PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugpjūčio 1 d. 11:28

Viceministrė: ketvirtadienį vakare elektros neturinčių gyventojų skaičius sumažės iki 10 tūkst.

Lietuva

Audra / Z. Medžidovo nuotr.

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA.LT


312319

Po Lietuvą savaitės pradžioje siaubusios audros elektros tiekimo dar neatstačius apie 30 tūkst. namų ūkių, iki ketvirtadienio vakaro šį skaičių planuojama sumažinti iki 10 tūkst., sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.

Situaciją šalyje dėl audros šalinimo padarinių viceministrė pristatė Mišrios Seimo frakcijos ketvirtadienį organizuotame susitikime. Atsakingų institucijų atstovus išsikvietę politikai išreiškė kritiką dėl, jų manymu, nepakankamai efektyvaus stichijos sukeltos krizės valdymo.

„Šiai dienai turime 30 tūkst., vakare, tikėtina, liks 10 tūkst. gyventojų, kurie neturi elektros energijos tiekimo. Yra sutelktos didžiulės (institucijų – ELTA) pajėgos“, – Seimo nariams sakė I. Žilienė.

Kaip patikslino Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) direktorius Renaldas Radvila, šiuo metu elektros neturi 27 tūkst. namų ūkių, pusė kurių – ekstremaliąją situaciją paskelbusiame Vilniaus rajone.

„Šita klimatinė situacija tikrai buvo ypatinga. Jeigu prisiminsime 2021 metais įvykusį „Lauros“ audros atvejį, šita audra skiriasi tuo, kad apėmė reikšmingai didesnę Lietuvos teritoriją, didesnę negu du trečdalius“, – akcentavo viceministrė.

Išskyrusi prieš trejus metus praūžusią didelę audrą, I. Žilienė pabrėžė, kad šiemet nutrūkusio elektros tiekimo atvejų buvo mažiau, kas, anot jos, rodo, kad „institucijos atliko namų darbus“. 2021 metais elektros energijos nutrūkimų buvo fiksuota apie 500 tūkst., šiemet audros pradžioje jis siekė apie 300 tūkst.

Anot viceministrės, tinklus prižiūrintį Energijos skirstymo operatorių (ESO) ketinama įpareigoti per dvi savaites pateikti avaringų Lietuvos vietų žemėlapį. Taip pat, jos teigimu, ministerija sieks skatinti operatorių didinti turimų atsarginės energijos generatorių rezervą, kad, anot jos, elektros tiekimą galima būtų užtikrinti numatytas 72 valandas ir ilgiau.

„Dabar prioritetas yra teikiamas avarijų šalinimui, energijos tiekimo sutrikimui“, – pažymėjo viceministrė.

Kaip nurodė Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) direktorius Vilmantas Vitkauskas, ekstremalioji situacija šiuo metu yra paskelbta keturiose savivaldybėse, dar šešiose tai daryti svarstoma.

Jo teigimu, nors dalis savivaldybių informavo apie didelę žalą pasėliams, kitam turtui, visgi kritiškiausia situacija susidarė atstatant elektros tiekimą, atkuriant mobilųjį ryšį.

Tačiau, kaip pakartojo V. Vitkauskas, dėl sprendimo skelbti ekstremaliąją situaciją valstybės mastu kol kas nėra apsispręsta. Pasak NKVC vadovo, yra vertinama, kaip toks sprendimas galėtų padėti efektyviau suvaldyti audros padarinius.

„Ekstremali situacija valstybės lygmeniu tikrai nepagelbėtų tinklų atstatymui. Nėra žmonių, nėra brigadų. (...) Bet esmė yra orientavimasis į efektą“, – tikino V. Vitkauskas.

Opozicija priekaištauja dėl požiūrio į stichijos padarinius

Anot Mišrios Seimo narių frakcijos seniūnės Ritos Tamašunienės, paskelbus ekstremaliąją situaciją valstybės mastu su audros padariniais būtų tvarkomasi efektyviau. Anot jos, toks NKVC delsimas gali sudaryti įspūdį, kad situacija nėra valdoma taip efektyviai, kaip turėtų.

„Tai jau yra nacionalinio saugumo klausimas“, – posėdyje kalbėjo ji.

Energetikos ministrui Dainiui Kreiviui, kaip anksčiau parlamentarams pranešė jis, susitikime nedalyvaujant dėl įtemptos darbotvarkės, frakcijos atstovė Agnė Širinskienė kvestionavo ministro požiūrį į dėl stichijos susidariusią situaciją.

„Ta darbotvarkė, kaip ji atrodo dabar, tikrai neįtikina, kad ministras tokios krizės metu turėjo kitų, svarbesnių dalykų“, – kritiką vietoje ministro deleguotai viceministrei I. Žilienei išsakė A. Širinskienė.

Kaip Eltai ketvirtadienį ryte nurodė ESO, dėl audros padarinių Lietuvoje elektros iki šiol neturi virš 30 tūkst. klientų, gyvenančių Pakruojo, Kėdainių, Pasvalio, Panevėžio ir kituose rajonuose.

Energijos skirstymo operatorius (ESO) skelbia užregistravęs 429 gedimus.

Tuo metu ugniagesiai gelbėtojai toliau šalina nuvirtusius medžius ant kelių, elektros linijų.

Nuo trečiadienio 6 valandos ryto iki ketvirtadienio 6 valandos ryto registruoti 36 tokie išvykimai, Eltą informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Daugiausiai gelbėtojai vyko į Šiaulių ir Kauno regionus.

Tuo metu kaimyninė Latvija siunčia į Lietuvą savo šalies elektrikus, kurie padės šalinti elektros sutrikimus pasienyje Joniškio rajone. Latvijos elektrikai darbus turėtų pradėti ketvirtadienį.

ELTA primena, kad savaitgalį ir savaitės pradžioje Lietuvoje siautė stipri audra, per ją virto medžiai, Vilniuje, Grigiškėse, žuvo 50-ties metų moteris. Savivaldybės ir gyventojai skaičiuoja milijoninę stichijos žalą.

#AUDRA#ŽILIENĖ#ESO#NKVC