PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 14 d. 16:56

Vilniuje paminėta 77-oji Gedulo ir vilties diena

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


41607

Šiandien, Gedulo ir vilties dieną, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius lankėsi Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memoriale, kur pagerbė sovietmečio aukų ir pasipriešinimo kovų dalyvių atminimą.

„Prieš 77 metus prasidėję trėmimai paliko negyjančias žaizdas artimųjų širdyse ir mūsų istorijoje. Kad ir kiek metų praeitų, šios datos reikšmė ir tremtinių bei jų šeimų pasakojimai mums primins, kad mes nepasidavėme tautos genocidui, o viltis sugrįžti buvo stipri ir nesugniuždoma. Ir todėl, šiandien, čia prie geležinės Vilniaus arterijos, mes skelbiame pergalę, kurios pamatus klojo mūsų tremtinių tvirtybė“, – kalbėjo Vilniaus meras R.Šimašius.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo jau 24 kartą Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memoriale vyksta Trėmimo metinių minėjimo renginiai.

Gausiai susirinkę tremtinių artimieji tylos minute pagerbė tėvynainius, tėvus, senelius, brolius ir seseris. Patriotines dainas atliko Vilniaus politinių kalinių ir tremtinių choras „Laisvė“, Veronika Pavilionienė ir Petras Vyšniauskas, Visagino Česlovo Sasnausko meno mokyklos solistė Marija Zinkevičiūtė bei Alytaus ,,Sakalėlis“ pradinės mokyklos folkloro ansamblis ,,Sakalėlis“.

Kunigas Ričardas Doveika pašventino duoną ir palinkėjo nepamiršti, kad mes vienas kitam esam Lietuvos testamentas.

„Mes parsivežame tremtinių kaulus. Mes gebame susitikti čia. Tačiau daug svarbiau parsivežti tai, su kuo jie išvažiavo: sąžinę, meilę, pagarbą, darbštumą ir duoną – brangesnę už auksą“, – sakė dvasininkas.

Minėjime taip pat dalyvavo Kultūros ministerijos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje vertinimo atstovai, nuo okupacinio rėžimo nukentėjusių bendruomenių atstovai ir jų artimieji.

Būtent birželio 14 ankstyvą rytą prasidėjo masiniai trėmimai, o per savaitę 1941 metais iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties į Sibirą tremtin pajudėjo pirmieji vagonai su lietuvių, lenkų ir kitų tautybių žmonėmis – iš ešelonų formavimo vietos išvyko 577 vagonai su suimtaisiais ir tremtiniais. Skaičiuojama, kad tuomet į Sibirą buvo ištremta apie 300 tūkst. gyventojų.