PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2020 m. Lapkričio 13 d. 11:46

Visuotinis karantinas – kam išganymas, kam praradimai

Klaipėda

Pexels.com nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


154159

Jei pavasarį paskelbtas karantinas buvo visiems šoko terapija, tai šįkart nuo šio šeštadienio mažiausiai trims savaitėms Lietuvoje įvestas visuotinis karantinas šalyje jau nieko nenustebino.

Šįkart ribojimų kur kas mažiau nei pavasarį. Domėjomės, kaip sprendimą dėl antrojo karantino vertina Gargžduose veikiančių sporto klubų, viešojo maitinimo įstaigų šeimininkai, kurių veikla – vėl karantino pančiuose. Štai Klaipėdoje problemoms spręsti įsisteigė čia veikiančių barų, sporto įstaigų bei renginių organizatorių asociacija, prie kurios jau prisijungė daugiau nei pusė šimto miesto verslų. Mūsų rajone tokio susitelkimo nėra.

Treniruotės – į virtualią erdvę

Gargžduose įsikūrusios „Anželinos sporto studijos“ šeimininkė Anželina Papievienė „Bangai“ pasakojo, kad pavasarį, paskelbus karantiną, išties kaip ir visi išgyveno šoką. „Užsidarėme, tačiau mokesčius, paskolas mokėti reikėjo. Net tų 257 Eur negavau, nes sporto klubas – ne vienintelis mano pajamų šaltinis, dirbu fizinio ugdymo mokytoja Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje, tačiau neatsižvelgiama, koks gaunamas darbo užmokestis. Norėčiau pažiūrėti, kaip Seimo nariai išgyventų už tokius pinigus“, – samprotauja A. Papievienė. Moteris sudėtingoje situacijoje nesėdėjo rankų sudėjusi, vedė treniruotes internetu, tačiau, žinoma, ne visoms klientėms priimtinas toks būdas. „Esu labai dėkinga toms, kurios tęsia sportinę veiklą internetu su manimi. Treniruotės įkainis mažesnis, tačiau man tai ir moralinė, ir finansinė paskata. Palaikymas“, – tvirtina Anželina.

Jau įsigaliojus karantinui, ji vėl veda treniruotes internetu.

Trenerė A. Papievienė atkreipė dėmesį, kad negirdėjo, jog kas nors COVID-19 būtų užsikrėtęs sporto klube Gargžduose. Anot jos, jei jau priimtas sprendimas dėl karantino trims savaitėms, tai tegul užsidaro visi. „Dabar skaudžiausias smūgis suduodamas sporto klubams, viešojo maitinimo įstaigoms. Sportuoti žmonės negalės, tačiau pasidaryti manikiūrą, tatuiruotę, lankytis pas kirpėją, odontologą bus leidžiama. Nesuprantama logika, juk minėtais atvejais kontaktas dar artimesnis, tačiau veikla galima. Be to, mes privalėsime užsidaryti, tačiau darželiai veikia, pradinukai mokosi kontaktiniu būdu. Tai ar mes vieni užkirsime kelią virusui plisti? Jei jau apsisprendėme dėl karantino, tai apribokime visi savo veiklas trims savaitėms, tada gal ir pavyks pasiekti apčiuopiamų rezultatų“, – svarsto A. Papievienė.

Ji akcentavo, kad sportuojančius žmones ir ligos mažiau puola, yra atliktas ne vienas tyrimas šia tema. „Karantino metu gali vykti aukšto meistriškumo pratybos, tačiau pasigendame tikslaus išaiškinimo dėl šio punkto“, – atvirai kalbėjo „Anželinos sporto studijos“ vadovė. Jos nuomone, galėtų Savivaldybės lygmeniu veikti komisija, kuri įvertintų vietos klubų veiklą ir nuspręstų dėl jų veiklos karantino laikotarpiu.

Geriausias sargas – imunitetas

Fitneso studijos Gargžduose įkūrėjas Aleksas Stankus taip pat akcentavo, kad sportuojančio žmogaus imuninė sistema veikia visiškai kitaip. „Virusas kaip ir vagis, vėliau ar anksčiau gali mėginti įsibrauti į organizmą, tačiau viskas priklauso nuo apsaugos sistemos. Jei imuninė sistema puikiai paruošta, ji turėtų susidoroti“, – neabejoja pašnekovas. Anot jo, lyginant Fit­neso studijos lankytojų skaičių iki pirmojo karantino ir dabar, lankytojų sumažėjo maždaug per pusę. „Sudėtingas laikotarpis. Žinoma, sportuojančiųjų branduolys, kuris žino, kodėl ir kam tuo užsiima, išliko. Labai gaila, jei ir vėl teks užrakinti Fitneso studijos duris“, – dar prieš paskelbiant antrąjį karantiną sakė A. Stankus.

Anot jo, sunku ne tik emociškai, bet ir ekonomiškai. „Jokių paramų, lengvatų. Jei stambaus masto verslininkai nelabai patenkinti, tai ką čia „mažiukai“ gaus“, – kalbėjo jis. Anot jo, šiuo metu dalis sportininkų ruošėsi čempionatui, tačiau vėlgi dabar pasigendama tikslaus išaiškinimo, kas tas profesionalus sportas ir kas tiksliai gali tęsti treniruotes net karantino metu.

Pristatys maistą į namus

Per karantiną draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus, kai maistas tiekiamas išsinešti arba pristatomas fiziniams ir juridiniams asmenims kitais būdais. Tęsti darbą galės įmonių, įstaigų ar organizacijų patalpose veikiančios maitinimo įstaigos, tiekiančios maistą tų įmonių, įstaigų ar organizacijų darbuotojams.

Gargžduose veikiančios kavinės „Bastilija“ vadovė Sigita Stalmokė teigė, kad Vyriausybės sprendimai karantino metu dėl viešojo maitinimo apribojimų kelia tam tikrų dviprasmybių. „Jei karantinas tęsis tik tas tris savaites, „Bastilija“ išgyvens, žingsnis po žingsnio atsitiesime. Tačiau jei truks kokius 3 mėnesius, gali atsiliepti skaudžiai“, – pripažino S. Stalmokė.

Dalis jos darbuotojų išeis atostogų per karantiną, o dalis liks dirbti. „Bandysiu daryti tai, ko nedariau per pirmąjį karantiną. Vešime maistą į namus Gargžduose, Klaipėdos rajone: tiek dienos pietus, tiek šeimos proginiams pietums, vakarienėms. Pati sėsiu prie vairo ir vežiosiu. Pažiūrėsime, ar pasiteisins“, – sako „Bastilijos“ šeimininkė. Anot jos, lengviausia – nieko nedaryti, tačiau ji – ne iš tų. Bandys, kiek reikės. „Mūsų kavinėje nuo pandemijos pradžios nesirgo nė vienas darbuotojas, kad būtų užsikrėtę lankytojai, taip pat tokios žinios nepasiekė. Manau, galėjome dar dirbti įprastu ritmu, laikydamiesi visų rekomendacijų“, – įsitikinusi ji.

Ištvers dar kartą

Račkauskų sodybos svetainės „Agluona“ šeimininkė Petrutė Račkauskienė sakė, kas jų nenužudo, tas padaro dar stipresnius: „Tai mūsų devizas. Išgyvenom dar ne tai, išgyvensim ir dabar. Žmonės yra prigąsdinti, labai saugosi, tad jau pastarąsias dvi savaites klientų labai sumažėjo, dėl to paskelbtas karantinas mums galbūt ir į gera, gausime šiuo sudėtingu laikotarpiu subsidijas darbuotojams. Juk kitu atveju vis tiek klientų neliko, o ir paramos dar nebūtų buvę, jei ne karantinas. Mieste situacija gal kitokia. Per pirmąjį karantiną bandėme plėtoti maisto išsinešimo, pristatymo idėją, tačiau kaime visiškai nepasiteisino.“

„Agluona“ bus uždaryta, kaip ir kitos viešojo maitinimo įstaigos, trims savaitėms. „Aišku gaila, yra daug darbuotojų, kurie dirba tik savaitgaliais, jų atlyginimai nedideli. Forminsime prastovas, o jos nieko neduoda, gaus „kapeikas“. Biudžetinėse įstaigose kitaip, o mes viską turime patys užsidirbti, dabar mums šią galimybę atėmė. O nėra net statistikos, kiek baruose, kavinėse užsikrečia. Juk laikėmės visų saugos priemonių“, – užtikrino pašnekovė.

IŠIMTYS

  • „Banga“ kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją dėl tikslesnio paaiškinimo, kas gali tęsti sporto treniruotes karantino metu. „Kaip numatyta Sporto įstatyme, aukšto meistriškumo sportu laikoma sportinė veikla, kai sportininkai rengiasi varžyboms, kurios įeina į nacionalinių federacijų varžybų sistemą. Kuris sportininkas laikomas aukšto meistriškumo, nustato sporto šakų federacijos, tvirtindamos pasirengimo įvairioms varžyboms tvarkaraščius, sudarydamos rinktinių sąrašus ir pan. Metinius varžybų kalendorius visos sporto šakų federacijos skelbia savo tinklalapiuose. Dar vienas aspektas, įrodantis, kad veiklos yra aukšto meistriškumo, – jeigu treniruotės ir varžybos patenka į sporto šakų federacijų aukšto meistriškumo programas, kurios skelbiamos ir ŠMSM puslapyje. Aukšto meistriškumo sąvoka skirtingose sporto šakose gali apimti skirtingas amžiaus kategorijas: pavyzdžiui, gimnastikai būdinga ypač jauno amžiaus sportininkų rengimasis ir dalyvavimas varžybose“, – gavome tokį minėtos ministerijos atsakymą. Ribojimai netaikomi ir individualiems fizinio aktyvumo užsiėmimams.
  • Dauguma sporto klubų, kavinių šeimininkų teigia, kad tris savaites karantino kaip nors išgyvensią, tačiau labiausiai slegia nežinia, ar to pakaks pandemijai suvaldyti ir grįžti į kasdienio gyvenimo ritmą.
  • Karantinas įvedamas, siekiant suvaldyti koronaviruso pandemiją ir užtikrinti gydymą visiems, kuriems to gali prireikti. Kitu atveju, jei virusas ir toliau nenumaldomai plis, gali pritrūkti ir lovų ligoninėse, ir medikų, ir gydymo įrangos.