Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Jei žmonės moka mokesčius, turi tokią prievolę, norėtųsi, kad kažkas prisidėtų prie tvarkingesnės aplinkos. Akcija „Darom“ buvo ne su dalgiais, o su maišais. Negi reikės kažką kitą organizuoti“, – šypteli A. Švedienė. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Turbūt Šiauliuose dar nėra buvę vasaros, jog gyventojai nekeltų klausimo – na, kada gi pagaliau nupjaus tas nešienautas pievas. Kai nenori matyti, tai ir nematai. O Talkšos ar Šimšės mikrorajonų gyventojai į neįžengiamus šabakštynus ir žiūrėti nebegali.
Benamių landynė
Talkšos seniūnaitijos seniūnaitė Asta Švedienė vedasi į Baisiogalos g. ir Šeduvos g. kampe esantį apžėlusį sklypą. Kai kur žolė iki juosmens, kitur, tarp gražių medžių – išgertuvių pėdsakai, laužavietė, stiklo šukių ir šiukšlių krūvos. „O galėtų būti gražus parkelis“, – sutariame su seniūnaite.
„Jei žmonės moka mokesčius, turi tokią prievolę, norėtųsi, kad kažkas prisidėtų prie tvarkingesnės aplinkos. Akcija „Darom“ buvo ne su dalgiais, o su maišais. Negi reikės kažką kitą organizuoti“, – šypteli A. Švedienė.
Seniūnaitė kreipėsi į Miesto koordinavimo skyrių, sukurtą siekiant operatyviai reaguoti į gyventojų skundus.
„Prieš porą savaičių skambinau tel. 1863, nukreipė į Miesto ūkio ir aplinkos skyrių, šiandien ryte (antradienį, – aut. past.) vėl skambinau, klausiau, ar neužmiršo, sako, yra prioritetinės tvarkos, pjaunama vieną arba du kartus per metus. Kai paklausiau, tai Baisiogalos g. vieną ar du kartus, – taip ir neatsakė. Sakė perduos, tikiuosi, kad tvarkys. Nes gėda prieš miesto svečius, kurie važiuoja į Salduvę, kurie tikisi rasti švarų, tvarkingą miestą ar bent jo prieigas“, – sako A. Švedienė.
Pasak jos, žolė šiame sklype buvo pjauta praėjusiais metais, o šiais metais tie plotai nepjauti ir, kažin, ar kada bus. „Sakė – vieną kartą metuose. Galbūt rugsėjo–spalio mėnesį tik pjaus, – svarsto seniūnaitė. – Šiemet tokie orai, kad reikia ūkiškiau imtis aplinkos tvarkymo. Konkretaus pažado, kada bus sutvarkyti tie plotai, neturime.“
rtk05028.JPG
Nupjaus iki liepos 6 d.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vyr. specialistė Lilija Vaičeliūnienė sako, kad minėta vieta Šeduvos g. ir Baisogalos g. kampe yra bendro naudojimo teritorijoje, kur žolė pjaunama du kartus per sezoną. „Šiuo metu planuota žolę nupjauti iki liepos 6 d.“, – nurodo specialistė.
Pasak L. Vaičeliūnienės, žolės pjovimo grafikas sudaromas kiekvieno mėnesio pradžioje. Naujas liepos mėnesio žolės pjovimo grafikas bus paskelbtas interneto svetainėje www.siauliai.lt > Atviri duomenys. „Grafiko turi būti laikomasi, gali tik būti pakoreguotas dėl meteorologinių oro sąlygų“, – teigia specialistė.
Šienauja patys
Kalno g. (Šimšės mikrorajone) gyventojai, sako ne vienerius metus pjovę žolę kitoje gatvės pusėje, šalia Šiaulių profesinio rengimo centro, bet kiek galima? Šiemet ta teritorija apleista. Vieniems atrodo, kad tai – savivaldybės reikalas ir jos neūkiškumas, kiti mano, kad nupjauti turėtų patys gyventojai ar įstaigos, šalia kurių teritorijų tokie šabakštynai kyla, nors tokie plotai – ir ne jų nuosavybė.
„Gyventojai patys, kiek gali, tiek prisideda, patys šienauja kanalus, žaliąsias zonas šalia savo sklypų, nori tvarkingiau gyventi“, – sako A. Švedienė. Tiesa, jokios kompensacijos už pačių gyventojų iniciatyva tvarkomus plotus nenumatomos.
Papievių g. esantis privataus asmens sklypas neprižiūrimas daugybę metų, jame bujoja ne tik senos obelys, bet ir neįžengiama pieva. Nors privačius sklypus turi tvarkyti patys sklypų savininkai, baudos galimai savininkų negąsdina, o aplinkinių namų gyventojai tvarkos nesulaukia.
Prižiūrima beveik 3 mln. m2 teritorija
Miesto ūkio ir aplinkos skyrius kasdien gauna iki 15 pranešimų, Miesto koordinavimo skyrius – apie 30 pranešimų.
Pasak L. Vaičeliūnienės, šiemet nuolat prižiūrimi plotai yra padidėję, nes įtraukta ne viena teritorija, kuri anksčiau nebuvo nuolat prižiūrima. Mieste žolę per metus planuojama pjauti 5–6 kartus, priklausomai nuo oro sąlygų. Pavyzdžiui, Saulės Laikrodžio aikštės teritorija šiemet jau pjauta 4 kartus.
„Pirmas žolės pjovimas buvo pradėtas gegužės 10 d. Pirmąjį teritorijų žolės pjovimą planuota baigti birželio 30 d. Iš viso prie gatvių ir skveruose pjaunama
1 745 925 m2 teritorijos bei 1 031 590 m2 parkų. Pirmiausia žolė pjaunama centrinėje miesto dalyje, viešosiose erdvėse, pagrindinių gatvių žaliosiose juostose ir kelkraščiuose, parkuose“, – aiškina vyr. specialistė.
L. Vaičeliūnienė priduria, kad neretai žolės pjovimas atidedamas ir dėl technikos gedimų, kai kur dėl vykdomų statybų ar remontų į apžėlusias teritorijas net neįmanoma įvažiuoti, o dėl karantino apribojimų pagalbos iš viešuosius darbus atliekančių asmenų negaunama.
Skaičiuojama, kad kiekvienam šiauliečiui žolės nupjovimas pjaunant vieną kartą kainuoja 150 Eur už 1 ha.
Šienavimo paslaugų registre – 3 juridiniai asmenys
Dar šių metų gegužę Šiaulių miesto savivaldybė kvietė įmones, bendroves, verslo liudijimą turinčius asmenis, galinčius atlikti šienavimo (žolės pjovimo) paslaugas Šiaulių miesto gyventojams, pateikti savo kontaktinius duomenis savivaldybės administracijai. Planuota sudaryti registrą, kurio pagalba šiauliečiai galės lengviau užsisakyti jiems reikalingas šienavimo paslaugas.
Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriui duomenis apie šiauliečiams siūlomas paslaugas pateikė 3 juridiniai asmenys: MB „Penki norai“, UAB „Šiaulių apželdinimas“ ir UAB „Valymo projektai Šiauliai“.
Šiaulių miesto gyventojai, kurie neturi galimybės patys susitvarkyti savo sklypo (gyvenantys užsienyje, dėl senyvo amžiaus ar kitų aplinkybių), gali kreiptis į šias įmones ar asmenis. Tiesa, paslaugas apmoka tas, kas jas užsisako.
rtk05083.JPG
Vėl vykdomi patikrinimai
Šiais metais Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus specialistai birželio–liepos mėn. vėl vykdo patikrinimus ir sudaro nenaudojamų žemės sklypų sąrašus. Į juos įtrauktų žemės sklypų valdytojams 2021 m. bus skaičiuojamas padidintas 4 proc. žemės mokesčio ar žemės nuomos mokesčio už valstybinę žemę tarifas.
Į nenaudojamų žemės sklypų sąrašus įtraukiami apleisti, neprižiūrimi žemės sklypai (nešienauta žolė, sklype formuojamas sąvartynas, kaupiamos šiukšlės, apaugęs krūmais, sumedėjusiais augalais (išskyrus želdinius), laikomos (išskyrus tam skirtas vietas) statybinės ir (ar) teršiančios aplinką medžiagos ar daiktai (akivaizdžiai netvarkingos, techninių reikalavimų neatitinkančios transporto priemonės, jų dalys), padrikai išpiltas statybinis laužas).
Informaciją apie privačios nuosavybės teise valdomus ar iš valstybės nuomojamus nenaudojamus žemės sklypus raštu galima pateikti Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriui el. p. civiline@siauliai.lt.
89303.jpg