PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Sausio 23 d. 13:23

Viešojoje bibliotekoje – spektaklio „Miško seserys“ premjera

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


114844

Sausio 20 d. Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka miesto gyventojus ir svečius pakvietė į teatro „Labas“ įkūrėjų Neringos Varnelytės ir Vitalijos Mockevičiūtės premjerą „Miško seserys“. Tai spektaklis apie mažai kam žinomą moterų̨ kasdienybę, pasiaukojimą ir atjautą rezistencinių kovų fone.


Foto galerija:

1-31713.jpg
4-31711.jpg

Šviesus, kartais juokingas, linksmas, kartais graudus ir tragiškas pasakojimas žiūrovą nuvedė į Dzūkijos kraštą 1944–1953 metais ir atvertė stiprius ir ryžtingus Lietuvos moterų portretus. Būtent per moteris buvo pristatytas visas partizaninių kovų skrespjūvis: pergalės ir išdavystės, sunki buitis ir kilnus laisvės troškimas, žiaurūs kankinimai, griežtos karo lauko taisyklės.

Moterų istorijos scenoje paraleliai pagyvinamos iš ekrano skambant gyvų to meto liudininkių atsiminimais. Spektaklyje skambėjo jau beišnykstantis Dzūkijos apeiginis tautosakos žanras – dzūkiškos raudos bei gyvai atliekamos partizaninės dainos su dzūkiška tarme. Jas atliko muzikantai Paulius Kovalenko ir Darius Mockevičius, sulaukę gausių publikos aplodismentų.

„Partizaninė kova, kurios dvasia buvo gyva visus sovietinės okupacijos metus nebūtų tokia kokia buvo be šalia veikusių ryšininkių, motinų, seserų, mylimųjų besąlygiško atsidavimo ir pagalbos. Jų dėka, partizaninė kova Dzūkijoje turėjo išskirtinių bruožų - ištisi kaimai slėpė, maitino, rengė, gydė partizanus, o išdavysčių, ypač pirmaisiais metais, būdavo labai mažai. Bene brangiausias miško brolių ir seserų palikimas – dainos. Per jas galima atsekti visą pasipriešinimo istoriją - kiekvieną mūšį, kiekvieną netektį, kiekvieną viltį ir meilę“, – pasakoja Vitalija Mockevičiūtė. Kuriant spektaklį ir siekiant užtikrinti to laikotarpio įvykių objektyvų interpretavimą kūrėjai konsultavosi su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro specialistais, istorikais, kultūrologais.