kai kas tai daro iš nežinojimo, o kiti įžūliai vagia. Jis jaunimui papasakojo situacijų, kai pats vos nebuvo apgautas. Ir tada būtent LATGA jam padėjo gauti adekvatų atlygį iš norinčiųjų sukčiauti, išsisukti nuo užmokesčio už darbą.
Muziką jis klauso per radiją M1. „Esu „X faktoriaus“ teisėjas, turiu žinoti visas muzikines naujienas, o ši stotis gauna naujausią produkciją iš viso pasaulio, – sakė muzikantas. – Namie po darbo jau negaliu klausyti muzikos, būna per daug.“
Jaunimas buvo supažindintas su tuščios laikmenos mokesčio principu. Perkant bet kokį įrenginį, kuris gali įrašinėti: telefoną, kompiuterį, USB raktą ar pan., sumokamas tuščios laikmenos mokestis, kuris nustatytas valstybės kaip kompensacija autoriams už tai, jog galite jų kūrybą įsirašyti teisėtai. Tai daroma todėl, kad visko, ką įsirašome, fiziškai neįmanoma sužiūrėti, suskaičiuoti ir surinkti mokesčio, taigi dalis kainos ir skiriama autoriams automatiškai. Tie pinigai eina į LATGA sąskaitą ir patenka autoriams.
Vaikams buvo parodyti filmukai apie tai, kas yra autorius, kas yra kūrinys ir kt. Asociacija LATGA – tarpininkai tarp kūrinių naudotojo ir autoriaus, šiuo metu turinti apie 5 tūkst. narių iš visų kūrybos sričių. „Padedame autoriams bėdoje, giname jų teises, kai naudotojai „nesupranta“, kam ir už ką turi mokėti“, – sakė asociacijos viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė.
S. Prūsaičiui buvo užduotas klausimas, kada jis pajuto trauką muzikai. „Kai gavau akustinę gitarą būdamas 13–14 metų ir bitlų dainos „Yesterday“ akordus, išėjau pramokęs kartą į laiptinę pagroti: mano laimei, gitara gerai derėjo, neblogai padainavau ir tada suvokiau, kad gyvenime grosiu ir dainuosiu. Mokykloje man nebuvo įdomu... Ir jums linkiu rasti tą sritį gyvenime“, – palinkėjo jis mokiniams. O mokytojus sako dabar suprantantis geriau, nes suvokia, kokį sunkų darbą jie dirba.
Renginio pabaigoje vaikams buvo užduoti klausimai ir už teisingus atsakymus išdalinti prizai.
Visuomenėje įsivyravęs požiūris, kad siųstis filmus, muziką ar knygas iš piratinių svetainių yra nieko blogo. Deja, dar daugelis mano, kad nieko bloga yra ir naudoti dailės kūrinius ar fotografijas neturint jų autorių leidimo. Moksleiviai po šio susitikimo, reikia tikėtis, suprato, kaip tai blogai.
„Pagrindinė mūsų projekto dalyvių misija – ir įkvėpti jaunąją kartą kurti. Nebijoti tapti muzikos, filmų, dailės kūrinių ir knygų autoriais, nepaisant to, kad šis pasirinkimas negarantuos nuolatinių ir garantuotų pajamų vien todėl, kad didžioji visuomenės dalis dar nėra linkusi mokėti už kūrybą ir mieliau renkasi ją vogti“, – sako J. Kviliūnaitė.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos