PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 22 d. 14:52

Vilniuje surengta baltarusių akcija, ginant A. Lukašenkos režimui perduoto V. Veremeyčiko garbę (papildyta)

Vilnius

Baltarusių akcija ginant V. Veremeyčiko garbę ir gyvybę. ELTA / Orestas Gurevičius

Ingrida Steniulienė, Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


330488

Vilniuje penktadienį surengta baltarusių akcija, ginant Aliaksandro Lukašenkos režimui perduoto Vasilijaus Veremeyčiko garbę.

Akcija, kurioje dalyvavo apie 15 žmonių, surengta prie Europos Komisijos (EK) pastato Lietuvoje.

Susirinkusieji į renginį siekė atkreipti dėmesį į A. Lukašenkos režimui neseniai perduoto baltarusio V. Veremeyčiko situaciją. Šis Ukrainos pusėje kare su Rusija kovojęs vyras lapkritį buvo sulaikytas Vietname ir vėliau perduotas Baltarusijai.

„V. Veremeyčiko situacija yra labai pavojinga, nes A. Lukašenkos režimas kovą už Ukrainos ir visos Europos laisvę traktuoja kaip teroristinis aktą. Bet tai nėra tiesa, nes visas pasaulis žino Ukrainos drąsa, žino, kad žmonės, kurie kovoja už Ukrainą, turi būti apsaugoti. Taigi, savo akcija siekiame atkreipti dėmesį į nesąžiningus A. Lukašenkos režimo veiksmus“, – žurnalistams sakė protestuotoja Tatjana.

Moteris nurodė, kad akcija surengta prie EK pastato Lietuvoje, nes EK viešai deklaruoja remianti pilietines iniciatyvas, civilių susibūrimus, kuriais siekiama atkreipti dėmesį į įvairias problemas.

„Pagal A. Lukašenkos režimo įstatymus, kurių mes įstatymais nevadiname, nes teisės aktai tarnauja režimui, V. Veremeyčiko gali būti apkaltintas terorizmu ir gali būti įkalintas 20 metų arba iki gyvos galvos, arba jam gali net būti paskirta mirties bausmė.

Tikimės, kad šis atvejis parodys, jog mums, baltarusiams, reikalinga tarptautinės bendruomenės parama kaip ir ukrainiečiams. Kaip ir Ukrainoje, Rusija siekia užvaldyti Baltarusiją, tik kitais būdais, pavyzdžiui, propagandos priemonėmis“, – sakė ji.

Kita protestuotoja teigė, kad baltarusiams reikia kovoti už savo teises ir apie tai pasakoti visam pasauliui, o represuojamųjų artimieji neturėtų tylėti.

„Man tai pakankamai skaudi tema, todėl negaliu likti abejinga. Migracija buvo nusprendusi mane deportuoti, nes man nenorėjo suteikti pabėgėlės statuso ir aš atsisakiau savo noru grįžti į Baltarusiją. Aš kreipiausi į teismą, jis nusprendė, kad aš negaliu būti deportuota į Baltarusiją. Tačiau migracija siekia priimti kitokį sprendimą, nekreipdama dėmesio į teismo sprendimą“, – Eltai sakė penktus metus Lietuvoje gyvenanti Julija Prosanova.

„Manau, kad V. Veremeyčikas savo tikrąją poziciją parodė, dalyvaudamas kare Ukrainoje, Ukrainos pusėje. Rizikuoti savo gyvybe, kovojant kitoje šalyje už žmones, prieš Rusiją. Juk net ne kiekvienas Ukrainos gyventojas pasiruošęs eiti į karą ir ginti savo šalį. Tai yra didelis didvyriškumas“, – kalbėjo J. Prosanova.

Neleista gyventi Lietuvoje, nes keltų grėsmę nacionaliniam saugumui

Pasirodžius informacijai apie V. Veremeyčiko sulaikymą, paaiškėjo, kad vyras norėjo gyventi Lietuvoje, tačiau Migracijos departamentas tokio leidimo nedavė.

Anot vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktus duomenis.

Savo ruožtu VSD tikina, jog V. Veremeyčikas keltų grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

„VSD pagrįstu vertinimu, minimo asmens buvimas Lietuvoje keltų grėsmę nacionaliniam saugumui. Taip pat neatmestina, kad mėginimai iš išorės eskaluoti šią istoriją gali būti eilinė prieš Lietuvą nukreipta informacinė operacija“, – Eltai raštu perduotame atsakyme teigė VSD atstovai.

Trečiadienį Baltarusijos valstybinė televizija pranešė, kad V. Veremeyčikas grąžintas Minskui.

Valstybinė televizija ONT parodė Minsko oro uoste besileidžiantį lėktuvą ir iš jo išvedamą vyrą surištomis rankomis, jį įvardijo kaip 34 metų V. Veremeyčiką ir sakė, kad 2022 m. jis „dalyvavo karinėse operacijose Ukrainos teritorijoje“, priklausė K. Kalinausko pulkui, kurį pavadino „teroristine organizacija“.

Atlikęs karinę tarnybą, V. Veremeyčikas dirbo IT srityje, 2020 m. dalyvavo didžiuliuose protestuose prieš Baltarusijos prezidentą A. Lukašenką ir buvo sulaikytas dešimčiai dienų, pranešė opozicijos laikraštis „Naša Niva“. 2021 m. vyras emigravo į Ukrainą, o kai Maskva 2022 m. vasarį ją užpuolė, įstojo į Kalinausko pulką – Baltarusijos savanorių grupę, kovojančią už Kyjivą, teigia „Naša Niva“.

Iš Baltarusijos pabėgusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja savo pareiškime nurodė, kad V. Veremeyčiką išdavė Vietnamas ir tai yra „tiesioginis A. Lukašenkos režimo represinės politikos padarinys“. Ji sakė, kad oponentų persekiojimas „persikėlė į tarptautinį lygmenį“.

Baltarusijos KGB saugumo tarnybos tyrimų skyriaus viršininkas Konstantinas Byčekas per Baltarusijos televizijai sakė, kad Baltarusijos valdžios priešininkai turėtų žinoti, jog „Baltarusijos teisingumas juos pasieks bet kurioje pasaulio vietoje“.

„Naša Niva“ pranešė, kad V. Veremeyčikas persikėlė į Vietnamą, prieš tai mėginęs įsikurti Europos Sąjungos narėje Lietuvoje, neleidusioje jam atvykti dėl ankstesnės tarnybos Baltarusijos kariuomenėje.


Foto galerija:

Baltarusių akcija ginant V. Veremeyčiko garbę ir gyvybę. ELTA / Orestas Gurevičius
Baltarusių akcija ginant V. Veremeyčiko garbę ir gyvybę. ELTA / Orestas Gurevičius
Baltarusių akcija ginant V. Veremeyčiko garbę ir gyvybę. ELTA / Orestas Gurevičius

#LIETUVA#BALTARUSIJA#AKCIJA#VILNIUS#VEREMEYČIKAS