PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Spalio 2 d. 13:44

Vilniaus savivaldybė su NŽT pasirašė Lukiškių aikštės panaudos sutartį

Vilnius

Lukiškių aikštė. Dmitrijaus Radlinsko (alfa.lt) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


148385

Vilniaus savivaldybė su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT) penktadienį pasirašė atnaujintą Lukiškių aikštės panaudos sutartį, kuri numato, jog aikštę ir toliau valdys savivaldybė.

Tai BNS patvirtino Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

„Džiaugiamės, kad aikštė išlieka atvira miestiečiams ir jų sumanymams, ačiū darbo grupei už tai, kad įsiklausė į mūsų pasiūlymus. Kokybiškai padirbėjome ir pasiekėme konstruktyvių sprendimų. Gal apmaudu tik, kad kitais klausimais tokio aukšto bendradarbiavimo lygio iš nacionalinių institucijų nesulaukiame“,  – BNS sakė P. Poderskis.

Atnaujinta sutartimi savivaldybei žemės sklypas neatlygintinai perduodamas 99 metams.

Šis susitarimas buvo pagrindinė kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko vadovaujamos grupės derybose kelta sąlyga savivaldybei, jog ši ir toliau galėtų valdyti aikštę. Svarstymai perimti Lukiškių aikštę atsirado po paaštrėjusių diskusijų dėl vasarą čia įrengto dirbtinio smėlio paplūdimio – jis išardytas rugpjūčio pabaigoje.

Sutartyje įtraukti nauji punktai numato, kad aikštės naudojimas ir tvarkymas turi atitikti jos memorialinį statusą, užtikrinti rimtį bei deramą pagarbą už Lietuvos nepriklausomybę žuvusių kovotojų atminimui ir nužudytiems 1863–1864 metų sukilėliams.

Taip pat aikštė turi būti naudojama nepažeidžiant jos nekilnojamųjų kultūros vertybių, vertingųjų savybių ir „negali prieštarauti viešajai tvarkai ir gerai moralei“.

„Lukiškių aikštės Vilniuje naudojimas ir tvarkymas rekreacijos tikslu negali nustelbti jos memorialinės funkcijos, Lietuvos nepriklausomybės kovų bei žuvusių kovotojų, nužudytų 1863–1864 m. sukilėlių atminimo įamžinimo tikslų“, – rašoma sutartyje.

Įtrauktas ir punktas, jog dėl veiklos aikštėje, išskyrus įstatymų leidžiamus susirinkimus, savivaldybė įsipareigoja konsultuotis su kitomis institucijomis, atsakingomis už Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso išsaugojimą.

Sutartį bus galima nutraukti, jei savivaldybė aikšte naudosis ne pagal sutarties sąlygas ar perduos sklypą trečiajam asmeniui, taip pat jei jei ji „neįgyvendina ar netinkamai įgyvendina“ Lukiškių aikštės įstatymo nuostatas.

Savivaldybė sutartimi taip pat įsipareigojo per keturis mėnesius parengti ir suderinti su NŽT priemonių planą, kuriame būtų numatyti minėto įstatymo „etapai ir priemonės“.

Seimas priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.

Savo ruožtu Seimas šiuo metu svarsto ir valdančiųjų pasiūlytą Lukiškių įstatymo pataisą, kuria siūloma perduoti aikštę Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui. Pataisas inicijavęs valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, jog tai reikalinga, kad nebebūtų tyčiojamasi „iš visiems mums šventų vietų“. Jis kritikavo NŽT ir savivaldybės susitarimą, sakydamas, kad Seimo sprendimas „tą sutartį padarys niekine“. 

BNS