PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Spalio 26 d. 14:38

Vilkyškiuose nuskambėjo paskutinis baigiamojo vargonų muzikos festivalio „Vargonų muzika Vilkyškiuose 2018“ koncertas

Pagėgiai

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


58039

Vilkyškiuose nuskambėjo paskutinis baigiamojo vargonų muzikos festivalio „Vargonų muzika Vilkyškiuose 2018“ koncertas

Spalio 19 d. Vilkyškiuose nuskambėjo paskutinis baigiamojo vargonų muzikos festivalio „Vargonų muzika Vilkyškiuose 2018“ koncertas ,,Giedokite Viešpačiui naują giesmę“.

Šio koncerto data pasirinkta neatsitiktinai - prieš 27 metus, 1991 m. spalio 19 d., Bitėnų kapinėse (Pagėgių savivaldybė) buvo iškilmingai perlaidoti iš Detmoldo (Vokietija) atvežti Vydūno palaikai. Šios sukakties proga Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandraugos pirmininkė Laura Matuzaitė-Kairienė subūrė tarptautinį kolektyvą – profesionalius atlikėjus iš Lietuvos, Latvijos ir ansamblį ,,Morgaine“.

Ramų spalio 19 d. vakarą Vilkyškių bažnyčioje skambėjo XVI–XVII a. Karaliaučiaus kompozitorių muzika, kuri kadaise skambėjo Martyno Mažvydo ir Jono Bretkūno kuruojamose bažnyčiose.

Nuo XVI a. Mažosios Lietuvos kultūrinio ir muzikinio gyvenimo centras buvo Karaliaučius – Prūsijos sostinė ir kunigaikščių rezidencija. Didžiulę įtaką miesto klestėjimui turėjo 1544 m. kunigaikščio Albrechto įsteigtas universitetas, kuriame svarbi vieta buvo skiriama muzikiniam ugdymui. Muzikos dalykus čia dėstė žinomi to meto kompozitoriai Johannesas Eccardas, Johannas Stobäusas ir Heinrichas Albertas, daug dėmesio skirta giedojimo mokymui, muzikos teorijai ir praktikai. Universiteto muzikinis gyvenimas buvo glaudžiai susijęs su kunigaikščio rūmais, kuriuose gyvavo vietinė vokalinė ir instrumentinė kapela, o jos repertuarą sudarė giesmės, motetai, mišios, madrigalai ir instrumentinė muzika. Gyvą Karaliaučiaus kultūrinį gyvenimą papildė menininkų draugijos, o garsiausia jų, susibūrusi aplink poetą Simoną Dachą.

Reikia pažymėti, kad tarptautinis vargonų muzikos festivalis ,,Vargonų muzika Vilkyškiuose – 2018“ buvo skirtas Vilhelmo Storostos Vydūno 150-osios gimimo metinėms įamžinti Mažojoje Lietuvoje.

Atlikėjai:

Ilze Grēvele – sopranas (Latvija)

Nora Petročenko – altas

Mikus Abaroniņš – tenoras (Latvija)

Nerijus Masevičius – bosas

Ansamblis „Morgaine“ (Vokietija, Lietuva, Italija):

Mirjam-Luise Münzel – išilginės fleitos

Darius Stabinskas – viola da gamba

Michele Carreca – teorba

Alina Rotaru – klavesinas

Koncertą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Rengėjai: Banchetto musicale, Lietuvos evangelikų liuteronų muzikos sandrauga (LELBMS)

Rėmėjai: Vilkyškių evangelikų liuteronų parapija, AB Vilkyškių pieninė

Informaciniai rėmėjai: Tauragės Kurjeris, Šilainės Kraštas, Tauragės Radijas, Jurbarko rajono laikraštis "Šviesa", Jurbarko rajono laikraštis "Mūsų laikas".

Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandraugos pirmininkė Laura Matuzaitė-Kairienė