Vilkaviškyje – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos minėjimas

DSC_0134-scaled
Vilkaviškis
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Vilkaviškio rajono savivaldybė

Šiandien Vilkaviškio masinių žudynių vietoje buvo minimos 82-osios Holokausto pradžios Lietuvoje metines.

Kruvinaisiais 1941 metais skaudžiausiai nukentėjo Lietuvos žydų bendruomenė. Per kelis vasaros ir rudens mėnesius buvo visiškai sunaikintos Lietuvos žydų bendruomenės.

Masinėse holokausto aukų kapavietėse atgulė beveik visi gausios Vilkaviškio krašto žydų bendruomenės nariai (moterys, vaikai, vyrai, senoliai).

Pagerbti aukų masinių žudynių vietoje Vilkaviškyje atvyko Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, vicemeras Joris Juškauskas, Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys istorikas Antanas Žilinskas bei kiti garbūs svečiai.

„Prisimename ir kasmet Vilkaviškyje minime Lietuvos žydų genocido dieną. Tai vieni baisiausių įvykių, kurie sukrėtė visą pasaulį ir mūsų Tėvynę. Išmokome didelę pamoką – visada turime būti budrūs ir branginti vieni kitus. Šiandien solidariai stovime su visa žydų tauta“, – sakė savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

Skaudžiai sukakčiai ir įvykiams prisiminti skirtą renginį papuošė Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokinių ir mokytojų atlikta jautri literatūrinė – muzikinė kompozicija (kompozicijos autorė – mokytoja Vaida Kriščiūnienė). Kompozicija pakvietė susirinkusiuosius nusikelti į tų laikų negandų ir baisumų kamuojamą Lietuvą, nors trumpam pajausti to laikmečio žmonių baimes, baisų žydų tautos žmonių likimą, išgirsti, kaip jautėsi nuo baisios lemties išgelbėti žydų tautybės žmonės. Vaikų lūpomis skambantys žodžiai kvietė susimąstyti ir dar kartą suprasti to meto skaudžius įvykius ir žmonių išgyvenimus.

Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narys istorikas Antanas Žilinskas pasidalijo savo įžvalgomis, prisiminė gausią žydų bendruomenę ir jos tragišką likimą.

Susirinkusieji pagerbė Holokausto aukų atminimą – uždegė žvakes ir padėjo atminimo akmenėlius, kurie žydų tautos tradicijoje simbolizuoja amžinumą.

Renginyje taip pat buvo eksponuojama Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus parengta instaliacija su svarbiais holokausto istorijos objektais – antkapine Vilkaviškio miesto žydų kapų plokštė, spygliuota viela, kokia buvo apjuostas getas, lagaminai, kuriuose žmonės nešėsi savo daiktus. Taip pat nuotraukose įamžinti žydų gyvenimo momentai bei simboliniai kančios ir atminimo akmenėliai.

Taip pat eksponuota  paroda „Dingęs Vilkaviškis – žmonės ir pastatai“. Ši paroda parengta iš Jeruzalės Beth Hatefutsoth Nahum Goldman žydų diasporos muziejaus fondų. Parodos rengėjai – Ralph Salinger, Yossi Ankarioni ir Antanas Žilinskas.

Žydų genocido aukų minėjimą organizavo Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus ir Vilkaviškio rajono savivaldybė.