Vicemeras dalyvavo pasitarime dėl pavėžėjimo projekto

0001_savivaldybes-maketai_1701962735
Raseiniai
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Raseinių rajono savivaldybė

Raseinių rajono savivaldybės vicemeras, kuruojantis medicinos ir socialinių paslaugų klausimus, Mingaudas Tamaliūnas dalyvavo nuotoliniame pasitarime su LR sveikatos apsaugos ministerijos atstovais dėl nuo rugpjūčio 1 d. dalyje Lietuvos savivaldybių pradėtos teikti naujos paslaugos – pacientų pavėžėjimo.

Šiame pilotiniame projekte nuo vasaros dalyvauja 20 savivaldybių, o tarp jų ir Raseinių rajono savivaldybė. Dėl šios priežasties buvo parengtas tvarkos aprašas, skirtas finansavimas, apie naujas galimybes informuoti gyventojai ir pacientai bei paskirtas projekto koordinatorius – Raseinių socialinių paslaugų centras. Regionai, kuriuose startuoja paslauga, atrinkti pagal šių savivaldybių aktyvumą siekiant naujos paslaugos teikimo, taip pat atsižvelgiant į geografinį principą.
 
Projektas buvo suskaidytas į kelis etapus tam, kad savivaldybės galėtų išbandyti šią paslaugą bandomuoju laikotarpiu ir įsivertintų paslaugos poreikį skirtingose vietovėse bei tinkamai pasiruoštų paslaugos teikimui visos valstybės mastu.
Pirmame pavėžėjimo etape paslaugos buvo pradėtos teikti pacientams, kuriems reikia atlikti hemodializę ar transplantaciją. Vėliau, rudenį, paslaugą imta teikti ir vyresnio amžiaus pacientams bei neįgaliesiems, kurie negali savarankiškai vykti į/iš gydymo įstaigas bei yra socialiai pažeidžiami. O nuo 2024 m. liepos 1 d. jau turėtų būti apibendrinti praėjusio laikotarpio duomenys ir paskelbta apie paslaugos plėtrą visos valstybės mastu.
 
Vis dėlto, dabar, kai projektas jau įpusėjo, ėmė matytis šio pilotinio projekto minusai ir taisytinos vietos, apie tai ir buvo diskutuota nuotolinio susitikimo metu. Paaiškėjo, jog realus šių paslaugų įkainis turėtų būti didesnis nei yra šiuo metu nustatyta Valstybinės ligonių kasos sprendimu. Taip pat, projekto dalyviai pasidalino savo patirtimi ir teigė, jog įgyvendinti projektą savo jėgomis yra daug paprasčiau ir ekonomiškai naudingiau nei perkant pavėžėjimo paslaugą iš kitų tiekėjų. Apie šiuos kylančius iššūkius ir tolimesnę pilotinio projekto ateitį diskutavo ir vicemeras M. Tamaliūnas.
 
Paslauga finansuojama iš valstybės ir savivaldybių biudžetų. Bandomojo periodo metu jam numatytas apie 7 mln. Eur finansavimas, tačiau, pasak vicemero, šios sumos tikrai neužtenka, Savivaldybė yra priversta finansuoti daugiau nei pusę teikiamos paslaugos išlaidų, todėl projekto ateitis iš tiesų yra komplikuota ir sudėtinga, tačiau bet kokiu atveju Savivaldybė tikrai ir toliau vykdys šį projektą, nes mato jo didelę naudą visiems rajono gyventojams.
 
Kaip užsisakyti paslaugą?
 
Pavėžėjimo paslaugą galima užsisakyti gauti dviem būdais – per gydytoją ir tiesiogiai. Gydytojas E. sveikatoje paciento kortelėje pažymi apie medicinines priežastis, kodėl pacientui turi būti suteikta pavėžėjimo paslauga. Pavėžėjimo paslaugos operatorius patikrina, ar pacientas turi teisę gauti paslaugą, ir jei taip, skiriama jo poreikius atitinkanti transporto priemonė su vairuotoju.
 
Kai paslaugą užsako pacientas arba jo artimasis, jis turi tai padaryti trumpuoju telefono numeriu 1808. Pavėžėjimo paslaugos operatorius pagal asmens duomenis patikrina, ar pacientas turi teisę gauti paslaugą, jei taip, jam priskiriamas vairuotojas su transporto priemone.
 
Pavėžėjimo paslauga užtikrinama dviem lygmenimis – į/iš rajono gydymo įstaigų ir į/iš respublikinių gydymo įstaigų. Pacientai pagal sveikatos būklę bus pervežami dviejų rūšių transportu – įprastu ir specializuotu, pritaikytu asmenims, turintiems specialių poreikių.