REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Liepos 13 d. 13:53

Vilniaus rajone steigiami nauji bendruomeniniai vaikų globos namai

Vilnius

Etaplius.LTŠaltinis: Vilniaus rajono savivaldybė


272778

Vaikai – šeimai artimoje aplinkoje. Toks tikslas buvo prieš beveik dešimtmetį pradėtos institucinės globos pertvarkos, kuria siekiama atsisakyti didelių vaikų globos namų. Tam imamasi įvairių sprendimų – steigiami bendruomeniniai globos namai vaikams, likusiems be tėvų globos ir neatradusiems prieglobsčio šeimos aplinkoje, kuriamos šeimynos, daugiau dėmesio skiriama globėjų rato plėtimui.

Pasak Vilniaus rajono savivaldybės mero Roberto Duchnevičiaus, vykstantys pokyčiai globos srityje reikalingi ir kol jaučiame globėjų ir įtėvių trūkumą.

„Bendruomeninių vaikų globos namų steigimas – išeitis, siekiant vaikams sukurti saugią ir rūpestingą aplinką. Turime sudaryti jiems tinkamas artimas šeimai gyvenimo sąlygas ir aplinką, kurioje jie galėtų saugiai augti, tobulėti ir pasiruošti savarankiškam gyvenimui bendruomenėje. Taip pat būtina užtikrinti ir organizuoti vaikui paslaugas, atitinkančias individualius jo poreikius ir skatinančias vaiko savarankiškumą. Bendruomeniniai vaikų globos namai gali suteikti tokią pagalbą“, – teigia meras R. Duchnevič.

Vilniaus rajono savivaldybėje šiuo metu veikia 4 bendruomeniniai vaikų globos namai – du Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centro padaliniai Bendoriuose (Avižienių sen.) ir du Vilniaus rajono šeimos ir vaiko krizių centro padaliniai Kalvelių seniūnijoje.

Vilniaus rajono šeimos ir vaiko krizių centro direktorė Leokadija Pavtel apgailestauja, kad visgi bendruomeninių vaikų globos namų poreikis yra. Vilniaus rajone veikia 4 bendruomeniniai namai ir juose visos vietos užpildytos.

„Paskutiniu metu tokiuose namuose apgyvendinami 13-17 metų vaikai ir jaunuoliai, kuriems yra sunku surasti globojančią ar įvaikintojų šeimą. Tokiuose nameliuose vaikai auga šeimai artimoje aplinkoje, mokomi savarankiškumo – kiekvienas pagal savo amžių ir raidą padeda, o kartais ir patys gamina maistą, skalbia savo drabužius, tvarko kambarius, pjauna žolę, apsiperka parduotuvėje. Vaikai mokomi finansinio raštingumo – gauna kišenpinigius, planuoja ir patys perka drabužius, avalynę.

Dažnai kartoju JAV rašytojo Tomo Robbinso žodžius: niekada nevėlu turėti laimingą vaikystę. Tokią vaikystę kuriame vaikams ir su vaikais, apgyvendintais mūsų bendruomeniniuose vaikų globos namuose“, – pasakoja Centro direktorė L. Pavtel.

Siekiant užtikrinti globojamam bendruomeniniuose globos namuose apgyvendinamam vaikui artimas šeimos aplinkai gyvenimo sąlygas, palaikyti aplinką, kurioje jis galėtų saugiai augti, vystytis ir tobulėti bei pasiruoštų savarankiškam gyvenimui visuomenėje, baigiami procesai dėl bendruomeninių vaikų globos namų atidarymo Rukainiuose.

Bendruomeniniai vaikų globos namai būtų įkurti renovuotame ir modernizuotame buvusios Rukainių policijos nuovados pastate, adresu Mokytojų g. 5A, Rukainių k. Pastato renovacijai bei bendruomeninių vaikų globos namų pritaikymui Savivaldybė skyrė apie 180 tūkst. Eur.

Rukainių bendruomeniniuose vaikų globos namuose galės apsigyventi 7 be tėvų globos likę jaunuoliai, kurie bus motyvuojami ir rengiami savarankiškam gyvenimui. Dviejų aukštų pastate įrengti vienvietis ir trys dviviečiai miegamieji kambariai, erdvi ir jauki svetainė sujungta su virtuve, rūsyje įrengtas poilsio kambarys, kuriame vaikai galės leisti laisvalaikį. Įrengtas socialiniams darbuotojams skirtas kambarys, skalbykla, sandėliukai, sanitariniai mazgai. Pastatas jau įrengtas, visi baldai, buitinė technika nupirkti, virtuvės baldai – įsigyti pagal užsakymą. Bendruomeniniai globos namai taip pat pritaikyti fizinę negalią turintiems vaikams, įrengti pandusai.

Visa apie 40 a. teritorija yra aptverta, išpuoselėta, auga seni medžiai, obelys, yra pavėsinė, vaikų žaidimo aikštelė. Pastatas yra patogioje vietoje, Rukainių miestelio centre, kelių šimtų metrų nuotoliu yra visa būtina infrastruktūra, šalia mokykla ir darželis, ambulatorija ir kt.

Numatoma, kad vaikais, gyvenančiais bendruomeniniuose globos namuose, rūpinsis 7 darbuotojai. Rukainių bendruomeniniai vaikų globos namai priklausys Vilniaus rajono šeimos ir vaiko krizių centrui.

Liepos 5 d. vykusiame Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdyje svarstymui buvo teiktas projektas Vilniaus rajono šeimos ir vaiko krizių centrui perduoti Vilniaus rajono savivaldybei nuosavybės teise priklausantį nekilnojamąjį turtą – bendruomeninių vaikų globos namų pastatą, esantį Rukainių k.

Sprendimo projektas bus svarstomas Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų bei Teisėtvarkos ir savivaldos plėtros komitetuose, o galutinai dėl šio sprendimo taryba turės dar kartą balsuoti priėmimo stadijoje. Tai numatyta padaryti kitame artimiausiame tarybos posėdyje.

Rukainių bendruomeniniai vaikų globos namai veiklą pradės, kai Vilniaus rajono šeimos ir vaiko krizių centrui bus perduotas bendruomeninių vaikų globos namų pastatas bei suteikta licencija socialinei globai teikti.

Trumpai apie bendruomeninius vaikų globos namus

Bendruomeninių vaikų globos namų tikslas – užtikrinti globojamam (rūpinamam) ir šiuose namuose apgyvendintam vaikui globos (rūpybos), ugdymo, sveikatos, socialines paslaugas, visapusišką dalyvavimą visuomenėje bei socialinę įtraukti, užtikrinti vaiko teisių ir teisėtų interesų apsaugą ir jam atstovauti.

Pagrindinis skirtumas tarp institucinių ir bendruomeninių vaikų globos namų – pastaruosiuose didesnė pasirinkimo laisvė ir savarankiškumas. Bendruomeniniuose vaikų globos namuose gali gyventi ne daugiau kaip 8 vaikai. Vaikai apgyvendinami bute ar name, kur sukuriama šeimai artima aplinka, atsisakoma institucinės kultūros, vaikai apgaubiami rūpesčiu ir supratingumu, vaikams užtikrinama saugi, jauki ir tinkama gyvenamoji aplinka.

Verta pažymėti, kad savivaldybė ir toliau sieks, kad valstybiniuose globos namuose vaikų atsidurtų kuo mažiau – stiprins bendrą vaiko teisių apsaugą ir pagalbą šeimoms. Savivaldybės specialistai ir veikiantys centrai teikia kvalifikuotas pagalbos paslaugas problemų ar krizių turinčioms šeimoms, siekiant išvengti vaikų paėmimo iš šeimų. Nepavykus laiku suteikti būtiną pagalbą, dėmesys pirmiausiai kreipiamas į budinčių globotojų, fizinių asmenų paiešką, jų pasirengimą tapti globėjais ir galinčiais priimti vaikus į savo šeimas, kol bus dedamos visos pastangos suteikiant šeimai reikiamas paslaugas, kad jų vaikas būtų grąžintas į savo biologinę šeimą.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA