Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo antradienio, spalio 20-osios, vilniečiai vaistinių tinkluose „Eurovaistinė“, „Camelia“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“ gali nemokamai gauti kalio jodido tablečių, skirtų apsaugoti organizmą nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio galimos radiacinės nelaimės atveju. Tabletės bus išduodamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kalio jodido tabletės gyventojams dalijamos kaip prevencinė priemonė dėl artimiausiu metu veikti pradėsiančios Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje. Jos skirtos apsaugoti skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio.
„Džiaugiamės, kad su ministerija pavyko rasti sprendimą ir sklandžiu būdu išdalinti kalio jodido tabletes didmiesčio gyventojams. Preparatą dalijame pasitelkdami geranoriškai prie to prisijungiančias vaistines. Nors nelaimės rizika yra labai maža ir tikimės, kad šių tablečių panaudoti neprireiks, tačiau reikia, kad miesto gyventojai būtų pasiruošę“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Savivaldybės pranešime atkreipiamas dėmesys, kad e. receptas išrašytas viešosios įstaigos Centro poliklinika – tai centralizuotas išrašymas, kurį teisiškai įpareigota atlikti būtent ši asmens sveikatos priežiūros įstaiga. Centro poliklinika jau baigia išrašyti paskutiniuosius e. receptus visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams kalio jodido tabletėms nemokamai gauti. Gyventojai, pateikę asmens dokumentą, tabletes galės atsiimti didžiuosiuose vaistinių tinkluose „Camelia“, „Eurovaistinė“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“. Kartu su kalio jodido tabletėmis gyventojai gaus vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.
Atkreipiamas gyventojų dėmesys, kad elektroniniai receptai kalio jodido preparatams gauti išrašyti automatiškai. Todėl į gydymo įstaigas eiti nereikia. Pakanka tiesiog nueiti į vaistinę ir pateikti asmens dokumentą. E. receptas galioja 30 dienų, tai yra iki lapkričio 17 d.
Vilniečiams kalio jodido tabletes reikėtų vartoti tik įvykus branduolinei avarijai kaimyninėje šalyje ir tik tuo atveju, jei tokias rekomendacijas pateiktų kompetentingos valstybės institucijos, pabrėžia sostinės savivaldybė.
Vilniuje gyvenantys asmenys, bet sostinėje nedeklaravę gyvenamosios vietos, tablečių nemokamai gauti negalės. Dėl kokių nors priežasčių negalintys to padaryti, kalio jodido tablečių vaistinėse galės tiesiog įsigyti savo lėšomis.
Jeigu pacientas dėl objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, negalios) negali pats nuvykti iki vaistinės, jam priklausančias kalio jodido tabletes gali paimti paciento atstovas, vaistinėje pateikęs atstovaujamo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Savivaldybė primena, kad Baltarusijoje pradedanti veikti atominė elektrinė yra 45 km nuo Vilniaus. Lietuvos sostinė patenka į 100 km spindulio zoną, kurios gyventojams nelaimės AE atveju būtų galimai rekomenduojama vartoti kalio jodido tabletes. Jeigu Baltarusijos atominėje jėgainėje įvyktų nelaimė, kurios metu į aplinką patektų radioaktyviųjų medžiagų, Lietuvos institucijos gyventojus apie tai informuotų nedelsiant. Įvykus branduolinei avarijai, Vilniaus gyventojai apie tai būtų įspėti trimis būdais: garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones.
Tokios nelaimės atveju rekomenduojama užsidaryti patalpoje ir laukti valstybinių institucijų pranešimų, kokių veiksmų ir priemonių imtis siekiant sumažinti pavojų. Šiame etape gyventojai taip pat būtų informuoti, ar reikia vartoti kalio jodido tabletes.
Branduolinės avarijos atveju gyventojų evakavimas vykdomas 30 km spinduliu nuo reaktoriaus. Kadangi Vilnius yra didesniu atstumu nuo Baltarusijos AE (45 km), nelaimės atveju Vilniaus gyventojai pirmiausia turėtų likti namie, neiti į lauką, sekti informaciją per radiją bei televiziją ir laukti tolesnių nurodymų: ar vartoti tabletes, dėvėti apsaugines kvėpavimo takų priemones, evakuotis ir pan.