PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Sausio 26 d. 09:25

Viešai skelbiamos produktų kainos – galimybė juos pirkti pigiau

Šiauliai

Anksčiau, norint patikrinti tų pačių produktų kainas skirtinguose prekybos tinkluose, reikėdavo eiti į skirtingas parduotuves. Dabar tam nebereikia eikvoti laiko ir jėgų. Visą informaciją galima surasti tinklalapyje produktukainos.lt. (Ri­čar­do Pa­si­liaus­ko nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


69122

2019 metus Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) pasitiko geromis naujienomis pirkėjams. Siekiant sudaryti galimybių maisto produktų įsigyti pigiau, specialiame tinklalapyje produktukainos.lt pradėta skelbti oficiali informacija apie svarbiausių maisto produktų kainas, taikomas didžiuosiuose prekybos tinkluose. Kad pirkėjai žinotų, kiek iš tiesų vertas produktas, už kurį jie sumoka prašomą sumą, artimiausiu metu tinklalapyje bus skelbiamos ne tik atskirų produktų kainos skirtingose parduotuvėse, bet ir kokia tų kainų dalis atitenka produkcijos gamintojams ir prekybininkams. Tikimasi, jog toks būdas sustiprins konkurenciją ir padės pažaboti maisto kainų augimą.

Lyginamos populiariausių produktų kainos

Kaip teigia žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, nemaža dalis gyventojų išlaidų yra skiriama maistui, o daugiausia jo nuperkama penkių didžiausių prekybos tinklų parduotuvėse. Nors skirtinguose prekybos tinkluose maisto produktų kainos panašios, pirkėjui nėra įmanoma įsiminti, kur kokios produktų grupės kainuoja pigiau, kur – brangiau, jam nėra žinoma, kuris prekybininkas kurioms prekėms yra užsidėjęs didesnį, o kurioms – mažesnį antkainį.

Dabar išsiaiškinti ir žinoti šiuos dalykus paprasta. Pakanka apsilankyti tinklalapyje produktukainos.lt, kuriame skelbiamos skirtingų prekių grupių kainos: duonos ir grūdų produktų, mėsos, žuvies ir jūros gėrybių, pieno, sūrio ir kiaušinių, aliejaus ir riebalų, vaisių, daržovių, cukraus, uogienių, medaus, šokolado ir saldumynų, nealkoholinių gėrimų. Šios prekių grupės pasirinktos neatsitiktinai – joms lietuviai išleidžia daugiausia. Svarbu paminėti, jog produktų, kurių kainos tinklalapyje yra pateikiamos, prekių ženklai ir gamintojai gali skirtis, tačiau juk ne gamintojas yra svarbiausia. Kur kas aktualiau yra produktų kokybė, todėl skirtingų tinklų lyginamųjų prekių kokybės rodikliai yra vienodi. Pavyzdžiui, pasirenkamas tokio paties riebumo sviestas, pienas, tokios pačios rūšies morkos, bulvės. Informacijos apie kainas rinkimu, lyginimu ir skelbimu rūpinasi Žemės ūkio ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC).

Stebėseną atlieka visoje šalyje

Įsakymu patvirtintoje produktų kainų skelbimo tvarkoje numatyta, kad į tinklalapį produktukainos.lt kiekvieną savaitę bus registruojamos kainos produktų, kurie pagaminti pagal įprastinę, nacionalinę žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą. Taip pat registruojamos ekologinės gamybos maisto produktų kainos, kurios bus fiksuojamos 7 didžiųjų Lietuvos apskričių miestų (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės ir Alytaus) didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų („Maxima LT“, „Rimi Lietuva“, „Palink“, „Norfos mažmena“, „Lidl Lietuva“) parduotuvėse pagal atskiras prekių grupes (be nuolaidų, su nuolaidomis (akcines), privačių prekių ženklų, kitų gamintojų prekės ženklų).

foto2.jpg

Raginami naudotis aktyviau

Prekybininkų argumentus, jog toks portalas nereikalingas, ŽŪM atstovai atremia, pateikdami realių pavyzdžių, kurie iliustruoja teigiamus pokyčius. Tinklalapis veikia tik daugiau nei savaitė, tačiau jau daugiau kaip 8 proc. nukrito 3,5 proc. riebumo pieno maišeliuose kaina. Taip pat pigo nefasuoti česnakai, bulvės. Tikimasi, jog maisto produktų kainos prekybos tinkluose mažės ir toliau. Tiesa, kad taip nutiktų, pirkėjai turėtų aktyviai lankytis tinklalapyje. Sekdami kainų pokyčius ir įsigydami tam tikrų kategorijų produktų ten, kur šie yra pigesni nei kitur, jie gali priversti prekybos tinklus labiau kreipti dėmesį į kainų mažinimo ar bent suvienodinimo politiką.

Įneš daugiau skaidrumo

Kol kas pirkėjai gali matyti duomenis tik apie skirtinguose tinkluose esančias kainas, tačiau netrukus jiems bus prieinama ir informacija, kokia tos kainos dalis atitenka produkcijos gamintojams ir prekybininkams. Tai pirkėjams leis žinoti, kokia yra produkto savikaina ir kiek iš to uždirba prekybininkai, gamintojai.

„Kuo daugiau pirkėjai žinos apie kainas skirtinguose prekybos tinkluose, tuo lengviau bus nuspręsti, kur apsipirkti. Esu tikras, tai gali prisidėti prie didesnės konkurencijos rinkoje, o kur ji didesnė, ten ir pirkėjams siūlomos mažesnės kainos. Kita vertus, ir gamintojai, ir pardavėjai geriau žinos, kam ir kokiomis dalimis atitenka pirkėjų sumokėti pinigai. Skirtingi rinkos žaidėjai tik išloš, jeigu bus daugiau skaidrumo“, – teigia žemės ūkio ministras G. Surplys.

Užsakymo numeris. 83495

Reklama