PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 22 d. 07:30

„Vilniaus pergalė“ nuskynė Šiaulių „Naująją rūtą“

Šiauliai

Pasipiktinimas. „Naujosios rūtos“ darbuotojai sako, kad didžioji dauguma jų toliau dirba, persirašę sutartis su „Vilniaus pergale“. Tik už mažesnį atlyginimą, netekę darbo stažo ir dėl to taikomų socialinių garantijų. (Facebook nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


72940

Rugpjūčio mėnesį AB „Vilniaus pergalė“ įsigijo 97,87 proc. Šiauliuose įsikūrusios bendrovės „Naujoji rūta“ akcijų, kartu įgydama vienvaldę jos kontrolę. Pasak kai kurių darbuotojų, naujųjų vadovų elgesys su personalu yra nežmogiškas ir nesąžiningas: kvalifikuoti specialistai verčiami dirbti už minimalų darbo užmokestį, o tie, kurie nesutinka, patiria psichologinį ir finansinį spaudimą.

Žadėjo vilnietiškus atlyginimus

Viešai vardų atskleisti nenorėję „Naujosios rūtos“ darbuotojai pasakoja, kad įmonėje ne kartą vyko susitikimų su „Vilniaus pergalės“ atstovais. „Per susirinkimus mums buvo pranešta, kad niekas nebus atleistas. Visiems buvo pažadėta, kad, perrašinėjant darbo sutartis, nenutrūks stažas, kad gausime vilnietiškus atlyginimus. Žmonės patikėjo“, – sako šiauliečiai.

Darbuotojai rodo dokumentus, kuriuose rašoma, jog „bendrovė keičia veiklos pobūdį į gamybos paslaugų teikimą bei mažmeninę prekybą. Dėl to bendrovėje darbuotojų skaičius sumažės nuo 122 iki 96“. „Šie dokumentai buvo pasirašyti lapkričio pradžioje. Žinote, kiek darbuotojų „Naujojoje rūtoje“ buvo likę šių metų sausio 1 d.? 23. Aišku, didžioji dauguma darbuotojų toliau dirba, persirašę sutartis su „Vilniaus pergale“. Tik už mažesnį atlyginimą, netekę darbo stažo ir dėl to taikomų socialinių garantijų“, – piktinasi šiauliečiai.

Darbuotoja: arba išeinate gražiuoju, arba skelbiame prastovas

Pasak jų, kai kurie darbuotojai naująsias darbo sutartis pasirašyti atsisakė, taip paskatindami „nežmogišką ir nesąžiningą“ „Vilniaus pergalės“ elgesį.

„Kai atsisakiau pasirašyti sutartį, gavau prastovas. Trims mėnesiams. Mano skyrius buvo likviduojamas ir man neva nebuvo darbo. Nors kaip tik tuo metu buvo įsteigta naujų etatų, kurie atitinka mano kvalifikaciją ir mano darbinę patirtį. Taigi, esu prastovose, turiu gyventi už minimumą, negaliu ieškotis kito darbo, niekur išvažiuoti, nes mane gali bet kada iškviesti. Jeigu būsiu iškviesta ir neatvyksiu, gausiu pravaikštas. Tuomet mane galės atleisti be nieko, be jokių išeitinių“, – pasakoja viena „Naujosios rūtos“ darbuotojų.

Moteris teigia neseniai dar kartą įsitikinusi, kad „Vilniaus pergalė“ žaidžia nešvarius žaidimus.

„Prieš porą savaičių sulaukiau skambučio, iškvietimo į darbą. Bet turėjau biuletenį – sirgo mano vaikučiai. Skambučių sulaukė ir dvi mano kolegės, kurios taip pat buvo prastovose. Jos atvyko į darbą ir gavo tokį pasiūlymą: arba jūs pasirašote, kad neturėsite pretenzijų dėl atleidimo, arba mes dar trims mėnesiams paskelbsime jums prastovas ir tik tada atleisime. Jos pasirašė, nes nebegalėjo gyventi už minimumą: norėjo eiti dirbti kitur, užsidirbti“, – pasakoja moteris.

Darbuotojas: krūvis didesnis, atlyginimas mažesnis

Apie šoką sukėlusį naujųjų vadovų pasiūlymą užsimena ir kitas ilgametis „Naujosios rūtos“ darbuotojas.

„Aš gavau tokį pasiūlymą: gruodžio 31 d. nutraukite sutartį su „Naująja rūta“ ir pasirašykite kitą – su „Vilniaus pergale“. Joje mano įrangos operatoriaus pareigos keičiamos į konditerio, o atlyginimas – į minimumą. Darbas iš principo išlieka tas pats, tik krūvis didesnis“, – sako vyras. Sutarties pasirašyti jis nesutiko, todėl jam taip pat buvo skirtos prastovos.

Kai kurie darbuotojai dėl „Vilniaus pergalės“ veiksmų kreipėsi į Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyrių.

„Viena paprasta darbuotoja nuėjo į darbo inspekciją ir parašė skundą. Naujieji vadovai prašė skundą atsiimti ir sutarė dėl išėjimo su penkių mėnesių išeitine. Vadinasi, vieniems išeitines gali duoti, kitiems – ne. Paprasčiausiai ieško silpnesnių, bando palaužti psichologiškai. Aš, pavyzdžiui, turiu atramą, todėl galiu būti tose prastovose ir kovoti iki galo. Bet jeigu finansiškai šeimos pajamos mažos, nori nenori teks rašyti prašymą dėl atleidimo ir eiti ieškotis kito darbo“, – sako vyras.

mantas-lesciauskas-cmyk.jpg

Darbo inspekciją pasiekė dešimt bylų

Komentuoja Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus Darbo ginčų komisijos pirmininkas Mantas Leščiauskas:

– Darbo ginčų komisijos iki šios dienos išnagrinėjo dešimt darbo bylų, kuriose atsakovė – AB „Naujoji rūta“. Aštuonios darbo bylos – dėl neteisėtų prastovų paskelbimo, viena – dėl neteisėto atleidimo, viena – dėl neteisėto kasmetinių atostogų suteikimo. Penkiose darbo bylose ginčo šalys sudarė taikos sutartis (visi šie ginčai inicijuoti dėl galimai neteisėtos prastovos skelbimo), likusiose penkiose ieškovų prašymai atmesti. AB „Naujoji rūta“ taip pat buvo atliktas patikrinimas, kurio metu nustatyta, kad įstaigoje laikomasi darbuotojų darbo santykius reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.

Bylų nagrinėjimo metu nustatytos aplinkybės suponavo tai, kad skubūs AB „Naujoji rūta“ veiklos krypties ir struktūros pakeitimai, nulėmę didelės dalies darbuotojų darbo funkcijų panaikinimą, buvo nulemti ilgametės AB „Naujoji rūta“ nuostolingos veiklos. Struktūros pakeitimai buvo suderinti su įmonės darbo taryba.

LR darbo kodekso 47 str. 1 d. nurodyta, jeigu darbdavys negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo dėl objektyvių priežasčių ne dėl darbuotojo kaltės ir darbuotojas nesutinka dirbti kito jam pasiūlyto darbo, darbdavys darbuotojui skelbia prastovą. Prastova gali būti skelbiama ir darbuotojų grupei. Tokia padėtis neatitinka nei darbuotojo, nei darbdavio interesų, prieštarauja darbo sutartimi sulygtų sąlygų privalomumo principui. Atsižvelgiant į darbuotojo interesus, nurodytos teisės normos nustato tam tikras teises į darbą, darbo užmokesčio garantijas darbuotojui, negalinčiam dėl nuo jo nepriklausančių priežasčių dirbti darbo sutartimi sulygto darbo. Toks darbo teisinių santykių reguliavimas prastovos atveju leidžia derinti darbdavio ir darbuotojo interesus.

Darbo bylų nagrinėjimo metu Darbo ginčų komisija nenustatė aplinkybių, kad darbuotojams paskelbtos prastovos būtų naudotos kaip „psichologinis ir finansinis spaudimas“, siekiant darbuotojų darbo sutarčių nutraukimo pačių prašymu. Nustatytos aplinkybės suponavo tai, kad prastovos buvo paskelbtos dėl objektyvių priežasčių, todėl nepripažintos neteisėtomis.

Prastovose esantiems darbuotojams siūlo dirbti papildomai

AB „Naujoji rūta“ generalinis direktorius Simas Tamošiūnas:

– Pasikeitus vienam iš akcininkų, „Naujosios rūtos“ darbuotojų sąlygos iš esmės nepakito. Pabrėžiame, kad bendrovėje nėra nė vieno darbuotojo, kuris dirbtų už minimalųjį valandinį ar pareiginį atlygį. Būna retų išimčių, kai priskaičiuojamas darbo užmokestis yra mažesnis nei minimalioji mėnesinė alga, bet tik tuo atveju, jei darbuotojas išdirba mažiau mėnesinių valandų, pavyzdžiui, tą mėnesį esant daugiau šventinių dienų. Tačiau net ir tokiais atvejais vis tiek mokama priemoka iki minimaliosios mėnesinės algos.

Norime atkreipti dėmesį, kad dauguma „Naujosios rūtos“ darbuotojų savo iniciatyva nutraukė darbo sutartis ir pasirašė naujas su „Vilniaus pergale“. Užtikriname, jog tiems darbuotojams, kurie liko dirbti „Naujojoje rūtoje“, sąlygos neblogėjo.

Taip pat reikia suprasti, kad darbuotojų prastovos yra normali verslo praktika, nes, neturėdama pakankamo užimtumo, bendrovė negali dirbtinai laikyti darbuotojų. Jaučiame atsakomybę prieš visus savo darbuotojus ir tokie veiksmai galėtų vesti visą bendrovę į katastrofiškas pasekmes. Dar daugiau – mums nesuprantama, kodėl nė vienas darbuotojas nesikreipė dėl galimybės dirbti papildomai, derinant naujas pareigas su prastovų laiku. Įstatymai leidžia dirbti per kelis darbus vienu metu, neviršijant 60 val. per savaitę.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio pabaigos sulaukėme dešimties skundų Valstybinės darbo inspekcijos Darbo ginčų komisijai. Tačiau penki iš jų buvo atmesti kaip nepagrįsti, o likusieji baigėsi taikos sutartimis, kurias skatina ir Darbo ginčų komisija. Mums, kaip įmonei, tai labai svarbu, nes visada siekiame palaikyti dialogą ir rasti tinkamiausius abipusius sprendimus.

„Natūralu, kad dalis žmonių sunkiau priima pokyčius“

Komentuoja AB „Vilniaus pergalė“ generalinis direktorius Rolandas Jančeris:

– Mūsų valdomos įmonės yra tvaraus ir modernaus verslo pavyzdžiai, todėl, siekdami konkurencinio pranašumo, nuolat peržiūrime ir efektyviname savo veiklą bei resursus. Norėdami savo klientams pasiūlyti geriausios kokybės produktų, o darbuotojams – geriausias sąlygas, turime judėti į priekį ir prisitaikyti, atsižvelgdami į rinkoje esamą situaciją.

Tad efektyvinti bendrovės resursus būtina tam, kad įmonė nebedirbtų nuostolingai, o darbuotojams ir toliau būtų užtikrintos darbo vietos ir deramas atlygis. Natūralu, kad dalis žmonių sunkiau priima pokyčius, nes tai skatina juos palikti savo komforto zoną.

Norime patikinti, kad už minimalųjį valandinį ar pareiginį atlygį „Vilniaus pergalėje“ nedirba nė vienas darbuotojas, o visiems naujas sutartis pasirašiusiems darbuotojams išlaikytas darbo stažas. Dauguma jų dabar gauna didesnį nei iki tol buvusį darbo užmokestį.

Savo darbuotojams nuolat siūlome papildomų naudų: nuo įvairių mokymų ir kvalifikacijos kėlimo iki užkandžių, vaisių ir pan. Bendrovė taip pat atlieka apklausas, kuriomis siekiame išsiaiškinti, kaip mūsų darbuotojai jaučiasi darbo vietoje, kokie yra jų poreikiai ir kaip galėtume jiems padėti.