PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Rugpjūčio 21 d. 16:40

VMVT: šulinių vandens kokybė Jonavos rajone atspindi situaciją visoje šalyje

Kaunas

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


12559

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir Lukšių kaimų gyventojų šulinių vandens saugos ir kokybės parametrus - iš 18 šulinių vandens mėginių padidintas geležies ar nitratų kiekis nustatytas pusėje (9), o per didelė mikrobinė tarša - dviejuose trečdaliuose (13) šulinių.

Tyrimas atliktas norint objektyviai įvertinti vandens kokybę šachtiniuose šuliniuose ir nustatyti, ar šiems rodikliams įtakos nedaro afrikinio kiaulių maro (AKM) židinio likvidavimas.

Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Maisto rizikos vertinimo skyriaus patarėjos Ilonos Drulytės, tyrimų rezultatai nėra geri, bet nenustebino - jie atspindi tikrai prastą šachtinių šulinių vandens saugos ir kokybės situaciją visoje Lietuvoje.

„Vandens kokybė šulinyje labai priklauso nuo jo vietos parinkimo, nuo šulinio įregimo ir priežiūros. Todėl, jei šulinys prastai prižiūrimas, įrengtas netinkamai ar neatsižvelgta į šalia esančius ūkinius pastatus ir pan., tuomet ir jo vandens kokybė neatitiks higienos normų. Kadangi tyrimai atlikti iki AKM židinio likvidavimo darbų pabaigos arba iš karto po jų, tad vandens būklės apylinkių šuliniuose negalima susieti su šiais darbais. Po gaišenų užkasimo pokyčiai gruntinių vandenų filtrate galėtų būti pastebėti tik praėjus gerokai ilgesniam laiko tarpui, todėl šiuos tyrimus kartosime dar kelis kartus, kad kilus bent menkiausiam pokyčiui galėtume nedelsiant sureaguoti“, - sako I. Drulytė.

Naikinant iki šiol Lietuvoje didžiausią AKM židinį UAB „Beržų kompleksas“ priklausančiame ūkyje, Šilų kaime specialiai parinktose vietose buvo utilizuota 24 336 kiaulės ir 2 645 tonos pašarų. Nors utilizavimo vieta buvo parinkta ir suderinta su visomis atsakingomis tarnybomis, tokio dydžio gyvūnų gaišenų ir pašarų utilizavimo būdas ir vieta sukėlė nerimo vietos gyventojams dėl galimo poveikio aplinkai, ypač gruntiniams vandenims.

ELTA