PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Balandžio 15 d. 22:05

Visa tiesa apie ežiuolę: ar tikrai padeda imuninei sistemai?

Vilnius

Ežiuolė. Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


171601

Norėdami sustiprinti savo imuninę sistemą, žmonės neretai atsigręžia į natūralius vaistus ir papildus. Ežiuolė – vienas dažniausiai sutinkamų augalų papilduose, kurie neva stiprina imunitetą. Tačiau ar šis augalas tikrai veiksmingas?

Pirmiausia svarbu žinoti, jog terminas „ežiuolė“ apima maždaug 10 skirtingų šio žydinčio augalo rūšių, o ežiuolės papilduose naudojama viena arba kelios jų rūšys. Papilduose taip pat gali būti naudojami iš ežiuolės šaknų, žiedlapių arba lapų išgaunami preparatai. Tokia įvairovė lėmė, kad sveikatos ekspertai iki šiol nesutaria, ar ežiuolės nauda organizmui tikrai yra apčiuopiama.

„Mūsų tyrimai neaptiko jokių įrodymų, kad ežiuolė turi įtakos įprastiems peršalimo simptomams“, – sako dr. Ronaldas Turneris, Virdžinijos universiteto medicinos mokyklos pediatrijos profesorius, turėdamas omenyje savo 2005 m. tyrimą, kurio išvados buvo publikuotas medicinos žurnale „New England Journal of Medicine“. Turneris su kolegomis gydė pacientus skirtingomis iš ežiuolės šaknų išgautų vaistų formulėmis ir padarė išvadą, kad ežiuolės papildai užkertant kelią peršalimui ar lengvinant jo simptomus nebuvo veiksmingesni už placebą.

Tuo tarpu kiti ekspertai teigia, jog esama įrodymų, kad ežiuolė gali padėti organizmui kovoti su ligomis. „Ežiuolė yra populiari, nes bent jau kai kuriems žmonėms ji tikrai veikia“, – sako Kelly Kindscher, Kanzaso universiteto aplinkosaugos studijų profesorė, išleidusi mokomąjį vadovėlį apie ežiuolės naudą.

2010-ųjų metų tyrimas, publikuotas žurnale „Annals of Internal Medicine“, palygino ežiuolę su placebu ir su jokių preparatų nevartojimu apskritai. Tyrėjai rado įrodymų, kad ežiuolė pralenkė abu šiuos metodus sumažinant peršalimo trukmę, tačiau ši nauda buvo pernelyg maža, kad ją būtų galima laikyti statistiškai reikšminga.

Dar viena 2015 metų analizė paskelbė kur kas tvirtesnę išvadą – kad ežiuolė gali sumažinti riziką susirgti peršalimu 35 procentais. Kokiu būdu? Ežiuolė galimai padidina natūralų organizmo ląstelių ir kitų imuninės sistemos „kovotojų“ atsaką, o taip pat blokuoja kai kuriuos virusų baltymus, sako dr. Andreas Schapowalis, minėtosios analizės autorius ir buvęs Hanoverio medicinos mokyklos Vokietijoje dėstytojas.

„Ežiuolė gali sumažinti peršalimo riziką maždaug 10-20 procentų, – sako dr. Markas Moyadas, Mičigano universiteto prevencinės ir alternatyvios medicinos direktorius. – Tačiau mes neturime labai daug kitų priemonių užkirsti kelią peršalimui – ypač tie žmonės, kurie dažnai serga visus metus.“

Norintiems išvengti peršalimo žmonėms jis pirmiausia rekomenduoja propaguoti sveiką gyvenimo būdą – reguliariai sportuoti, pakankamai išsimiegoti, plautis rankas. Tačiau jeigu tai jau darote ir vis tiek daug sergate, ežiuolė gali būti jums naudinga, o jos vartojimo rizika labai minimali. Taip pat rinkitės tokius papildus, kuriuose būtų tik ežiuolė, be jokių kitų augalinių veikliųjų dalių.

Parengta pagal Times.com