PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kvadratas2022 m. Sausio 29 d. 18:00

Ver­tin­gą fo­tog­ra­fi­jos re­lik­vi­ją par­ga­be­no iš Is­pa­ni­jos

Šiauliai

Fo­tog­ra­fi­jos mu­zie­jaus nuo­tr.

Kvadratas. Meno teritorijaŠaltinis: Etaplius.lt


202584

20 tūkst. Eur, ilgi mėnesiai paieškų ir derybų, sudėtinga diplomatinei misijai prilygstanti kelionė iš Šiaulių į Madridą ir atgal. Praėjusius metus Fotografijos muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys, baigė papildydamas fondus įspūdinga ir vertinga relikvija.

Panoraminės fotografijos

Albume – žymaus Vengrijos fotografo Antalio Rohrbacho (1825–1899) 22 fotografijų rinkinys, tarp kurių yra penkios dviejų ir dvi keturių dalių panoraminės fotografijos. Iš privačios kolekcijos įsigytame albume yra seniausios žinomos Kauno nuotraukos, vieni iš pirmųjų Vilniaus vaizdų, anksčiau nematyti kitų Lietuvai istoriškai artimų vietovių vaizdai, inžineriniai geležinkelių statiniai.

Muziejininkai pasakoja, kad Fotografijos muziejus apie šią unikalią Lietuvos ikonografijos relikviją sužinojo iš fotografijos istoriko Dainiaus Junevičiaus tyrimų ir publikacijų, kurios nuvedė į Ispanijos sostinę – Madridą. Albumas buvo saugomas privačiame nepriklausomos fotografijos kuratorės Rosalind Williams rinkinyje.

Derybos truko ilgai

Derybos truko kelerius metus. Teko ieškoti ir finansų. Kadangi albumas labai vertingas, didžiulius pinigus pavyko surinkti, parengus Šiaulių „Aušros“ muziejaus kultūros vertybių įsigijimo projektą Lietuvos kultūros tarybai. Pagalbos teko prašyti netgi Lietuvos Respublikos ambasados Ispanijos Karalystėje, o pats albumo pargabenimas – neeilinis įvykis.

„Albumą turėjo privati kolekcininkė, derybos su ja užtruko, kol pagaliau pavyko susitarti ir rasti finansavimą. Rosalind pageidavo, kad albumas patektų į muziejų, būtų prieinamas visuomenei. Mums teko vykti į Ispanijos Karalystę, vietoje jį apžiūrėti, įvertinti pirminę būklę. Padedant ambasadai, albumas atgabentas į Lietuvą, į Šiaulius. Buvo neįkainojama patirtis“, – pasakojo muziejininkas, fondų saugotojas Žygimantas Ruškys, kuris pats vyko į Ispaniją.

Panoraminės fotografijos

Įsigytas albumas ir anksčiau į Fotografijos muziejaus rinkinius patekusios 14 A. Rohrbacho fotografijų šiuo metu yra vieninteliai Lietuvoje esantys šio autoriaus darbai. Kiti rinkiniai, kuriuose esama Lietuvos vietovaizdžių, saugomi Varšuvos nacionaliniame muziejuje Lenkijoje ir Ispanijos nacionalinėje bibliotekoje. Jų apimtys ir vertė mažesnės, o vaizdai daugiausia kartoja muziejaus įsigytas fotografijas.

Antalis Rohrbachas – vaistininkas, pasirinkęs fotografijos amatą, – dėl savo fotografinių gebėjimų buvo žinomas ne tik gimtajame krašte, bet ir Europoje. Autorius, fotografuodamas Vengrijos miestų geležinkelio tiltų statybos darbus, greitai tapo (ir tuo įėjo į fotografijos istoriją) didelio formato panoraminių vaizdų meistru bei įgudusiu šių sudėtingų statinių kūrimo ir statybų fotodokumentuotoju. Jis pasižymėjo gebėjimu meistriškai jungti penkis ir daugiau vaizdų į vieną, taip sukuriant panoraminio vaizdo vientisumą, gilumą.

„Tai labai sudėtingas procesas, atsižvelgiant dar ir į tai, kad fotografuota šlapio kolodijaus būdu. Jeigu pažvelgsite į šią nuotrauką, pamatysite moterį su arkliu kinkytu vežimu. Štai ji stovi šiame krašte ir štai arklio fragmentas jau kitoje fotografijoje, – kol buvo pasiruošta fotografuoti kitą panoramos dalį, vežimas pajudėjo. Panoraminė fotografija sudėta iš kelių atskirų nuotraukų, vienos nuotraukos padarymas užtrukdavo kelias dešimtis minučių. Fotografas turėjo su savimi vežtis visą fotolaboratoriją, pasiruošti kolodijaus emulsiją, užlieti ją ant stiklo plokštelės ir nufotografuoti, kol ši dar drėgna ir nepraradusi jautrumo. Ir taip kartoti kiekvieną kartą, fotografuojant panoramos dalis. Šiais laikais toks procesas sunkiai suvokiamas“, – teigė muziejininkas, fondo saugotojas Andrius Skuolis.

Užsitarnavo reputaciją

Dėl reputacijos, užsitarnautos fotografuojant tiltus, Prancūzijoje registruotos tarptautinio kapitalo Didžiosios Rusijos geležinkelių bendrovės specialistai A. Rohrbachui pasiūlė kartu keliauti į Rusijos imperiją ir fiksuoti tiesiamos Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelio linijos atkarpos inžinerinius statinius. Šioje misijoje jis nemažai laiko praleido Vilniuje ir Kaune. Viešnagės metu sukūrė unikalių šių miestų tiltų statybos vaizdų bei miestovaizdžių panoramų. Pridėjus Rėzeknės, Daugpilio, Gardino nuotraukų, buvo sudaryti du šiandien žinomi fotoalbumai, iš kurių vienas nuo šiol saugomas Lietuvoje, Šiauliuose.

Min­dau­gas Lau­ri­nai­tis