Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ketvirtadienį pranešė kreipęsis į Vilniaus miesto savivaldybę prašydamas kuo skubiau spręsti neišvežamų šiukšlių problemą. NVSC specialistams atlikus patikrinimus paaiškėjo, kad dėl netinkamai tvarkomų atliekų mieste netrukus gali tekti skelbti ekstremalią situaciją, keliančią pavojų žmonių sveikatai.
NVSC praneša, kad daugiausia skundų yra gavę iš Lazdynų, Karoliniškių bei Fabijoniškių mikrorajonų gyventojų.
Pasak sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio, Sveikatos apsaugos ministerijai nerimą kelia tai, kad pastaruoju metu specialistai sulaukia vis daugiau skundų iš gyventojų dėl neišvežamų šiukšlių, sklindančio blogo kvapo ir netvarkingos aplinkos. Tačiau neišvežamų šiukšlių problema yra kur kas didesnė, nes tinkamai jų nesutvarkant ima daugintis užkrečiamąsias ligas sukeliantys mikroorganizmai.
„Panašu, kad situacija yra labai bloga ir atitinka ekstremalaus įvykio kriterijus, o jeigu dar tiksliau - tai yra biologinės kilmės įvykis, keliantis pavojų žmonių sveikatai. Tokio įvykio sprendimui būtinas kuo skubesnis koordinuotas tarpinstitucinis atsakas“, - pranešime cituojamas A. Šešelgis.
NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė taip pat akcentuoja, kad situacija, kuri gali turėti neigiamos įtakos visuomenės sveikatai, negali ilgiau tęstis.
„Patikrintuose namuose gyvena daugiau kaip 500 gyventojų ir buitinių atliekų šalinimo sutrikimas trunka ilgiau nei 24 valandas. Situaciją taip pat komplikuoja šilti orai. Buitinėse atliekose yra daugybė pavojingų užkrečiamąsias ligas sukeliančių mikroorganizmų, kurie, esant šiltiems orams, sparčiai dauginasi, todėl kelia tiesioginį pavojų gyventojų sveikatai tiek dėl tiesioginio kontakto, tiek gali būti pernešami ir platinami įvairių nariuotakojų, graužikų ir beglobių gyvūnų, kuriuos pritraukia susikaupusios atliekos“, - pranešime cituojama R. Lingienė.
Specialistai perspėja, jog siekiant, kad Vilniaus mieste neišplistų užkrečiamosios ligos, būtina nedelsiant organizuoti susikaupusių buitinių atliekų išvežimą bei užterštų teritorijų ir pastatų bendro naudojimo patalpų bei inžinerinės įrangos - šiukšlių šalinimo vamzdynų ir konteinerių laikymo patalpų - valymą ir dezinfekciją.
NVSC Vilniaus departamentas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorių, prašydamas kuo skubiau sušaukti Vilniaus miesto ekstremaliųjų sveikatai situacijų komisiją, kad būtų priimti operatyvūs sprendimai dėl priemonių buitinių atliekų šalinimo sutrikimams ir jų padariniams likviduoti.
ELTA primena, kad šiukšlių kaupimosi problema Vilniuje opi ne pirmą savaitę.
Atliekų išvežimo reforma įsigaliojo gegužės 1-ąją, kuri buvo nedarbo diena. Kaip teigė „Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus“ (VASA), dėl pasikeitusių aptarnavimo grafikų ir zonų vairuotojai užtruko susipažindami su naujais maršrutais ir dėl to buvo vėluojama išvežti šiukšles.
Nuo gegužės 1 dienos Vilnius padalintas į penkias dalis. Šiaurinę, rytinę ir vakarinę zonas aptarnauja „Ecoservice“, centrinę - „VSA Vilnius“, pietuose dirba „Ekonovus“.
Kaip anksčiau teigė VASA, pertvarka siekta, kad būtų įgyvendintas principas „naudojasi visi, moka visi”, nes iki šiol maždaug trečdalis gyventojų naudojosi sistema nelegaliai, metė savo atliekas pas kaimynus ar mieste, tačiau už tai nemokėjo.
Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigta, kad perpildytų Vilniaus miesto konteinerių problema sprendžiama, tačiau miestą tvarkančių bendrovių atstovai dar negalėjo pasakyti, kada situacija bus visiškai išspręsta.
„Yra pačių įvairiausių problemų, dėl kurių nebuvo galima išvežti konteinerių, kurie susikaupė per praėjusią savaitę. Visos problemos yra greitai sprendžiamos, organizuojamas darbų proceso pakeitimai ir daugelis kitų priemonių, kurios situaciją padės suvaldyti“, - pirmadienį žurnalistams sakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Pasak P. Poderskio, miestas „greitai bus švaresnis negu buvo iki gegužės 1 dienos.„
Anot jo, šiuo metu visi vežėjai organizuoja papildomus išvežimus ir greičiau reaguos į susidariusią situaciją, paskyrę tam papildomus pajėgumus (pavyzdžiui, automobilius), jie reaguoja į visus pranešimus apie „ekstra išvežimą.„
ELTA