PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Liepos 29 d. 14:30

Visuomenės sveikatos biuro specialistai kviečia skatinti ir palaikyti žindymą

Šiauliai

Asta IvoškienėŠaltinis: Etaplius.lt


241669

Pasaulinė žindymo savaitė kasmet minima rugpjūčio 1–7 dienomis, šiemet skelbiama su šūkiu: „Paskatinkite žindymą: švieskite ir palaikykite“. Tai yra pasaulinė kampanija, skirta didinti informuotumą ir skatinti bei palaikyti žindymą. Šiais metais didžiausias dėmesys skiriamas šiltą žindymo palaikymo grandinę sudarančių dalyvių, – saugančių, skatinančių ir palaikančių žindymą įvairiuose visuomenės lygiuose, – gebėjimų stiprinimui.

Pasaulinėje kampanijoje „Šilta grandinė“ siekiama sujungti skirtingus sveikatos, bendruomenės ir darbo sektorių atstovus, kad pagimdžiusiai moteriai būtų teikiama nuolatinė priežiūra ir žindymo konsultacijos per pirmąsias 1000 dienų.

Koks kiekvienos „Šiltos grandinės“ grandies indėlis į žindymo skatinimo procesą: Akademinė bendruomenė šviesdama visuomenę, atlikdama tyrimus ir publikuodama jų rezultatus atlieka pagrindinį vaidmenį, skatinant ir remiant žindymą. Sertifikuoti žindymo konsultantai atlieka daugialypį vaidmenį, – tai ir parama žindančiai mamai, ir su žindymu susijusi sveikatos priežiūra. Jų darbas pagerina motinos ir kūdikio išgyvenamumą, sveikatą ir gerovę nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu.

Aplinkosaugininkai, pasisakydami už maitinimą krūtimi kaip atsinaujinantį ir tvarų pirmąjį maistą, saugo, skatina ir remia žindymą. Žindymas tiesiogiai prisideda prie planetos sveikatos ir žmonių gerovės. Tėvas yra svarbus žindymo komandos narys. Kai tėčiai palaiko žindančią mamą ir įsitraukia į kūdikio priežiūrą, pagerėja ne tik žindymas, bet ir tėvų santykiai bei kūdikio vystymasis.

Bendruomenės nariai atlieka svarbų vaidmenį propaguojant žindymą visuomenėje. Jie gali dalintis asmenine patirtimi ir strategijomis bei turėti teigiamos įtakos kūdikių maitinimo krūtimi parinkimui. Mamų paramos grupės atlieka ne mažiau svarbų vaidmenį bendruomenėse, užtikrindamos žindymo tęstinumą šeimose. Jos gali informaciją, praktinę ir emocinę paramą moterims ir jų šeimoms žindymo laikotarpiu. Akušeriai ir ginekologai daro didelę įtaką moteriai apsisprendžiant maitinti krūtimi ir gali nulemti žindymo sėkmę.

Kokybiška akušerinė priežiūra pagerina motinos ir kūdikio išgyvenamumą, sveikatą ir savijautą nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu. Mitybos specialistai ir dietologai atlieka pagrindinį vaidmenį formuojant maisto pasirinkimą, gerinant mitybos įgūdžius ir teikiant prevencinę bei terapinę pagalbą tiek įprastomis, tiek kritinėmis sąlygomis. Pediatrai turi žinoti, kad jų patarimai žindymo klausimais daro didelę įtaką tėvų pasirinkimui dėl maitinimo krūtimi. Profesinės sąjungos yra pagrindiniai dalyviai, užtikrinantys tėvų socialinės apsaugos ir žindymo teises darbo vietoje.

Profesinės sąjungos turi teisę organizuoti, informuoti, mobilizuoti darbuotojus ir derėtis dėl kolektyvinių sutarčių, kuriomis remiamas žindymas. Jaunimas turi galią keisti socialines normas ir taip aktyviai kurti žindymui palankią aplinką. Minėdami Pasaulinę žindymo savaitę, siekiant kurti „Šiltą grandinę“ mūsų mieste, kiekvieno sektoriaus atstovus kviečiame stiprinti savo gebėjimus ir aktyviai įsitraukti į žindymo palaikymo bei skatinimo procesą.

Žindymas svarbus ne tik todėl, kad tai yra nebrangus būdas užtikrinti geriausią kūdikio mitybą. Jis apsaugo kūdikį ir nuo ligų tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje, sumažina riziką mamai susirgti onkologinėmis bei kitomis ligomis. Dirbtinio kūdikių ir vaikų maitinimo kaina šeimoms ir valstybei yra didžiulė. Be to, žindymas glaudžiai siejasi su darnaus vystymosi tikslais.

Pasaulinė sveikatos organizacija ir UNICEF rekomenduoja:

- žindymą pradėti (inicijuoti) ne vėliau kaip 1 valandą nuo gimimo;

- išimtinį maitinimą krūtimi užtikrinti pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius;

- tęsti maitinimą krūtimi iki 2 metų amžiaus ir ilgiau, nuo 6 mėnesių amžiaus į mitybą įtraukiant tinkamus papildomus maisto produktus.

Jeigu jūsų aplinkoje yra žindanti mama, patariame: - pasiūlykite jai ramesnę privačią erdvę (patalpą, atskirti erdvę, tylesnį kampą bendroje erdvėje ir pan.) poilsiui ir žindymui;

- nesiūlykite čiulptukų, buteliukų ir pieno mišinių žindančioms mamoms, nes tai sumažins pieno gamybą, padidins riziką kūdikiams susirgti infekcinėmis ligomis, o motinoms patirti krūtų komplikacijas (pvz., krūtų uždegimą).

Ekstremaliomis sąlygomis siūlomi pieno mišiniai neišsprendžia problemų, gali tik pablogina motinos ir vaiko sveikatą bei emocinę būklę. Vis dėlto būna situacijų, kai mama, net ir labai norėdama, negali krūtimi maitinti kūdikio. Tokiu atveju irgi labai svarbus psichologinis moters palaikymas bei visokeriopa pagalba, parenkant vaikučiui tinkamą maitinimą.

Parengė Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė