Vilniuje atidarytas Laisvosios Europos radijo biuras

Vilnius
BNS/Fotobankas nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Vilniuje antradienį atidarytas Laisvosios Europos ir Laisvės radijo (RFE/RL) biuras.

Prezidentas Gitanas Nausėda atidarymo metu teigė, jog šis atidarymas demonstruoja, kad Lietuva tampa namais demokratiškam žodžiui, kuris sklis arčiau kenčiančios Baltarusijos visuomenės. 

„Man garbė pasveikinti vieną didžiausių ir vieną labiausiai gerbiamų pasaulyje naujienų organizacijų, Laisvosios Europos ir Laisvės radiją čia, Vilniuje. Man šis atidarymas svarbus pripažinimas, kokias pastangas Lietuva parodė priglaudžiant ir pagelbėjant Baltarusijos bendruomenei. Simboliška, nes Vilnius, Pranciškaus Skorinos ir Konstantino Kalinausko miestas, visada turėjo didelę reikšmę šviesiems ir laisviems žmonėms iš Baltarusijos“, – antradienį per atidarymą teigė G. Nausėda.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad Vilnius jau kurį laiką yra savotiška platforma žmonėms, kuriems rūpi demokratiška Baltarusijos ateitis. 

„Šiandien biuras atidarytas, iš kur nepriklausoma spauda skleis teisingą žodį ir taps priešprieša A. Lukašenkos propagandai“ , – kalbėjo Seimo pirmininkė. 

„Jūsų darbas yra neįkainojamas visur, kur spaudžiama laisva spauda. Kaip ir Lietuvos okupacijos metais, ši radijo stotis toliau įgyvendina kilnų uždavinį – informuoti ir telkti pilietinę visuomenę. Juk visi žinome, kad Vakarų radijo stotys, tarp jų – ir „Laisvosios Europos radijas/Laisvės radijas“, suvaidino svarbų vaidmenį išlaisvinant Lietuvą iš Sovietų Sąjungos okupacijos. Neabejoju, kad taip bus ateityje ir Baltarusijoje“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

RFE/RL prezidentas ir generalinis direktorius Jamie'is Fly (Džeimis Flai) teigė, jog biuras atidarytas po kelerius metus vykusių atvirų diskusijų ir priminė, jog ilgus metus Laisvasis Europos radijas vykdė transliacijas Lietuvos auditorijai, kuri buvo sovietų priespaudoje.

„Nuo 1975 iki 2004 metų mūsų darbuotojai transliavo nepriklausomas naujienas ir analizes okupuotai Lietuvos auditorijai. Kalbėjome su lietuviais jų kalba, priminėme jų kultūrą, istoriją, tikėjimą, įgalinome juos gauti informaciją, kurios jiems reikėjo“, – sakė J. Fly.

Biuro atidaryme dalyvavusi Svetlana Cichanouskaja teigė, jog baltarusiams kovojant už šalies demokratiją šis biuras atveria naujas galimybes Baltarusijos žurnalistams skleisti tiesą. 

Vilniaus biure dirba žurnalistai iš Baltarusijos, kurie buvo priversti bėgti iš šalies po Vakarų nepripažįstamų 2020 metų prezidento rinkimų, taip pat komanda iš „Current Time“ televizijos. 

2021 metų gruodį RFE/RL Baltarusijoje paskelbta „ekstremistine organizacija“, jos naujienų platinimas ir vartojimas tapo kriminaliu nusižengimu. Anot J. Fly, du Baltarusijos tarnybos žurnalistai – Iharis Losikas ir Andrejus Kuznečykas – tebėra neteisėtai įkalinti. 

Ketvirtadienį taip pat bus atidarytas RFE/RL biuras Rygoje. Jis veiks kaip žiniasklaidos centras rusų kalba, skirtas kovai su Rusijos propaganda.