PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2019 m. Birželio 21 d. 08:38

Visiems tėvams pinigų neužteks

Vilnius

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


88701

Nors nuo krizės Lietuvoje praėjo jau dešimtmetis, valstybė vis dar neturi pinigų grąžinti į buvusį lygį vaiko auginimo atostogų išmokų. Tačiau papildomi pinigai rasti vaikus įsivaikinantiems tėvams. Tiesa, tokių yra gerokai mažiau. Šiais klausimais diskutavo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

screenshot-8-1.png

Nemažai ginčų sulaukė „tvarkiečio“ Algimanto Dumbravos pasiūlymas. O jo esmė - į ikikrizinį lygį sugrąžinti vaiko auginimo atostogų išmokas.

Vaiko priežiūros išmokos dydis iki vaikui sueis vieni metai šiuo metu yra 100 procentų išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio, jei apdraustasis pasirenka gauti šią išmoką. Jei išmoką nori gauti dvejus metus, pirmus jam priklauso 70 proc., antrus - 40 proc. algos dydžio išmokos. Iki krizės šie dydžiai buvo atitinkamai 100 ir 80 proc.

„Iki krizės galiojęs Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas, kuomet pirmaisiais vaiko priežiūros metais buvo mokama 100 proc. gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio išmoka, o antraisiais - 80 proc., Lietuvoje 2008 m. lėmė didžiausią gimstamumo augimą visoje Europos Sąjungoje.

Tuo metu Lietuvoje gimė 35 tūkst. vaikų. Esant dabartinei išmokų tvarkai, 2017 m. gimė tik 29,6 tūkst. vaikų“, - argumentavo A.Dumbrava.

Pasak parlamentaro, krizės laikotarpiu politikai žadėjo, kad, pasibaigus krizei, visos išmokos bus grąžintos į buvusį lygį. Dabar bent jau vaiko auginimo atostogų išmokų grąžinimas valstybei kainuotų 72 mln. eurų.

„Tai - didelė suma, bet, kai ėmėme iš žmonių, nesakėme, kad ji didelė, sakėme, kad tik pasiskoliname“, - kolegoms priminė A.Dumbrava.

Tačiau komiteto narė „valstietė“ Rima Baškienė jį „nugesino“, atkirsdama, kad „kolega turi kilnius ketinimus“, atstatyti išmokas reikėtų, tačiau to neleidžia finansinės valstybės galimybės. Galiausiai už savo pasiūlymą balsavo tik pats A.Dumbrava.

Užtat konservatorės Monikos Navickienės projektui pritarta be didesnio pasipriešinimo, galbūt taip komiteto narius paveikė ir teigiama Vyriausybės išvada: jei jau Vyriausybė neprieštarauja, reiškia, žino, kad tai valstybei nebūtų nepakeliama našta. M.Navickienė siūlo numatyti įtėviams tokias pačias sąlygas, kaip ir biologiniu keliu vaiko susilaukusiems tėvams.

Šiuo metu įsivaikinus bet kokio amžiaus vaiką vienam iš įtėvių suteikiama galimybė gauti 24 mėnesių vaiko priežiūros atostogas - kaip ir biologiniams tėvams. Tačiau vaiko priežiūros atostogų metu, jeigu įvaikintas vaikas yra vyresnis negu dvejų metų, yra mokama ne nuo uždarbio dydžio priklausanti, bet fiksuota 8 bazinių socialinių išmokų (šiuo metu - 304 eurai) dydžio išmoka.

„Tai diskriminuoja įtėvius, įsivaikinusius vyresnius nei 2 metų vaikus. Jiems irgi turi būti suteikiamos tokios pačios garantijos, kaip tėvams, ar vaikų iki 2 metų įtėviams“, - įsitikinusi M.Navickienė.

Kad būtų aiškiau: jei jos projektui pritartų Seimas, net ir įsivaikinęs, tarkime, paauglį įtėvis galėtų su juo pabūti pirmus dvejus metus ir gauti tokias pat išmokas kaip kūdikių įtėviai ar biologiniai tėvai.

„Tokie pakeitimai ne tik panaikintų įtėvių diskriminaciją, bet ir paskatintų įtėvius įsivaikinti vyresnius negu dvejų metų vaikus, nes dabar stebima tendencija, kad dėl galimybės finansiškai nenukenčiant turėti vaiko adaptacijai itin reikalingas atostogas nebuvimo, vyresnių vaikų įsivaikinimas yra vangus.

Be to, net jei yra įsivaikinamas paauglys, jam reikia skirti specifinį dėmesį. Negerai, jei adaptaciniu laikotarpiu vaikams nesuteikiama galimybė pabūti su įtėviais ir adaptuotis prie naujos šeimos“, - dėstė M.Navickienė.

Jai nuostabą kelia ir faktas, kad valstybė labiau skatina našlaičius paimti globoti, o ne įsivaikinti: už globą kasmet iki vaikas suaugs mokama kelių šimtų eurų išmoka, o įvaikinus vienintelė išmoka priklauso, kaip jau minėta, pirmus dvejus metus po jo paėmimo į šeimą. Ir, kaip ir visoms šeimoms, dar priklauso „vaiko pinigai“.

„Laikina globa - irgi yra gerai. Bet žiūrint iš vaiko perspektyvos, įvaikinimas yra tikrai daug geresnis dalykas, todėl įtėviams turi būti sudaromos geresnės sąlygos nei globėjams“, - įsitikinusi M.Navickienė, kuri šiuo klausimu pataisų dar neregistravo, nes nori, kad bent jau pirmam žingsniui būtų pritarta.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.