PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 8 d. 10:13

Vienoje turtingiausių Lietuvos šeimų – karas dėl milijonų

Klaipėda

Alfa.lt montažas

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


102193

Klaipėdos garbės pilietis, verslininkas ir politikas Martinas Gusiatinas (77) yra vienas turtingiausių Lietuvos žmonių – kasmetinio leidinio „Top“ duomenimis, klaipėdietis valdo 90 mln. eurų turtą ir yra 33-ias turtingųjų sąraše. Tačiau milijonai M. Gusiatino šeimai atnešė ne tik laimę, bet ir pykčius – M. Gusiatino sūnus Eduardas (48) per teismus reikalauja prileisti jį prie šeimos verslo ir pinigų.

Buvęs Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys M. Gusiatinas kontroliuoja bendroves „Stemma Group“ ir „Amberwind“, pajūryje plėtojančias NT projektus ir vėjo jėgainių parkus. Didelės vertės projektus vystantis verslininkas – gerai žinomas Klaipėdoje. Taip pat žinoma ir dešiniąja tėvo ranka pristatoma Inga Gusiatina (45), kartu su tėvu valdanti šeimos verslus ir, rodos, pozicionuojama kaip 77 metų tėvo įpėdinė ir darbų tęsėja. „Nebūčiau linkęs eiti, bet aš turiu dukrą Ingą, kuri užėmė palankią ir griežtą poziciją, ji ir turi vadovauti šiam objektui“, – 2018 m. portalui AtviraKlaipėda sakė M. Gusiatinas, „Stemma Group“ pradėjus ambicingą projektą – įsigijus Klaipėdos centre esantį „Memelio miestą“.

I. Gusiatina jau dabar patenka tarp 300 turtingiausių lietuvių, jos turtas vertinamas 14 mln. eurų. Registrų centro pateikiamais duomenimis, moteriai jau dabar priklauso 60 proc. „Stemma Group“ akcijų, M. Gusiatinui – likę 40 proc. Dar 2015 m. šis santykis buvo priešingas: M. Gusiatinui tuomet priklausė 60 proc. „Stemma Group“ akcijų, I. Gusiatinai – 40 proc. akcijų.

Galima prognozuoti, kad ateityje dukra perims tėvo bendroves. Tačiau dideli pinigai skaldo šeimą – I. Gusiatinos brolis kreipėsi į teismą ir bando pasiekti, kad sesers valdomos akcijos atitektų jam.

Panoro atgauti šeimos verslo akcijas

2019 m. liepą Klaipėdos apygardos teismas nurodė areštuoti dalį I. Gusiatinai priklausančių „Stemma Group“ akcijų, uždraudžiant akcijas kam nors perleisti ar kaip nors įkeisti. Tokį sprendimą teisėjas Aurimas Brazdeikis priėmė atsižvelgęs į E. Gusiatino ieškinį Martinui ir Ingai Gusiatinams, kuriuo E. Gusiatinas prašo pripažinti niekiniais tam tikrus sandorius ir grąžinti jam esą teisėtai priklausantį turtą.

E. Gusiatinas bando įrodyti, kad jam turėtų būti grąžinta didžioji dalis „Stemma Group“ akcijų, kurias jis dar 2009 m. perleido tėvui, o šis 2018 m. didžiąją akcijų dalį perleido I. Gusiatinai.

Anot E. Gusiatino, 2009 m. balandį tarp jo ir tėvo sudaryta pirkimo–pardavimo sutartis, kuria jis perleido tėvui 60 620 paprastųjų vardinių akcijų, turėtų būti pripažinta negaliojančia. Taip pat teismo prašoma panaikinti 2018 m. gegužę tarp Ingos ir Martino Gusiatinų sudarytą sutartį, kuria šios akcijos buvo perleistos I. Gusiatinai. Ieškinyje teigiama, kad šis sandėris yra niekinis ir negaliojantis.

Galiausiai E. Gusiatinas prašo įpareigoti seserį grąžinti jam 60 620 akcijų.

Registrų centro duomenimis, prieš 2009 m. sandėrį E. Gusiatinui išties priklausė didžioji „Stemma Group“, tuomet turėjusios „Skinijos“ pavadinimą, akcijų dalis.

Buvęs milijonierius dabar vargsta

Pareiškėjas taip pat prašė teismo atidėti terminą sumokėti dalį žyminio mokesčio, 1380 eurų, už paduotą ieškinį. Kol kiti šeimos nariai disponuoja milijoniniu turtu, E. Gusiatinas tokį prašymą motyvavo savo sunkia materialine padėtimi, nors dar prieš dešimtmetį brolis ir sesuo artimai bendravo – Registrų centre pateiktuose duomenyse Alfa.lt aptiko, kad iki 2009 m. E. ir I. Gusiatinai gyveno Klaipėdoje, I. Kanto gatvėje esančio namo 2 ir 3 numeriais pažymėtuose butuose.

Į teismą besikreipęs vyras nurodė, kad didžiąją „Stemma Group“ dalį prarado, nes buvo apgautas – esą pirkimo–pardavimo sutartis, kurią dabar bando nuginčyti, buvo sudaryta fiktyviai.

Alfa.lt taip pat išsiaiškino, kad E. Gusiatinas į teismą kreipėsi ir anksčiau, bandydamas atgauti esą jam priklausančius pinigus – šiais metais vyras buvo kreipęsis į Vilniaus apygardos teismą, prašydamas iš „Stemma Group“ antrinės bendrovės „Nikėja“ (visos šios bendrovės akcijos priklauso „Stemma Group“) priteisti jam negrąžintą paskolą.

E. Gusiatinas nurodė, kad dar 2004 m. „Nikėjai“ suteikė 5 mln. litų (1,448 mln. eurų) paskolą, tačiau bendrovė negrąžino 1,381 mln. eurų, o per 15 metų susikaupė ir negrąžintos 1,03 mln. eurų palūkanos.

Verslininkė: tai šeimos reikalas

Alfa.lt susisiekė su I. Gusiatina, tačiau verslininkė teigė, kad negali paaiškinti, kaip šeimoje susiklostė tokia situacija, jog brolis su ja ir tėvu santykius aiškinasi per teismus.

„Tai yra šeimos reikalai, sudėtinga situacija, jei pradėčiau kalbėti, tektų kalbėti apie valandą. Be to, mes esame privatūs asmenys, todėl norėčiau palikti šią situaciją spręsti teismams“, – sakė I. Gusiatina.

Tačiau verslininkė teigė, kad versija, esą, kol ji su tėvu yra vieni turtingiausių Lietuvos žmonių, brolis yra likęs prie suskilusios geldos, nėra teisinga – iš verslo pasitraukęs E. Gusiatinas, anot sesers, turėjo pinigų ir greičiausiai jų tebeturi, jei tik pats neiššvaistė.

I. Gusiatina taip pat užsiminė, kad tai jau ne pirmas brolio bandymas kėsintis į šeimos pinigus, o nesutarimai trunka jau ne vienus metus.

Ekspertai nustatė, kad parašai buvo klastojami?

Su E. Gusiatinu Alfa.lt susisiekti nepavyko. Tačiau situaciją pakomentavo E. Gusiatino advokatas Vaidas Rakauskas.

Anot teisininko, jo klientas nuo šeimos verslo buvo nustumtas neteisėtai – E. Gusiatinas sutarties, kuria esą perleido savo tėvui bendrovės akcijas, nepasirašė, jo parašas buvo suklastotas.

V. Rakauskas taip pat negalėjo atsakyti, kodėl vienoje turtingiausių Lietuvos šeimų susiklostė tokie santykiai, jog dabar tenka juos aiškintis per teismus. Tačiau paminėjo, kad E. Gusiatinas nuo šeimos verslo buvo nustumtas maždaug prieš dešimtmetį, kai bendrovė, kurią valdo Gusiatinai, atsidūrė sunkioje finansinėje padėtyje.

Anot V. Rakausko, dėl suklastotų parašų ant sutarčių E. Gusiatinas buvo kreipęsis į teisėsaugą. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurio metu atlikta rašysenos ekspertizė, o ekspertai konstatavo, kad ant penkių dokumentų parašai buvo suklastoti. Vienas iš šių dokumentų – ir ginčo objektu tapusi akcijų pardavimo sutartis.

Pasak teisininko, kliento žiniomis, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, nors ir nustatyta, kad parašai suklastoti – tai galėjo lemti, kad Gusiatinų šeima Klaipėdoje, kurioje ir buvo atliekamas ikiteisminis tyrimas, yra įtakinga.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png