REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Rugpjūčio 7 d. 11:14

Vištyčio vėjo malūnas prašo pagalbos

Marijampolė

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


11400

Vištytyje ant Ilgojo kalno tebestovi iki šių dienų išlikęs vėjo malūnas, vienintelis toks ne tik Vilkaviškio rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Malūnas pastatytas 1925 metais. Jo pirmasis savininkas buvo Jonas Kanapkis.


Foto galerija:

mal-3-14717.jpg
mal-4-14720-s700x466.jpg
mal-5-14718-s700x466.jpg
mal-6-14719-s700x466.jpg

Tapkite mūsų "Facebook" draugais ir skaitykite Vilkaviškio naujienas!

Vėliau vėjo malūno savininkai dažnai keitėsi, kol 2013 metais Vištyčio malūno savininku tapo VšĮ Sūduvos kultūros fondas. Tuomet visiems buvo suteikta viltis, kad etnografinė vertybė atgis antram gyvenimui ir bus išsaugota ateities kartoms. Vis dėlto, naujieji savininkai ne tik neišsaugojo, bet visiškai apleido Vištyčio malūną, palikę jį likimo valiai ir šiandien dienai reikia kuo skubiau gelbėti vėjo malūną nuo visiško sugriuvimo.

Tam, kad kuo greičiau būtų imtasi veiksmų, skirtų apsaugoti vėjo malūną, Vištyčio regioninio parko direkcija sušaukė neeilinį posėdį, kuriame spręstas šio Kultūros paveldo objekto likimas. Į susitikimą buvo pakviesti suinteresuotųjų malūno išsaugojimu institucijų atstovai: Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Administracijos direktorius Vitas Gavėnas, Mero pavaduotojas Kazys Kiaulakis, LR Seimo nario Kęstučio Smirnovo padėjėjas Bernardas Marčiukonis, Vištyčio seniūnijos seniūnas Bronislovas Polita, Vištyčio bendruomenės pirmininkė Vilma Menčinskienė, Vištyčio bendruomenės nariai – Mindaugas Jurkynas, Vilius Kočiubaitis, malūno kaiminystėje įsikūrusi Vištyčio gyventoja.

Pirmiausia susitikimo dalyviai buvo pakviesti apsilankyti prie Vištyčio malūno, kad savo akimis pamatytų dabartinę šio objekto būklę. Vėjo malūnas apžiūrėtas ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Įėjus į malūno vidų buvo matomi plyšiai sienose, atsiradęs medžio puvinys, o pro visai neseniai įgriuvusi malūno stogą į vidų tekėjo prapliupęs lietaus vanduo.

Vėliau susitikimo dalyviai persikėlė į Vištyčio regioninio parko direkciją. Ten Vištyčio regioninio parko direktorius Nerijus Paškauskas bei kultūrologė Rima Gagienė trumpai pristatė malūno istoriją ir dabartinę būklę, kuri ne tik kelia gailestį, bet ir yra pavojinga šalia malūno esantiems žmonėms.

„Viltis, kad vėjo malūnas, kadaise buvęs Vištyčio puošmena, atgis, pamažu vis nyksta. Šiai dienai Vištyčio malūno būklė ypač bloga ir net kelianti grėsmę jį aplankyti norintiems turistams. Jį būtinai reikia gelbėti,“ – kalbėjo R. Gagienė. Ji pasakojo, kad jau įgriuvo malūno stogas, pro visur esančias kiaurymes į vidų patenka lietaus vanduo, taip dar labiau gadindamas ir taip kritinę malūno būklę.

Susitikime dalyvavo ir bene labiausiai suinteresuotos tokio kultūros paveldo objekto išsaugojimu turinčios būti institucijos – Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Marijampolės skyriaus vedėjas Martynas Vasiliauskas ir vyriausiasis valstybinis inspektorius Ramūnas Kryžanauskas. Vis dėlto, iš Kultūros paveldo departamento atstovų buvo girdėti tik kaip jiems nepavyksta susisiekti su dabartiniais vėjo malūno savininkais ir surašyti jiems protokolo už objekto nepriežiūrą.

Kultūros paveldo departamento atstovai iš susirinkimo dalyvių gavo daug kritikos ir klausimų, kodėl atsitiko taip, kad šis unikalus, į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą įtrauktas objektas baigia sunykti ir kodėl Kultūros paveldo departamentas neatliko visų savo pareigų, leisdamas pasiekti kritinę situaciją, kai reikia spręsti, kaip išsaugoti vėjo malūną nuo visiško sugriuvimo, o dabartiniai savininkai nebuvo priversti prisiimti atsakomybę už sąmoningą šio objekto nepriežiūrą. Į užduodamus klausimus Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus vedėjas atsakymų neturėjo, nes, anot jo, viskas buvo vykdoma, kas yra Kultūros paveldo departamento galioje.

Susirinkimo dalyviai apgailestavo, kad, vis dėlto, Vištyčio malūnas yra privati nuosavybė ir be savininko sutikimo su jo turtu nieko daryti negalima. Bet kokia savavališka iniciatyva, stengiantis uždengti malūną ir apsaugoti jį nuo gamtos stichijų, gali atsisukti prieš pačius gero norinčiuosius. Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka patikino, kad Savivaldybės iniciatyva bus kreiptasi į Vyriausybę, LR Seimo Kultūros komisiją Kultūros ministeriją ir į patį Kultūros paveldo departamentą, kad aukščiausiu lygmeniu būtų kuo greičiau surastas vėjo malūno apsaugojimo sprendimas. Tą patį savo ruožtu ketina padaryti ir Vištyčio regioninio parko direkcija.

Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyrius įsipareigojo inicijuoti teisinį procesą prieš savininkus ir surasti galimybių bei lėšų malūno uždengimui. O tas turėtų būti padaryta nedelsiant.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA