PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Balandžio 10 d. 16:13

Vietoje burnos higienos – paskaitėlė apie burnos priežiūrą

Marijampolė

Ričardo PASILIAUSKO fotoiliustracija

Regina KulbokaitėŠaltinis: Etaplius.lt


33924

Dambavos kaime gyvenanti Z. V. (pavardė redakcijai žinoma) sakė ilgokai dvejojusi, ar verta dėl to kreiptis į „Suvalkiečio“ redakciją, bet galiausiai apsisprendusi nenuleisti tylomis ir išsiaiškinti, kodėl nepavyko gauti paslaugos, dėl kurios reikėjo specialiai vykti į Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC), tuščiai gaišti laiką, patiriant kartu ir nelabai didelių, tačiau nenumatytų finansinių išlaidų.

Pasak pašnekovės, dėl burnos higienos procedūros savo dukrą buvo įregistravusi iš anksto, procedūra buvo paskirta kovo 29 d. Tačiau atvykusi su nepilnamete dukra sužinojo, kad ši paslauga nebus suteikta. Ponios Z. V. teigimu, priežastį tenykštė burnos higienos specialistė paaiškino paprastai – „neturi sodos“. Ir apsiribojo paskaitėle apie tai, kaip reikėtų prižiūrėti dantis namų sąlygomis (dukrai sudėti breketai, šiandieninėje odontologijoje gana populiari dantų korekcijos priemonė, taigi ir burnos priežiūrai reikalavimai didesni, nei įprastiniai, burnos higienos procedūrą būtina atlikti reguliariai).

Pašnekovei labai sunku suprasti, kad šiais laikais „sodos neturėjimas“ gali būti priežastis, dėl kurios iš anksto įsiregistravęs pacientas turi eiti iš kur atėjęs be nieko.

Kita vertus, kadangi moteris yra prisirašiusi Marijampolės PSPC, manė, kad ši procedūra bus atlikta nemokamai. Tačiau ir čia teko nusivilti. Negana to, specialistė dar replikavo: esą jei turi pinigų breketams, tai ir burnos higienai turėtų užtekti (tiesą sakant, paciento piniginės turinio vertinimas į burnos higienos specialisto pareigas neįeina...)...

Deja, kol kas „Suvalkiečio“ redakcijai nepavyko išsiaiškinti, kodėl burnos higienos specialistė „neturėjo sodos“, kas atsakingas už tai, kad jos nebuvo ir už tai, kad iš anksto procedūrai įsiregistravusi pacientė paskirtą dieną negavo paslaugos. Mat šiuo metu Marijampolės PSPC susiklosčiusi situacija – ganėtinai įdomi: ankstesnė jo direktorė jau nebedirba, pastaruoju metu laikinai vykdžiusi direktoriaus pareigas pavaduotoja sakė dirbanti jau paskutinę dieną ir konkrečios informacijos šiuo klausimu neturinti, Marijampolės PSPC gydytoja odontologė, kuri arčiausiai visų šių reikalų, situaciją žino geriausiai ir galėtų konkrečiai paaiškinti, atostogauja. Savaitės viduryje paskirta nauja laikinoji PSPC vadovė irgi dar kojų neapšilusi. Taigi laikinai klausimai lieka be atsakymų.

O kas dėl mokėjimo už gydymo paslaugas, tai ne vien odontologijoje, bet ir visoje mūsų sveikatos priežiūros bei gydymo sistemoje riba tarp mokamų ir nemokamų sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugų, švelniai tariant, eiliniam piliečiui nelabai aiški. Odontologijos paslaugų sferoje ji dar sunkiau atsekama, kadangi iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokama tik labai ribotas šios srities paslaugų skaičius. Kartais netgi atrodo, kad nemokamos odontologo paslaugos apskritai neegzistuoja.

Juolab kad laikinosios Marijampolės PSPC vadovės teigimu, „valdiškoje“ įstaigoje dirbanti burnos higienos specialistė dirba dar ir privačiame odontologijos kabinete. Todėl reikėtų išsiaiškinti, į kurį iš jų kreipėsi Z. V. su savo dukra. Jei į priklausantį PSPC (čia moteris prisirašiusi), tai už šią procedūrą pacientei lyg ir nereikėtų mokėti...

Pagal Valstybinės ligonių kasos tinklapyje pateikiamą informaciją, nemokamoms (tiksliau – apmokamoms ir Privalomojo sveikatos draudimo lėšų) odontologijos paslaugoms priskiriamas dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, vaikų dantų ėduonies profilaktika, sąkandžio anomalijų išaiškinimas ir profilaktika, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas ir kt.

Tačiau gydantis dantis už kai ką mokėti reikia. Pavyzdžiui, už plombų ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Paprasčiau kalbant, ligonių kasos sumoka už gydytojo darbą, o pacientas susimoka už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones. Kai kurios išimtys taikomos tik vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose ar profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose.