PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 1 d. 07:00

VERT: šiemet sulaukta 56 skundų dėl nepriklausomų elektros tiekėjų veiksmų

Vilnius

Unsplash.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


166147

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius teigia, kad nuo metų pradžios tarnyba sulaukė 56 vartotojų skundų dėl nepriklausomų elektros tiekėjų (NET) veiksmų. Tuo metu energetikos viceministrė Inga Žilienė sako, kad sklandesniam elektros rinkos liberalizavimui reikalingas platesnis vartotojų duomenų atvėrimas.

„Nuo metų pradžios gauti 56 skundai dėl NET veiksmų. Žiūrint iš VERT perspektyvos, tai iš tiesų didelė skundų apimtis. Pastebėjome, kad pagrindinė problema yra tai, jog klausimai, kurie keliami vartotojų, nėra sprendžiami tiekėjo lygiu ir atkeliauja pas reguliuotoją ar į kitas institucijas“, – Seimo Ekonomikos komitete teigė R. Pocius.

Anot jo, šiuo metu daug problemų kyla dėl sutarčių tarp NET ir elektros vartotojų sudarymo telefonu.

„Ypač atkreipėme dėmesį ir pateikėme išaiškinimus dėl NET sutarčių sudarymo. (...) Sutartys yra sudaromos telefonu, jos nėra sudaromos raštiškai ar elektroninio ryšio priemonėmis, kuriomis galima identifikuoti asmenį. Tokiu atveju tos sutartys laikomos neteisėtomis, ypač kai vartotojas pateikia skundą reguliuotojui. (...) Kai sutartys sudaromos telefonu, yra labai sudėtinga nustatyti vartotojo teisę sudaryti sutartį“, – tikino R. Pocius.

VERT pirmininkas pridūrė, kad tarnyba šiuo metu kuria elektros tiekėjų paslaugų palyginimo priemonę, kad vartotojai turėtų daugiau informacijos apie NET prieš jį pasirinkus.

„Tikimės, kad pavyks šią priemonę turėti jau rugsėjo mėnesį, tai yra tam laikotarpiui, kai jau prasidės pagrindinis antro etapo vartotojų tiekėjo rinkimasis“, – sakė jis.

Savo ruožtu I. Žilienė teigė, kad pirmu elektros rinkos liberalizavimo etapu elektros tiekėją pasirinko apie 86 proc. vartotojų, kurie galėjo tai padaryti. Anot jos, renkantis tiekėją dominavo dviejų tipų nusiskundimai.

„Iš nepriklausomų tiekėjų pusės jie daugiausia kėlė klausimą, kad visuomeninis tiekėjas turi geresnes konkurencines sąlygas nei nepriklausomi tiekėjai, būtent dėl vartotojų duomenų prieinamumo.

Vartotojai kėlė klausimą dėl tam tikrais atvejais nelabai sklandaus liberalizavimo proceso, kad pasirinkimo terminai galimai buvo per trumpi, informacijos tam tikrais atvejais trūko. Taip pat matome, kad reikėjo ir reikės didesnį akcentą dėti nepriklausomų tiekėjų veiklos priežiūrai“, – tikino ji.

I. Žilienė komiteto posėdyje teigė, kad sulaukta pasiūlymų ankstinti vartotojų duomenų atvėrimo terminą.

„Buvo pasiūlymai, kad reikėtų liberalizavimo etapų terminus ankstinti, atverti (vartotojų – ELTA) duomenis anksčiau, bent jau nuo birželio 1 dienos. Tokiu atveju ir vartotojų aptarnavimo krūvis būtų stabilizuotas, ir vartotojai turėtų didesnę galimybę pasirinkti“, – sakė ji.

Anot viceministrės, siekiant sukurti lygiavertes konkurencines sąlygas visuomeniniam elektros tiekėjui ir NET, ketinama siūlyti visų vartotojų duomenų atvėrimą elektros tiekėjams.

„Šiuo metu ministerija rengia įstatymo projektą, kad per duomenų mainų platformą „DataHub“ (...) būtų atveriami visų vartotojų duomenys nepriklausomiems tiekėjams. Žinoma, vartotojai galės pareikšti savo nesutikimą, kad šie duomenys buvo atverti. Tokiu atveju visi nepriklausomi tiekėjai bus prie tos pačios startinės pozicijos linijos“, – sakė ji.

ELTA