PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Rugpjūčio 23 d. 07:06

Vilniaus rajone nušautos moters artimieji pateikė civilinį ieškinį valstybei ir policijai

Vilnius

Lietuvos policijos nuotr.

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


315095

Vilniaus rajone pareigūno nušautos moters artimieji pateikė civilinį ieškinį valstybei, atstovaujamai Policijos departamento.

„Ieškinys yra didesnis nei būna teismų praktikoje“, – Eltai teismo posėdžio išvakarėse sakė kaltinimų sulaukusio policininko advokatas Romualdas Drakšas. Pareikšto ieškinio dydžio teisininkas kol kas nenori komentuoti. Advokatas Eltai sakė apie ieškinį buvo informuotas ketvirtadienį.

Penktadienį Vilniaus apygardos teisme rengiamasis antrasis šios baudžiamosios bylos posėdis.

ELTA primena, kad liepos pradžioje Vilniaus apygardos teismui nepavyko pradėti nagrinėti Vilniaus apskrities vyriausiojo viešosios tvarkos valdybos Specialios parengties skyriaus policininko Dariaus Šerpyčio baudžiamosios bylos dėl tarnybos metu nušautos agresyvios moters.

Tik prasidėjus pirmajam posėdžiui, paaiškėjo, kad nušautos moters sūnūs nori pateikti civilinį ieškinį, tačiau tai turi padaryti iki įrodymų tyrimo. Jau pirmajame posėdyje D. Šerpytis ketino duoti parodymus iškart po kaltinamojo akto paskelbimo, tačiau teismas bylos nagrinėjimą atidėjo ir suteikė galimybę nukentėjusiems pareikšti civilinį ieškinį.

Jeigu teismas būtų nusprendęs jau tada nagrinėti bylą, nukentėjusieji būtų praradę teisę pareikšti ieškinį.

Liepą į teismą atvyko D. Šerpytis su advokatu, jo palaikyti į teismą taip pat atvyko daugiau nei 50 uniformuotų policijos pareigūnų, tarp jų – ir Vilniaus apskrities policijos viršininkas Renaldas Žekonis.

Į posėdį su savo advokatu liepą buvo atvykę du nušautos moters sūnūs ir jų advokatas Virgilijus Kvedaras. Advokatas sako, kad birželio 28 dieną, per savo atostogas, gavo pranešimą, kad bus teismo posėdis. Jis sakė, kad dar nepasitaręs su savo klientais, kokio dydžio civilinį ieškinį teiks.

Prokuratūra mano, kad kaltinimas policininkui yra pagrįstas.

„Manome, kad vis dėl to, viršijo įgaliojimus (...). Tiesiog nebuvo neišvengiamos būtinybės tuo metu naudoti ginklą“, – žurnalistams po posėdžio tada sakė Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Rolandas Imbrasas.

„Jis nekaltas, tai buvo akivaizdi būtinoji gintis. Visos priemonės buvo išnaudotos – tazeriai, dujos, teleskopinė lazda, viskas buvo išnaudota. Ir dabar įsivaizduokit situaciją – į tave bėga agresyvus psichinis ligonis, paklaikusiom akim, atstatęs į priekį peilį, lieka keli metrai, trauktis nėra kur, už tavęs kolega, už tavęs sniego pusnis. Ką žmogui daryti? Stovėti ir laukti, kol jam gerklę perpjaus?“, – žurnalistams po posėdžio sakė policininko advokatas Romualdas Drakšas.

Pasak jo, policininkas iš pradžių šovė moteriai į kojas.

„Jis gi ne į pilvą šovė, ne į kaktą, ne į krūtinę. Jis bandė šauti į kojas, šauti į rankas. Iš pradžių pataikė. Tai, kad į pilvą pataikė, jis paslydo žmogus, buvo žiema, sniegas. Jis netyčia ją nušovė, tai yra akivaizdi būtinoji gintis. Jos niekas nesustabdė, net šūviai į kojas, kai ji nustojo eiti, jis nustojo šaudyti “, – sakė R. Drakšas.

Jis teigė, kad, jeigu policininkas bus nuteistas, tai bus didelis smūgis policijai.

R. Drakšo manymu, jo klientas nepiktnaudžiavo tarnyba, viskas buvo atlikta teisėtai, o prokuratūros kaltinimai nepagrįsti.

Kaltinimai nužudymu viršijus įgaliojimus

ELTA primena, kad pernai gruodį agresyvią moterį Vilniaus rajone nušovusiam policijos pareigūnui pareikšti kaltinimai dėl jos nužudymo viršijus įgaliojimus ir piktnaudžiavimo tarnyba.

Agresyvi 1972-aisiais gimusi moteris su kastuvu puolė ir aptalžė medikus bei greitosios medicinos pagalbos automobilį, po to su peiliu puolė atvykusius policijos pareigūnus. Pareigūnai įvairiais būdais bandė ją raminti, malšinti, bet moteris su peiliu puolė juos. Į moterį pareigūnas paleido kelis šūvius, nuo vieno jų moteris mirė.

Siekiant sutramdyti agresyvią moterį, naudotos dujos, elektros impulsinis prietaisas „Taser“. Tačiau, kaip teigė policija, moteris nereagavo, specialiosiomis priemonėmis jos sutramdyti nepavyko.

„Kaltinamajame akte nurodoma, kad, siekdamas sulaikyti asmenį pareigūnas neišnaudojo visų jo turėtų galimybių veikti kitaip, klaidingai įvertino būtinosios ginties situaciją ir panaudojo šaunamąjį ginklą nesant neišvengiamo pavojaus jo ar kitų asmenų gyvybei bei sveikatai, todėl moters žūtis kvalifikuotina kaip nužudymas“, – rašoma prokuratūros pranešime.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po to, kai 2023 m. gruodžio 12 d. policijos pareigūnas, atvykęs į įvykio vietą, panaudojo tarnybinį šaunamąjį ginklą, dėl ko žuvo įvykio vietoje buvusi moteris.

Per tyrimą nustatyta, kad tą dieną Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų ekipažas gavo Operatyvaus valdymo skyriaus pranešimą apie moters keliamą grėsmę greitosios medicininės pagalbos brigados medikams.

Apie 14.50 val. atvykę į privataus gyvenamojo namo kiemą Vilniaus rajone, policijos pareigūnai sutiko ten jų laukusią greitosios medicininės pagalbos brigadą, kuri informavo apie moters elgesį ir jos sveikatos būklę. Į iškvietimo vietą atvyko ir antras policijos ekipažas. Maždaug po 10 min. nuo atvykimo buvo panaudotas tarnybinis šaunamasis ginklas. Medicininė pagalba nukentėjusiajai buvo pradėta teikti nedelsiant, tačiau dėl patirtų sužalojimų sunkumo ji mirė įvykio vietoje.

Prokuratūra teigia, kad per ikiteisminį tyrimą buvo surinkti objektyvūs ir detalūs duomenys apie faktines šio tragiško įvykio aplinkybes, gauti liudytojų parodymai, įvairių sričių specialistų, ekspertų išvados, analizuoti aktualūs pareigūnų veiklą reglamentuojantys teisės aktai bei kiti reikšmingi duomenys.

Tuo metu policijos generalinis komisaras išreiškė palaikymą kaltinimų sulaukusiam pareigūnui.

„Esu įsitikinęs, kad pareigūnas vykdė duotą priesaiką – ginti kiekvieną pilietį, kuriam gresia realus pavojus ir šaunamasis ginklas buvo paskutinė priemonė, saugant save ir medikus nuo realios grėsmės. Pareigūnas nebus paliktas vienas – ir toliau užtikrinsime tiek teisinę, tiek kitą pareigūnui reikalingą pagalbą, siekdami apginti jo teisėtus interesus, užtikrinti kokybišką gynybą Vidaus tarnybos statuto ir kitų teisės aktų nustatytais pagrindais“, – perdavus teismui bylą komentavo policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.