PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 3 d. 09:19

Viešojoje erdvėje – klaidinanti informacija apie socialinio būsto nuomą

Kaunas

Facebook grupės "Vieningi tėvai už stiprią ir saugią šeimą Lietuvoje!" nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


89903

Jonavos rajono savivaldybė skyrė socialinį būstą vienišai dviejų vaikų mamai, kuri šiuo metu laukiasi trečiojo. Pasak jos, butas avarinės būklės. Šia informacija moteris pasidalijo socialiniuose tinkluose.


Foto galerija:

65589649-1482858811894607-5095448401386930176-n.jpg
65519603-1482858771894611-6846720830999625728-n.jpg
65583376-1482858735227948-5842885505322057728-n.jpg
65960826-1482858685227953-9197315956328628224-n.jpg
65627060-1482858858561269-4483554972050391040-n.jpg

Jonavos rajono savivaldybės administracija informuoja, kad turi daugiau kaip 950 nuomojamų būstų. Jie periodiškai atsilaisvina ir, vadovaujantis Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymu, yra išnuomojami asmenims, laukiantiems socialinio būsto nuomos savivaldybės sudaromuose sąrašuose. Šiuo metu socialinio būsto nuomos laukia per 250 šeimų arba asmenų. Per metus atsilaisvina ir yra išnuomojama daugiau kaip 60 būstų.

Priežastys, dėl kurių atsilaisvina savivaldybės būstai, yra įvairios: nuomininkai įsigyja nuosavą būstą ar išvyksta gyventi į kitą rajoną, miestą ar šalį, tačiau dažniau susiduriama su atvejais, kai nuomininkai savavališkai išsikrausto, neperduodami būsto savivaldybei, išsinešdami viską, ką buvo įmanoma išsinešti, palikdami šiukšlyną ir skolas už nuomą bei teiktas komunalines paslaugas.

Atsilaisvinę butai eilės tvarka siūlomi socialinio būsto laukiantiems asmenims ir gali būti išnuomoti be eilės aukščiau minėtame įstatyme numatytais atvejais.

Savivaldybės būsto administratorius iš anksto numato, kokie darbai bus daromi būste savivaldybės lėšomis. Savivaldybė apmoka paliktų šiukšlių išvežimą, būsto išvalymą ir dezinfekciją, būtinų būsto įrenginių (tvarkingų įėjimo durų su užraktu, langų, dujinės ar elektrinės plytelės, šildymo katilo (krosnies), elektros instaliacijos, radiatorių, santechnikos įrangos, elektros, dujų ir vandens apskaitos prietaisų ir pan.) įrengimą (suremontavimą) pagal poreikį ir už dujų bei elektros įrenginių prijungimo paslaugas socialiniuose būstuose. Su šiais būsimais darbais asmenys, kuriems siūlomas tuščias būstas yra supažindinami, o patys darbai, siekiant kad tuščias būstas dar kartą nebūtų išvogtas bei nuniokotas, atliekami tuomet, kai būstui surandamas nuomininkas, bet ne vėliau kaip iki būsto perdavimo-priėmimo akto pasirašymo. Toks būsto parengimas nuomai yra apmokamas iš surenkamų savivaldybės būstų nuomos mokesčių, kurie yra apskaičiuojami Vyriausybės nustatyta tvarka. Vidutinė savivaldybės būsto mėnesio nuomos kaina nesiekia 15 Eur.

Siūlomi nuomotis būstai yra labai skirtingi savo būkle ir patrauklumu dėl vietovės, kaimynystės ir kitų priežasčių. Būsto nuomos laukiantys asmenys, įsirašydami į sąrašus, nurodo, koks būstas ir dėl kokių priežasčių jiems gali būti siūlomas. Pvz., didžioji dauguma, apie 80 procentų pareiškėjų, dėl skirtingų priežasčių nurodo Ruklos miestelį kaip netinkamą jiems gyventi, o beveik absoliuti dauguma atsisako būsto nuomos Ruklio g. 10 name, Rukloje. Šis penkiaaukštis 120 butų namas yra sudarytas vien iš vieno kambario butų, kiekviename aukšte sujungtų vieno bendro koridoriaus. Dėl didelių gyventojų įsiskolinimų name nėra centralizuoto karšto vandens tiekimo. Beveik pusė šio namo būstų – savivaldybės. Istoriškai yra taip susiklostę, kad šiame name gyvena santykinai daug netinkamu, o kartais ir asocialiu elgesiu pasižyminčių gyventojų. Dalis jų – buvę kauniečiai, iškeitę praskolintus butus didmiestyje į 1 kambario butą bendrabučio tipo name Rukloje. Kai kurie jų pasakoja savo apgavystės istorijas, bet, kaip taisyklė, didžioji dalis kaltės dėl tokios situacijos tenka patiems „apgautiesiems".

Šiame name ir tvarkingų gyventojų, siekiančių suvienyti namo bendruomenę ir gerinti savo gyvenamąją aplinką.

Minėta vieniša motina Roma (vardas pakeistas) į sąrašus socialinio būsto nuomai įrašyta 2018 m. lapkričio pabaigoje. Moteris nurodė priežastis, kodėl jai turėtų būti siūlomi tik butai Jonavos mieste ir tai – ne visuose namuose. Roma neatitinka įstatyme nustatytų kriterijų, dėl kurių jai būstas galėtų būti nuomojamas be eilės, o socialinio būsto nuomos Jonavoje prieš ją laukia per 200 pareiškėjų. Socialinio būsto Jonavoje eilėje tenka laukti 6-8 metus, Rukloje (ne Ruklio g. 10 name) 2-3 metus.

Vėliau Roma kreipėsi į savivaldybės administraciją, sakydama, kad negali laukti ir būstas jai reikalingas nedelsiant. Tokiais atvejais pareiškėjams yra siūlomas būstas, kurio kiti pareiškėjai, iki jo stovintys eilėje, yra atsisakę. Dalis atsilaisvinančių butų kaimo vietovėse ir Ruklio g. 10 name, kurių atsisako visi eilėje registruoti pareiškėjai, dėl jų būklės yra pripažįstami netinkamu ir nereikalingu turtu, braukiami iš savivaldybės būstų sąrašo ir parduodami aukciono būdu.

Moters kreipimosi metu neparduotas ir niekam nebesiūlomas buvo vieno kambario butas Ruklio g. 10 name. Susitarta, kokius darbus pagal poreikį bute gali atlikti savivaldybės būsto administratorius (šiukšlių išvežimas, būsto išvalymas ir dezinfekcija, sulaužytų grindų remontas, sutvarkytos įėjimo durys bei santechnikos įranga, dujinė viryklė ir elektrinis karšto vandens šildytuvas). Vėliau Roma persigalvojo ir minėto buto nuomos atsisakė. Po kiek laiko pas savivaldybės merą į priėmimą atvykusi asociacijos „Vardan Šeimos" pirmininkė paprašė antrą kartą skirti tą patį butą, nes Roma, neva, paskubėjo jo atsisakyti.

Šiuo metu moterys, matyt, nusprendė, kad jos žūtbūt išsireikalaus iš savivaldybės viso buto remonto arba kito, tvarkingesnio, buto ir su skundais kreipėsi į žurnalistus bei į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

Savivaldybė turi didelį būsto fondą ir pakankamai daug išnuomoja būstų. Nuomos mokestis yra nedidelis, jo surinkimas nepakankamas ir nesudaro galimybių sukaupti ženklesnių lėšų, iš kurių atsilaisvinusiuose būstuose galėtų būti daromi būsto sienų ir lubų remontai. Jei savivaldybė skirtų biudžeto lėšų socialiniams būstams visiškai sutvarkyti ir remontuoti, lėšų poreikis būtų iki 0,5 mln. Eur per metus. Tokių galimybių nėra, be to, einant tokiu keliu nukentėtų daugybė kitų socialinio pobūdžio programų, kurias savivaldybė vykdo, panaudodama socialinės paramos paskirties lėšas.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad, visiškai suremontavus būstą, jis greičiausiai nebeatitektų p. Romai, o būtų išnuomotas anksčiau už ją į sąrašus socialinio būsto nuomai įsirašiusiems ir minėto buto dėl jo blogos būklės atsisakiusiems pareiškėjams (tokių yra mažiausiai 5). Moteris gali likti sąrašuose ir laukti, kol jai bus pasiūlytas puikios būklės butas Jonavoje. Savivaldybė periodiškai plečia nuomojamų būstų fondą, pirkdama naujus butus. Viena iš naujai perkamų butų sąlygų visada yra buto būklė, kuriai esant galima bute apsigyventi nedarant jame remonto.

Valstybė ir savivaldybė teikia paramą būstui išsinuomoti ar nusipirkti, tačiau nepriklausomai nuo to, kaip susiklostė moters gyvenimas ir dėl kokių priežasčių žmogus atsidūrė aklavietėje, nėra įsipareigojusios nedelsiant, pagal pareikalavimą, aprūpinti žmones valstybės remiamu kreditu ar savivaldybės nuomojamais būstais. Tam egzistuoja visiems bendros tvarkos, kurių nesilaikymas pažeistų lygiateisiškumo bei įstatymų viršenybės principus kitų asmenų atžvilgiu.

Beje, išimčių aukščiau minėtas įstatymas nenumato nei kūdikių besilaukiančioms, nei juos susigrąžinti iš laikinų globėjų siekiančioms mamoms. Ar mama turi tinkamą būstą vaikams auginti, sprendžia Vaikų teisių apsaugos tarnyba. P. Roma, kaip ir kiti asmenys, turi teisę kreiptis į savivaldybės Socialinės paramos skyrių dėl pašalpos būsto remontui skyrimo nustatyta tvarka.