Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Nuotraukose – diskusijos ir viešnagės verslo įmonėse akimirkos.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių verslo inkubatoriuje surengtoje diskusijoje Latvijos mokslų akademijos Ekonomikos instituto direktorė dr. Nina Linde pristatė tyrimą „Verslo paramos sistemos įgyvendinimo galimybės Latvijoje ir Lietuvoje“. Buvo tirta situacija Lietuvos ir Latvijos pasienio regionuose: surinkti ir apibendrintys įvairūs duomenys, statistika, buvo anektuojami verslo ir kitų organizacijų atstovai. Tyrimas atliktas pagal Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo programą „Interreg V-A Latvija-Lietuva 2014–2020 m.“, įgyvendinant projektą Nr. LLI-131 „Verslo paramos sistemos kūrimas ir prieinamumas Žiemgaloje, Kuržemėje ir Šiaurės Lietuvoje/PARAMA VERSLUI“.
Diskusijoje tyrimą ir jo rezultatus pristatčiusios dr. Nina Linde teigimu, abiejų šalių verslininkai vieningai sutaria, kad daugiausiai įtakos verslui, jo kūrimui ir plėtrai turi šalyje veikiantys įstatymai – labai svarbu, kad šioje srityje būtų stabilu, kad įstatymai taip dažnai nesikeistų, kad būtų sukurta reikiama įstatyminė bazė. Tyrimo rezultatai parodė, kad Latvijos ir Lietuvos verslininkai didelius mokesčius ir apyvartinių lėšų trūkumą nurodo kaip didžiausius verslo trukdžius. Trečioje vietoje lietuviai įvardina darbo jėgos trūkumą, latviai – nestabilią įstatyminę bazę. Abiejų šalių verslininkai viena efektyviausių paramos formų įvardina laiku pateikiamą, lengvai prieinamą ir suprantamą informaciją. Latvijos verslininkai įvardina, kad jiems labiausiai reikalingos paslaugos yra informacinė parama, konsultacijos ir seminarai, įskaitant finansines, teisines, verslo konsultacijas ir konsultacijas dėl ES projektų, taip pat finansinė parama dotacijų, paskolų ir kitų paramos priemonių forma bei technologijų perdavimas ir komercializavimas, laboratorijų ir mokslinių tyrimų paslaugos. Lietuvos verslui labiausiai svarbios yra nacionalinės valdžios organizacijos, kurios teikia platų paslaugų asortimentą – nuo informacinės ir konsultacinės iki finansinės paramos. Labiausiai Lietuvos verslininkams reikalingos paslaugos yra ES, finansinės, teisinės ir verslo konsultacijos, taip pat techninės paslaugos, patalpų ir techninės įrangos palaikymas bei technologijų perdavimo ir komercializavimo paslaugos.
Ir Latvijoje, ir Lietuvoje verslas ir valdžios institucijos yra suinteresuotos platesniu bendradarbiavimu ir pasienio regionų integravimu, nes taip lengviau įveikti grėsmę keliančius globalius reiškinius, bendradarbiavimas suteikia galimybę tapti konkurencinesniais, stiprinti savo pozicijas. Todėl aktualiu tampa ir bendros verslo paramos sistemos kūrimas, tokia sistema padėtų abiejų šalių verslininkams geriau integruotis, stiprintų įmones ir jų bendradarbiavimą.
Tyrimas akentavo, kad svarbiausias Latvijos ir Lietuvos pasienio regiono veiklos efektyvumo didinimo verslo paramos sistemoje yra valdymo aspektas. Tyrimo kontekste bendros verslo paramos sistemos sukūrimas ir tobulinimas turi prasidėti valstybinės paramos organizacijose, kad kitos suinteresuotosios šalys pamatytų, jog jiems būtų naudinga įsitraukti į šią sistemą. Dabartinė padėtis abiejų šalių verslo paramos organizacijoje yra labai panaši ir yra esminė vieningos verslo paramos sistemos sukūrimo sąlyga. Iš esmės, bendros pasienio regionų verslo paramos sistemos sukūrimas yra unikalus atvejis visoje Baltijos šalių egzistavimo istorijoje.
Diskusijoje dalyvavusi Šiaulių universiteto mokslininkė profesorė dr. Diana Cibulskienė pristatė Šiaulių regiono verslo situaciją, verslui kylančias grėsmes ir plėtros galimybes. Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovė Daiva Jonuškienė skaitė pranešimą apie Šiauliuose ir Šiaulių regione teikiamą paramą pradedančiajam verslui. Diskusijos dalyviai taip pat lankėsi dvejose verslo įmonėse – bendrovėje „Autogedas“, restauruojančioje klientams iš viso pasaulio antikvarinius, ypatingus automobilius ir kitą techniką, ir bendrovėje "Televizijos ir ryšio sistemos" (TVC), kuri yra specializuota kilnojamų televizinių stočių bei TV ir radijo integratorių kompanija.
Diskusijoje dalyvavo valdžios institucijų, visuomeninių ir paramos organizacijų atstovai, verslininkai ir kiti, kuriems aktuali dviejų šalių verslo bendradarbiavimo sėkmė ir plėtra.
Remiamas turinys
image001.jpg