PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Liepos 11 d. 11:53

Viskas, ką reikia žinoti apie pasiutligę

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


44790

Pasiutligė – ūmi, mirtina virusinė užkrečiamoji liga, kuri sukelia galvos ir stuburo smegenų uždegimą. Pasiutlige užkrečiama per seiles, taigi ja nuo sergančio gyvūno galima apsikrėsti ne tik šiam įkandus, bet ir lyžtelėjus. Žmogui šis mirtinai pavojingas užkratas gali patekti per mažiausias odos žaizdeles. Pasiutligės infekcijos šaltinis yra gamtoje.

Lietuvoje pagrindiniai pasiutligės sukėlėjo platintojai - rudosios lapės, usūriniai šunys ir kiaunės.

Pasiutlige sergantys gyvūnai virusus išskiria su seilėmis, todėl dažniausiai užsikrečiama įkandus pasiutlige sergančiam gyvūnui. Pasiutlige galima užsikrėsti užkrėsto gyvūno seilėms ar užkrėstiems audiniams patekus ant pažeistos odos ar gleivinių. Labai pavojingi mažai kraujuojantys arba galvos įkandimai. Ligos inkubacinis periodas gana įvairus. Pats trumpiausias – 7-8 dienos, bet dažniausiai trunka kelias savaites.

Pasiutlige užsikrėtę gyvūnai visada nugaišta, nes pasiutligės virusai pažeidžia galvos ir stuburo smegenis. Pasikeičia pasiutlige sergančių gyvūnų elgsena. Naminiai gyvūnai gali būti sutrikę, susijaudinę ar agresyvūs. Laukiniai gyvūnai atklysta į gyvenvietes ir puola naminius gyvūnus bei žmones.

Padidėja gyvūnų jautrumas šviesai, garsui ir lietimui. Pasiutlige sergantys gyvūnai dėl ryklės paralyžiaus seilėjasi. Pakinta gyvūnų eisena, atsiranda raumenų traukuliai, išsivysto raumenų silpnumas bei paralyžius. Pasikeičia gyvūnų balsas.

Kaip elgtis, jei įkando ar apdraskė nepažįstamas gyvūnas?

Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, ar gyvūnas paskiepytas nuo pasiutligės. Jeigu jis skiepytas, pavojaus dėl pasiutligės nėra. Tačiau pasitaiko neatsakingų savininkų, kurių gyvūnai nevakcinuoti, o taip pat benamiai gyvūnai, kurie gali apdraskyti ar apkandžioti žmones.

Jeigu įkando nepažįstamas gyvūnas reikia:

- informuoti VMVT teritorinį padalinį apie įvykį, nes gal dar įmanoma pagauti įtariamą gyvūną, jį patalpinti karantinavimui ir stebėjimui;

- žaizdą nuplauti vandeniu su muilu, ją dezinfekuoti, tačiau šios priemonės neapsaugos nuo pasiutligės;

- kuo greičiau kreiptis į artimiausią medicinos punktą/centrą ir informuoti gydytojus apie įvykį.

Jeigu pasibaigus gyvūno karantinavimo ir stebėjimo (14 dienų) laikotarpiui nustatoma, kad jis nėra užsikrėtęs pasiutlige, žmogui vakcinacija nutraukiama. Kai įkandęs gyvūnas nepagautas, siekiant išvengti mirtinai pavojingos ligos, gydytojai atlieka pilną vakcinavimo programą.

Kaip apsaugoti save ir augintinius?

Reikėtų vengti tiesioginio kontakto su nepažįstamais, benamiais ir laukiniais gyvūnais. Vis dėlto, vienintelis būdas kovoti su pasiutlige yra naikinti viruso rezervuarą gamtoje ir užkirsti kelią infekcijos perdavimui. Tai galima pasiekti tik vykdant naminių ir laukinių gyvūnų vakcinaciją.

Visi gyvūnų savininkai savo augintinius privalo vakcinuoti prieš pasiutligę ne rečiau kaip vieną kartą kas 12 mėnesių, jeigu kitaip nenurodyta vakcinos gamintojo instrukcijoje. Gyvūnų vakcinacijai nuo pasiutligės naudojamos Lietuvos Respublikoje registruotos vakcinos, nurodytos Veterinarinių vaistų registre http://vetlt1.vet.lt/vr/

Vakcinaciją atlieka visi privatūs veterinarijos gydytojai.

Laukiniai gyvūnai vakcinuojami nuo pasiutligės naudojant jaukus su vakcina. Vakcinacija atliekama du kartus metuose – pavasarį ir rudenį. Atliekant vakcinaciją didelėje teritorijoje jaukai su vakcina yra išmėtomi iš lėktuvo. Lėktuvas turi skristi apie 150 km/h greičiu apie 150 metrų aukštyje.

Vakcinacija atliekama visoje Lietuvos teritojoje, išskyrus kai kurias zonas (virš miestų teritorijų, ežerų ir Ignalinos atominės elektrinės jaukai nemėtomi). Viename kvadratiniame kilometre turi būti išmėtoma ne mažiau kaip 20 jaukų.

Vakcinos kapsulė įdėta į jauką, kuriame yra negyvūninių komponentų (augalinės kilmės) ir žuvies miltų. Gyvūnus privilioja žuvies kvapas. Laukiniam gyvūnui ėdant jauką, plyšta kapsulė, kuri sužeidžia ryklės gleivinę ir vakcina patenka ant gleivinės ir tonzilių. Tokiu būdu laukinių gyvūnų organizme susidaro imunitetas lauko virusui ir pasiutligė nebeplatinama. Imunitetas susidaro per 21 d. ir trunka 12 mėn.

Radus jaukus su pasiutligės vakcina jų negalima liesti. Jeigu vakcinos turinys pateko į burną, nosį ar akis, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Tokiu atveju žmonės turi būti vakcinuojami nuo pasiutligės. Jeigu jaukai su vakcina aptinkami prie gyvenamųjų namų ir kelia pavojų žmonėms, būtina apie tai nedelsiant pranešti teritorinei VMVT, kurios specialistai turi atvykti ir paimti jaukus su vakcina. Jeigu jauką suvalgys jūsų naminiai gyvūnai, pavojaus ja užsikrėsti nėra.

screenshot-at-2018-07-11-115016.png

screenshot-at-2018-07-11-115021.png