PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Lapkričio 4 d. 10:40

Verslo inkubatorius likviduojamas: savo misiją atgyveno

Šiauliai

Audronio Rutkausko/Etaplius.lt nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


250346

Šiaulių miesto valdžia netikėtai nusprendė likviduoti Verslo inkubatorių. Vienas iš argumentų – kelis metus įstaiga dirbo nuostolingai. Tačiau abejonių pasėjo tai, kad sprendimo projektas pateiktas beveik paskutinę minutę ir tai, kad vasarą, tvirtinant įstaigos veiklos ataskaitą, niekam nuostoliai neužkliuvo, priekaištų nebuvo. Priėmus sprendimą paskelbta, kad įstaiga savo misiją atliko ir dabar jos veikla nebeaktuali.

Žinia apie VšĮ Šiaulių verslo inkubatoriaus likvidavimą kai kuriuos Šiaulių miesto tarybos narius pasiekė tik spalio 21 d. darbo dienos vakare. Šis sprendimas opozicijos nariams buvo netikėtas. Į tai socialiniame tinkle po kelių dienų ironiškai sureagavo Zakiras Medžidovas.

„Įsivaizduokim tokią situaciją, kad sutuoktinis penktadienį vakare grįžta namo ir sako nieko nenutuokiančiai žmonai:

- Pardaviau namą, kraukis daiktus!

Žmona:

- O tai pasitarti?

Vyras:

- Tai aš šeimos galva!

Žmona:

- O tai kaip mūsų planai, kuriuos turėjome vasarą?

Vyras:

- Pasikeitė.

Žmona:

- O tai kur gyvensim?

Vyras:

- Ką nors sugalvosim..

Panašiai va taip su miesto Taryba elgiasi ir Šiaulių miesto galva“, – ironizavo politikas.

Pasak opozicijos atstovo, penktadienį vakare į komiteto darbotvarkę įtraukiamas paruoštas sprendimo projektas, nepaliekant galimybės klausti ir aiškintis, kodėl. Jokių išankstinių diskusijų, konsultacijų su kitais tarybos nariais.

„Eilinį kartą per jėgą, be jokių diskusijų pastato prieš faktą – likviduojam!“ – pastebėjo politikas.

Pasak politiko, pastarųjų kelių metų įstaigos veiklos rezultatams įtaką padarė COVID-19 pandemija, apribojimai, karas ir pan. Reaguojant į tai, buvo paskirtas finansavimas iš miesto biudžeto.

„Ir nesulaukę rezultatų vos po pusmečio jau uždarom? Tai kas čia per planavimas tada? Kam tuos pinigus skyrėm? Jei blogai dirbo, tai kodėl 2021 m. įstaigos ataskaitą birželio tarybos posėdyje patvirtinome per 1 minutę praktiškai vienbalsiai?

Man tai atrodo labai nerimtas, spontaniškas elgesys. Jau ir taip Šiaulių mieste neliko valstybinių Sodros, Transporto inspekcijos, Muitinės įstaigų teritorinių skyrių (prijungti prie Panevėžio, Klaipėdos), tai ne tik kad dėl to nieko nedaro, bet dar ir savo rankomis nori sunaikinti tai, ką pastatė kiti“, – rašė politikas.

Viešumoje buvo pasigirdę kalbų, kad įstaigą skubama likviduoti, nes miesto valdžia neva gavusi pasiūlymą toje vietoje įrengti gyvenamąsias patalpas. Tai atrodė gana tikėtina, šalia toje pačioje gatvėje jau yra iškilę nauji kotedžai, apie gyvenamųjų namų statybą kitose vietose miesto valdžia ne kartą aktyviai buvo kalbėjusi ne kartą.

Vis dėlto klausimą svarstant lapkričio 3 d. vykusiame Tarybos posėdyje valdžia tokias kalbas paneigė. Politikams teiraujantis, kas bus su kitomis įstaigomis, kurios nuomojasi patalpas Šiaulių verslo inkubatoriuje, atsakyta, kad nuomos sutartys su įstaigomis išliks, jas užtikrins Šiaulių miesto savivaldybė kaip vienintelė inkubatoriaus dalininkė.

Įvykdė misiją, metas likviduoti

Dar posėdžiui nepasibaigus, savo paskyroje socialiniame tinkle priimtą Tarybos sprendimą pakomentavo valdančiojoje daugumoje esantis Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Malik Agamalijev. Politiko teigimu, Verslo inkubatorius savo misiją pasiekė ir nebeatitinka dabarties realijų, todėl turėjo būti likviduotas.

„Šiandien miesto Taryboje priimtas sprendimas likviduoti VŠĮ Šiaulių verslo inkubatorių. Klausimas kėlė diskusijas socialinėje erdvėje, žiniasklaidoje. Spėjo prie klausimo prigyti ir legendos. Verslo inkubatoriai Lietuvoje ėmė kurtis dar praėjusiame amžiuje, kai buvo būtina šviesti visuomenę ir ypatingai jaunimą apie verslumą.

Paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Lietuvoje dar buvo vyraujantis biznio įvaizdis, kuris turėjo keistis, nes norėjome kuo greičiau tapti vakarų pasaulio dalimi. Pastaraisiais metais Lietuvoje veikė vos keletas tokių inkubatorių, kurie šiandien yra reorganizuoti arba likviduoti.

Pagrindinė pastarųjų metų įstaigos veikla buvo jaunimo verslumo skatinimas, o jis šiandien vyksta mokyklose pamokų metu, mokomųjų įmonių steigimu ir įvairių projektų dėka. Mokyklose lankosi įvairios su finansais dirbančios įmonės.

Pastato klausimas aiškiai buvo apibrėžtas ir visi nuomininkai, kurie jau keletą metų yra įsikūrę ten ir turės teisę sudaryti naujas sutartis su savivaldybe. Pastatas ir toliau bus įveiklintas, kol jame bus nuomininkų. Apie BUTUS pasklidusi legenda tikrai neturi pagrindo. Iš nuomininkų, kurie dabar ten įsikūrę, mokamos nuomos pastatą galima išlaikyti.

Žinoma ateitis parodys, kaip galima geriausiai išnaudoti centre esantį savivaldybės turtą, bet tai jau bus klausimas ateinančios kadencijos politikams. Reikia tik padėkoti ilgamečiui įstaigos vadovui už nudirbtus darbus ir įgyvendintus projektus!“ – rašė Malik Agamalijev.

Veiklos nebelikę

Portalui Etaplius.lt Malik Agamalijev teigė, kad sprendimas nebuvo paskutinės minutės. Pasak politiko, yra buvę atvejų, kai sprendimo projektai būdavo pateikiami net kelios valandos iki komitetų posėdžių.

„Šis sprendimas buvo paskelbtas dar penktadienį į darbo pabaigą. Na taip, ne į pirmą komitetų sesiją, o į antrą, bet tikrai negalėčiau čia įžvelgti sąmokslo. Nes administracija šį klausimą pristatinėjo koalicijai dar iki komitetų sesijos. Dalyvavo ir direktorius, ir skyriaus vedėja. Administracijos direktorius tą klausimą jau buvo aptaręs su inkubatoriaus direktoriumi. Buvo išsiaiškinta dėl veiklų tęstinumo („Europe Direct“), nuomos ir t. t.“, – komentavo pašnekovas.

Pasak politiko, susitikimuose jis pats nedalyvavo, tačiau suprato, kad abu direktoriai susitarė dėl įstaigos likvidavimo ir tolimesnių žingsnių, nebuvo prieštaravimų.

„Ta likusi veikla, vienintelė, yra finansuojama iš savivaldybės, todėl aišku, kad veiklos ir tuo pačiu darbuotojų ten beveik nebelikę. Dėl butų ar kotedžų, aš tikrai nesuprantu, kodėl kilo toks ažiotažas, nes apie tai nebuvo jokios rimtos kalbos. Nei koalicijos pasitarime, nei komitetuose ar tarybos posėdyje.

Kiekvienas turime vienos ar kitos vietos įsivaizdavimą, savo vizijas ir norus. Galbūt kažkur buvo pakomentuota, kaip suprantu mero, bet čia kaip ir dėl izoliatoriaus teritorijos, juk tai tiesiog nerealu. Realybėje viskas kur kas sudėtingiau nei vizijose.

Taip pat geras pavyzdys dėl Zubovų rūmų. Jau buvo dėliojami dideli planai ir braižomos veiklos, bet realybėje taip nebus, nes susitarimas greičiausiai neįvyks“, – mano Tarybos narys.

Veiklą tęs kitur

„Europe Direct“ tinklo Šiauliuose biuro vadovė Rita Vilkaitė portalui Etaplius.lt teigė, kad likvidavus Šiaulių verslo inkubatorių, organizacijai teks išsikraustyti kitur. Pasak pašnekovės, „Europe Direct“ tinklo veiklos principai lemia sąlygas, kuriomis organizacija gali veikti vienose ar kitose patalpose. Jau yra sutarta, kur organizacija išsikels, tačiau kol nėra sutvarkyti formalumai, nieko daugiau kol kas komentuoti pašnekovė negalėjo.

„Tinklo vadovams bus pateiktas likvidavimo raštas, sulauksime patvirtinimo. Miestas nenori prarasti tokios organizacijos. Bet yra sąlygos, priimančioji organizacija turi būti ne pelno siekianti, patalpos centre, visų matoma. Jau yra susitarta, bet kol nesutvarkyti formalumai, kol kas nenoriu komentuoti daugiau. Kai viskas bus aišku, informuosime visuomenę“, – teigė pašnekovė.

Be darbo neliks

Šiaulių verslo inkubatoriaus dabar jau buvęs direktorius Feliksas Alius Valys portalui Etaplius.lt teigė, kad Tarybai priėmus sprendimą likviduoti įstaigą, jis buvo atšauktas iš pareigų ir paskirtas įstaigos likvidatoriumi. Jam pavesta sutvarkyti visus formalumus.

Pasak pašnekovo, prastus finansinius rodiklius nulėmė tai, kad įstaigos vienintelis dalininkas buvo Savivaldybė, todėl įstaiga negalėjo teikti paraiškų finansavimui gauti ar vykdyti kitų projektų, kokius įprastai gali vykdyti viešosios įstaigos, kurių dalininkai nėra išskirtinai savivaldybės.

„Kitos savivaldybės persitvarkė, gal ne visai pagal įstatymus. Mūsų savivaldybė nusprendė laikytis įstatymo raidės ir likviduoti įstaigą. Iki priimant sprendimą, diskutavome, ieškojome alternatyvų, bet priimtas toks sprendimas“, – teigė pašnekovas.

Įstaigoje šiuo metu dirba šeši asmenys. Pasak pašnekovo, didžioji darbuotojų dalis jau arti pensinio amžiaus. Tik finansininkas jaunesnis, bet kompetentingas, todėl pašnekovas įsitikinęs, kad geras specialistas be darbo neliks. Pats buvęs direktorius teigia taip pat jau sulaukęs pasiūlymų dirbti kitur nuotoliu.

„Europe Direct“ biuras Šiauliuose buvo Šiaulių verslo inkubatoriaus projektas. Pasak pašnekovo, vienas iš įstaigos darbuotojų šį projektą tęs toliau kitose patalpose, veikla nesustos.

Nuomininkų įstaiga turi per keturiasdešimt. Buvusio direktoriaus teigimu, sutartys su nuomininkais bus išsaugotos, kaip Tarybos posėdyje ir pažadėjo miesto valdžia.