REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 9 d. 07:00

Vieni sprendžia, kiti moka

Šiauliai

Tvo­ra na­mo gy­ven­to­jams truk­do vaikš­čio­ti ir net ap­skri­tai išei­ti į lau­ką. „Aš tu­riu ma­mą neį­ga­lio­jo ve­ži­mė­ly­je ir da­bar nie­kur ne­ga­liu jos iš­vež­ti“, – sa­ko šiau­lie­tė. (Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.)

Elena MonkutėŠaltinis: Etaplius.LT


291371

Šiaulių miesto centre esančiame daugiabutyje gyvenanti Ona nebegali savo neįgalios mamos išvežti į lauką: tarp laiptinės įėjimo ir neseniai išklotų plytelių palikta duobė, o namas aptvertas taip, kad aplink neapeisi. Maža to, nors pokyčiai atlikti neatsiklausus daugiabučio gyventojų nuomonės, už atliktus darbus moka jie.

Nereikalinga

„Va, išklojo plyteles... Ir 160 Eur nuskaičiavo, – guodžiasi Ona ir rodo UAB „Mano būstas“ atsiųstą sąskaitą. – „Šaligatvių plytelių klojimas. Atliktų darbų kaina – 156 Eur.“

Tos plytelės, pasak šiaulietės, ne tik nereikalingos, bet ir kenkia: kelių metrų ilgio takelis veda tiesiai į automobiliais užstatytą įvažiavimą į kiemą, o štai vakar moteris, norėdama perlipti tarpą tarp įėjimo į laiptinę ir naujai plytelėmis iškloto takelio, slystelėjo ir susižalojo koją – susimušo kelį.

„Patvarkė, vienu žodžiu, – piktinasi Ona ir rodo į aplink visą namą pastatytą tvorą. – Ir dar užtvėrė! Kam tas geležis uždėjo? Niekaip nesuprantu.“

Šiaulietė neturi nieko prieš tvorą, pastatytą iš gatvės pusės – ten tikrai kartais nuo stogo, balkonų byra. Tačiau iš kiemo pusės to nepastebėjo, o tvora namo gyventojams trukdo vaikščioti ir net apskritai išeiti į lauką. „Aš turiu mamą neįgaliojo vežimėlyje ir dabar niekur negaliu jos išvežti. Būdavo, išeini ir viskas. Tegu nuima šituos – jie čia visiškai nereikalingi!“ – sako Ona.

Akligatvyje

Dabar namo gyventojai akligatvyje: pastatas bus aptvertas tol, kol jie sutiks su „Mano būsto“ keliama sąlyga susitvarkyti daugiabučio parapetą. Tačiau niekas nepasirašo, nes nepasitiki „Mano būstu“, besirūpinančiu to pastato administravimu. „Mes jais nepasitikime, nes jie nesąžiningas sąskaitas rašo. Atneša sąskaitas – kokie mokesčiai! Čia jau nebeadekvatu, – tikina šiaulietė. – Rašo: atlikti darbai, atlikti darbai, o kur tie darbai – parodyti negali.“

Ona pasakoja, kad namas pastatytas 1950 m., tačiau dabar, praėjus daugiau nei 70 metų, gyventojai negali pasikeisti langų: kai paprašė, kad langai būtų pakeisti, buvo nurodyta kaina, kuri daugiabučio gyventojams netiko. Taigi, jie pasisiūlė patys susirasti, kas pakeistų langus, ir paprašė kaupiamųjų lėšų. „Ne, mes negalime“, – išgirstą atsakymą prisimena šiaulietė.

Moters teigimu, „Mano būstas“ primygtinai siūlo savo nurodytus darbų vykdytojus, o kai surengia balsavimą, žmonės nebalsuoja, nes tiesiog nepasitiki jų namą administruojančia įmone.

„Neša neadekvačias sąskaitas, nieko nedaro, o dabar plyteles išklojo! Kur tai matyta? – apmaudo neslepia Ona. – Čia pasityčiojimas iš žmonių. Atnešė, sumetė plyteles... Argi taip galima?“

Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.

Situacija sprendžiama?

UAB „Mano būstas“ atstovė Ivastalija Vozniakienė, paklausta apie Dvaro g. esančio daugiabučio situaciją, tikina, kad, vadovaujantis Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus statinio techninės priežiūros patikrinimo aktu, teritorija buvo aptverta dėl nuo stogo krintančių parapeto betono luitų – tokiu būdu tikimasi apsaugoti namo gyventojus ir praeivius nuo sužeidimų.

„Problema sprendžiama, paskelbta apklausa ir kai tik bus gautas pasiūlymas, darbai bus atlikti“, – sako įmonės atstovė. Tačiau ar iš tikrųjų bus – neaišku: jei gyventojai dėl nepasitikėjimo „Mano būstu“ apklausoje nedalyvaus, situacija greičiausiai nepajudės iš dabartinio taško.

Kalbėdama apie papildomai išklotas plyteles, I. Vozniakienė nurodo, kad tai atlikta namo atstovo Mangirdo Žalpio prašymu – tam, kad daugiabučio gyventojai nevaikščiotų per žalią veją. „Name yra gyventojų su mažais vaikais – sunku stumti vežimėlį per purvyną“, – priduria įmonės atstovė.

Ji tikina, kad gyventojams buvo siūloma namo renovacija (modernizavimas), tačiau tokiam pasiūlymui nepritarta.

Administratoriaus keitimas

O ką daryti, jei gyventojai nepriima reikalingų sprendimų, nes nepasitiki pastatą administruojančia įmone? Ar ją galima pakeisti?

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėja Violeta Tylenienė sako, kad daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų pasirinktas daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratorius skiriamas penkeriems metams Savivaldybės vykdomosios institucijos sprendimu.

Norėdami pakeisti administratorių, ne mažiau kaip ketvirtadalis butų savininkų turi raštu kreiptis į Savivaldybę, kuri organizuos administratoriaus pakeitimo procedūrą. Savivaldybė sušauks savininkų susirinkimą arba organizuos balsavimą raštu dėl administratoriaus pasirinkimo (pakeitimo).

„Kitu atveju administratoriaus atrankos (pakeitimo) procedūra pradedama, jeigu, likus šešiems mėnesiams iki administravimo pabaigos, ne mažiau kaip penktadalis namo butų ir kitų patalpų savininkų raštu pareiškia pageidavimą spręsti administratoriaus paskyrimo klausimą iš naujo“, – sako V. Tylenienė.

Savivaliauti negalima

Savivaldybės vykdomoji institucija, organizuodama butų ir kitų patalpų savininkų balsavimą raštu ar susirinkimą dėl administratoriaus pasirinkimo (pakeitimo), kartu su balsavimo raštu ar šaukiamo susirinkimo dokumentais butų ir kitų patalpų savininkams pateikia asmenų, pretenduojančių teikti namo administravimo paslaugą, sąrašą. Sąraše nurodomi administratorių siūlomų administravimo tarifų dydžiai ir kita informacija apie administratorių teikiamas bendrojo naudojimo objektų priežiūros paslaugas.

Abiem atvejais administratorius pakeičiamas, jei susirinkime ar balsuodami raštu administratoriaus pakeitimui pritaria dauguma – daugiau kaip pusė – namo butų ir kitų patalpų savininkų.

Paklausta apie be namo gyventojų žinios priimamus sprendimus, už kuriuos moka patys gyventojai, specialistė nurodo, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.85 straipsnio 1 dalyje rašoma, jog sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų valdymo ir naudojimo, taip pat dėl naujų bendrojo naudojimo objektų sukūrimo ir disponavimo jais klausimų priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma, jeigu įstatymuose nenustatyta kitaip. Civilinio kodekso 4.85 straipsnio 4 dalyje numatyta, kad butų ir kitų patalpų savininkų sprendimai priimami butų ir kitų patalpų savininkų susirinkime.

„Tad administratorius, norėdamas organizuoti įvairius remonto darbus
ir t. t., turi gauti butų ir kitų patalpų savininkų sutikimą balsų dauguma, priimtą butų ir kitų patalpų savininkų susirinkime“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėja V. Tylenienė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA