Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Nors jau ketvirtą savaitę gyvename karantino sąlygomis, situacija Šiaulių mieste negerėja. Epidemiologai skambina pavojaus varpais, miesto valdžia ieško naujų viruso valdymo būdų. Dar šią savaitę ketinama primti naujus apribojimus. Kas laukia šiauliečių?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento atstovės Editos Satkevičienės teigimu, nepaisant to, kad nuo lapkričio 7 dienos Lietuvoje įvestas karantinas, epidemiologinė situacija Šiauliuose tik blogėja. Tai parodo ir statistiniai duomenys – peržengta 1000 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba.
Praėjusią savaitę Šiaulių mieste užfiksuotas rekordinis susirgimų COVID-19 infekcija skaičius. Mieste per savaitę nustatyta 816 COVID-19 atvejų, visame Šiaulių regione – 1605 atvejai.
E. Satkevičienės teigimu, kasdien Šiaulių mieste nustatoma apie 150 naujų COVID-19 atvejų. „Epidemiologams tenka didžiulis krūvis. Šiuo metu mums padeda ir Šiaulių rajono visuomenės sveikatos centras. Problemų dėl neištirtų atvejų neturime. Dirbame, o situacija mieste negerėja“, – nuogąstavo NVSC Šiaulių departamento atstovė.
Praėjusią savaitę neišvengta ir mirčių. Nuo COVID-19 ligos mirė 13 Šiaulių regiono gyventojų, iš jų 6 Šiaulių mieste. Bendras nuo koronaviruso mirusių asmenų skaičius šiuo metu yra 59.
Serga tiek vaikai, tiek suaugusieji
Pasak NVSC Šiaulių departamento atstovės, esant tokiam dideliam sergamumui, išskirti konkrečius židinius jau yra sunku. „Atvejai registruojami tiek verslo įmonėse, tiek įvairiose įstaigose, serga tiek vaikai, tiek vyresnio amžiaus žmonės“, – teigė E. Satkevičienė.
Apžvelgdama COVID-19 situaciją Šiaulių regione, ji pabrėžė, kad labiausiai neramina viruso plitimas socialinės globos įstaigose. Vien Šiaulių miesto savivaldybės globos namuose nustatyti 37 atvejai. Taip pat virusas neišvengiamai plinta ir asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Per lapkričio mėnesį bendras susirgusių sveikatos specialistų skaičius siekia 160.
Nepalanki situacija stabiliai išlieka sudėtinga
Pasak E Satkevičienės, sergamumas didėja ir Šiaulių rajone, ten šiuo metu jis irgi viršija 1000 atvejų 100 tūkst. gyventojų ribą. Pastebima tendencija, kad rajono gyventojai užsikrečia mieste, nes ten dirba, atvyksta įvairiais reikalais. „Nepalanki situacija stabiliai išlieka sudėtinga, todėl norėčiau apeliuoti į žmonių sąmoningumą ir budrumą. Sunku valdyti virusą, kai turėję kontaktą nesiizoliuoja. Kuo daugiau žmonių užsikrečia, tuo didesnė dalis serga sunkia ligos forma“, – situaciją apibūdino E. Satkevičienė.
Baigdama pokalbį NVSC Šiaulių departamento atstovė išsakė poziciją, kad iki šiol taikytos priemonės yra per silpnos, todėl turi būti griežtinamos. „Turime prisiminti, kaip gyvenome pavasarį. Reikėtų riboti žmonių mobilumą, susibūrimus, visus galimus kontaktus, nes virusas gyvuoja ir plinta tarp mūsų“, – sakė E. Satkevičienė.
Dabartinės priemonės neveikia
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio teigimu, LR Sveikatos apsaugos ministerija pateikė informaciją, kurioje aiškiai matoma, kaip per paskutines savaites sergamumo COVID-19 kreivė pakilo vertikalia linija į viršų. „Panašu, kad centrinės valdžios priimtos priemonės neveikia, sergamumo rodikliai nevaldomai kyla į viršų“, – situaciją komentavo A. Bartulis.
Pasak jo, siekiant valdyti COVID-19 plitimą, buvo išsikelti keturi tikslai – nesusirgti, izoliuoti susirgusius, kontroliuoti izoliacijoje esančius ir pasveikti. Dabar jau aiškiai matyti, kad pirmieji trys tikslai neveikia, todėl vis daugiau žmonių suserga. „Atkreipiame dėmesį į nepakankamas priemones. Patys žmonės turi suprasti, kad jie ir platina šį virusą“, – teigė direktorius.
Laukia nauji apribojimai
A. Bartulis pabrėžė, kad situacija mieste negerėja, todėl planuojama dar šią savaitę surengti Ekstremalių situacijų komisijos posėdį, kurio metu bus sprendžiama dėl papildomų apribojimų taikymo. „Naujų priemonių neišgalvosi, todėl reikia dar kartą peržvelgti esamą situaciją ir ieškoti, ką galima patobulinti“, – teigė Administracijos direktorius.
Pasak jo, planuojama pasikviesti prekybos centrų vadovus ir iškelti diskusiją dėl srautų reguliavimo tobulinimo. „Dieną prekybos centruose dar ramu, bet vakare, po darbo valandų, reikėtų atidžiau stebėti pirkėjų srautus, nes tada ir kyla didžiausia problema“, – pokalbį tęsė A. Bartulis.
Jo teigimu, šią savaitę planuojama svarstyti ir dėl prekybos centrų uždarymo savaitgaliais. Taip tikimasi išvengti šventėms besiruošiančių žmonių antplūdžio.
Pokyčiai laukia ir viešojo transporto. Siekiant sumažinti keleivių srautus rytais, planuojama paleisti papildomų autobusų. O tose stotelėse, kuriose paprastai laukia daugiausia žmonių, ketinama pastatyti asmenis, kurie reguliuotų autobusu važiuojančių žmonių srautus. Kitaip tariant, toks asmuo būtų atsakingas už tai, kad autobusuose būtų laikomasi visų saugaus atstumo reikalavimų.