PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Rugpjūčio 26 d. 13:30

Viskas, ką reikia žinoti apie skruzdžių medžio žievę

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


244107

Pau d'Arco (Tabebuia impetiginosa) – tai Amazonėje augantis medis. Anksčiau jo žievė ir mediena buvo naudojama daugeliui ligų gydyti. Pau d'Arco medį vietiniai gyventojai regionuose, kuriuose jis auga, naudoja medžiokliniams lankams gaminti. Pats pavadinimas portugališkai ir reiškia „lankų medis“.

Žmonės Pau d'Arco vartoja nuo vėžio, diabeto, skrandžio opų ir daugelio kitų ligų, tačiau nėra patikimų mokslinių įrodymų, patvirtinančių šiuos vartojimo būdus. Tad ką svarbu žinoti apie vadinamojo skruzdžių medžio žievę?

Kam dabar naudojamas Pau d'Arco?

Liaudies medicinoje Pau d'Arco vartojamas įvairiems sveikatos sutrikimams, įskaitant anemiją, astmą, bronchitą, diabetą, egzemą, padidėjusią prostatą, gripą, žarnyno kirmėles, lytiškai plintančias infekcijas, odos infekcijas, šlapimo takų infekcijas ir net vėžį, gydyti. Siūlomi skruzdžių medžio papildai gali padėti apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.

Folkloras ir istorija

Pau d'Arco buvo vartojamas dar prieš inkų imperiją. Tūkstančius kilometrų viena nuo kitos gyvenančios gentys Pau d'Arco šimtus metų naudojo tais pačiais medicininiais tikslais. Guarani ir tupi indėnai Pau d'Arco medį vadina tajy, o tai reiškia „turėti jėgų ir žvalumo“. Žievė naudota daugeliui įvairių ligų gydyti ir kaip tonizuojantis vaistas, o inkai šį medį vadino dieviškuoju.

Pau d'Arco medis buvo atsakas nuo maliarijos iki peršalimo, vabzdžių įkandimų ar grybelinių infekcijų. Jis buvo ir tebėra vartojamas į vidų arbatos ar miltelių pavidalu arba išoriškai gydant įvairias žaizdas, odos infekcijas ir net gyvatės įkandimus.

Pagalba nuo uždegimo?

Remiantis žurnale „Journal of Ethnopharmacology“ paskelbto tyrimo duomenimis, Pau d'Arco gali padėti kovoti su uždegimu. Tyrimas, kuriame dalyvavo laboratorinės pelės su mediciniškai sukelta edema (audinių patinimu), parodė, kad vandens pagrindu pagamintas Pau d'Arco ekstraktas galėjo blokuoti uždegimą skatinančių junginių, vadinamų prostaglandinais, gamybą.

Prostaglandinai gaminami audinių pažeidimo ar infekcijos vietose, sukelia uždegimą, skausmą ir karščiavimą. Slopindamas šį poveikį, Pau d'Arco gali sumažinti patinimą ir skausmą, susijusį su uždegiminėmis ligomis, tokiomis kaip osteoartritas, reumatoidinis artritas ir gerybinė prostatos hiperplazija (padidėjusi prostata).

Atsparumas infekcijoms?

Šis medis turi keletą unikalių savybių. Tarp jų – žievė yra labai atspari puviniui, pelėsiui ir kitiems įprastiems medžių ligų sukėlėjams. Jau seniai manoma, kad šios savybės gali būti naudingos žmonėms, nes padeda išvengti įprastų bakterinių, virusinių ar grybelinių infekcijų arba jas gydyti.

Mokslininkams pavyko išskirti Pau d'Arco junginius, vadinamus naftochinonais, įskaitant du, žinomus kaip lapacholis ir beta-lapachonas, kurie gali sunaikinti daugybę mikroorganizmų. 2013 m. Brazilijoje atlikto tyrimo metu nustatyta, kad lapacholis mėgintuvėliuose gali neutralizuoti daugybę ligas sukeliančių bakterijų, įskaitant tokias potencialiai pavojingas bakterijas kaip Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, Cryptococcus gatti ir Paracoccidioides brasiliensis. Panašūs tyrimai rodo, kad jis gali būti veiksmingas ir su virusais, susijusiais su peršalimu (adenovirusais), gripu (gripo virusais) ir opalige (paprastosios pūslelinės virusu).

Minėtame „Journal of Ethnopharmacology“ paskelbtame ankstyvame tyrime taip pat nustatyta, kad Pau d'Arco veiksmingai neutralizuoja Candida albicans (grybelį, sukeliantį burnos pienligę ir makšties mielių infekcijas).

Galimi vaistai nuo vėžio?

Kad ir koks drąsus atrodytų teiginys, manoma, kad Pau d‘Arco sudėtyje esantys junginiai slopina navikų augimą, bent jau mėgintuvėlyje. Minėtame „Journal of Ethnopharmacology“ paskelbtoje tyrimų apžvalgoje mokslininkai padarė išvadą, kad Pau d'Arco esantis beta-lapachonas gali sukelti tam tikrų tipų vėžinių ląstelių apoptozę (užprogramuotą ląstelių mirtį).

Visų normalių ląstelių apoptozė vyksta tam, kad senos ląstelės būtų pakeistos naujomis. Tačiau vėžinės ląstelės yra „nemirtingos“, jos dauginasi be galo. Teoriškai, sužadinus apoptozę, vėžinius navikus galima kontroliuoti arba pakeisti jų eigą. Nors nėra užtikrintų įrodymų, kad Pau d'Arco ekstraktai gali užkirsti kelią vėžiui ar jį gydyti, šie tyrimai rodo galimą vaistų nuo vėžio kūrimo kelią ateityje.

Formos ir dozavimas

Pau d'Arco ekstraktas yra kapsulių, skysčio ir miltelių pavidalo. Tradiciškai 2-3 arbatiniai šaukšteliai (10-15 g) žievės 15 minučių pavirinami vandenyje ir vartojami kaip arbata 3 kartus per dieną.

Geresnis pasirinkimas yra skysti Pau d'Arco ekstraktai, nes jie gaminami ištirpinant žievę alkoholyje, kuris ištraukia daugiau veiksmingų junginių. Gamintojai paprastai rekomenduoja vartoti po 1-2 ml skysto ekstrakto 3 kartus per dieną.

Taip pat galite nusipirkti Pau d'Arco kapsulių pavidalu. Siūloma dozė yra 2-4 kapsulės po 500 mg, vartojamos 1-2 kartus per dieną.

Tačiau turėkite omenyje, kad skruzdžių medžio žievės vartojimas gali sukelti pykinimą, galvos svaigimą, viduriavimą, vėmimą ir kraujavimą. Jei esate nėščia, žindote ar vartojate vaistus, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Ypač atsargūs turi būti tie, kas vartoja kraują skystinančius vaistus ir turi problemų su kraujo krešėjimu.

Reklama