REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gruodžio 13 d. 08:19

Verslo asociacijos atstovas: darbo jėgos mokesčių mažinimas yra labiau techninis

Vilnius

Alfa.lt nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


64381

Didžiausios darbo rinkos problemos yra pačioje rinkoje, o su darbo santykiais susijusių mokesčių mažinimas yra labiau techninis, didelės įtakos nedarysiantis aspektas, mano Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos (VPVA) prezidentas Sigitas Besagirskas.

„Jei pasižiūrėtume, kokia situacija darbo rinkoje, tai iš tikrųjų yra taip, kad trūksta darbuotojų, yra didelis užimtumo lygis, atlyginimai sparčiai auga. O jie auga dėl to, kad trūksta darbuotojų. Ir techninės korekcijos, tarkime, neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) sumažinimas, nedarys įtakos situacijai darbo rinkoje. Tai yra labiau techniniai niuansai. Kaip tik kalbėjau su keliomis įmonėmis, jos žiūri į tai ne kaip į mokesčių pertvarką, o labiau kaip į biurokratinę naštą buhalterijai“, - Eltai teigė S. Besagirskas.

Vis dėlto, pasak S. Besagirsko, darbdavio ir darbuotojo mokesčių sujungimas yra pozityvus žingsnis, kaip ir „Sodros“ įmokų lubų įvedimas.

„Darbuotojas dažnai neįsivaizduodavo, kiek jis darbdaviui kainuoja. Tai sujungimas, manau, yra teigiamas žingsnis, duodantis aiškumo. Kitas dalykas, jeigu mes kalbame apie tarptautinius reitingus, pavyzdžiui, „Business Europe“, tai Lietuvai leis juose pakilti gana aukštai nieko nekeičiant.

„Sodros“ lubos taip pat pozityvus žingsnis, nes šiuo aspektu tikrai atsiliekame nuo kaimyninių šalių. Nors ir manau, kad tai, kas dabar priimta, nėra labai konkurencingas pasiūlymas, lyginant su kaimynais, tais pačiais lenkais. Tačiau tai yra tikrai geras žingsnis siekiant pritraukti gerai uždirbančius specialistus“, - Eltai sakė S. Besagirskas.

Pasak jo, didžiausią „Sodros“ įmokų lubų naudą patirs dideles pajamas generuojantys startuoliai, kuriems reikalingi profesionalūs darbuotojai, o tai sumažins paskatas kelti savo verslą į kitas šalis.

„Turime ne vieną pavyzdį, kaip startuolis gimsta Lietuvoje, o moka mokesčius JAV arba Olandijoje, vien tik todėl, kad jam neapsimoka jų mokėti Lietuvoje. Manau, kad „Sodros“ lubos yra labai geras žingsnis“, - tikino VPVA prezidentas.

Kaip teigė S. Besagirskas, minimalios algos didinimas (MMA), skirtas regionų skatinimui, neigiamai paveiks pačius regionus.

„Vilniuje ar Kaune MMA didinimas labai rinkos nepaveiks, tačiau regionuose vėl paskatinsime tam tikrą bedarbystę, ypač nekvalifikuotų darbuotojų, kurių niekas niekur nepriims. Nes ant popieriaus gražu, bet realiai, kiek matydavome situaciją, baisiausios prognozės išsipildydavo. Kai įmonėje žmonės dirbdavo už MMA, geriausias variantas būdavo, kad juos tada performindavo į pusę ar ketvirtį etato, o blogiausias - kad dalį jų tiesiog atleisdavo“, - Eltai pasakojo S. Besagirskas.

ELTA primena, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. darbuotojų darbo užmokestis „ant popieriaus“ turės būti padidintas 1,289 karto.

Siekdamas, kad pensijų kaupimas netaptų našta, Seimas 0,55 proc. sumažino dirbančiųjų įmokas „Sodrai“ ir 1 proc. sumažino gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Kaip nurodoma bendro Finansų ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros“ bei Valstybinės mokesčių inspekcijos projekto „Kiek“ informacijoje, GPM dalis sieks 20 proc. tam darbo užmokesčiui, kurio metinė suma neviršys 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) (2019 m.), 84 VDU (2020 m.) ir 60 VDU (2021 m.). Tuo tarpu 27 proc. GPM bus taikoma tai darbo užmokesčio daliai, kuri viršys 120 VDU (2019 m.), 84 VDU (2020 m.) ir 60 VDU (2021 m.).

Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) nuo sausio 1 d. sieks 6,98 proc.

Valstybinis socialinis draudimas (VSD) sudarys 12,52 proc., tačiau jis nebus taikomas darbo užmokesčio daliai, viršijančiai 120 VDU (2019 m.), 84 VDU (2020 m.) ir 60 VDU (2021 m.).

Darbdavio socialinio draudimo įmoka (nedarbo socialinis draudimas, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinis draudimas) sudarys 1,47 proc. (2,19 proc. terminuotoms sutartims), tačiau nebus taikoma darbo užmokesčio daliai, viršijančiai 120 VDU (2019 m.), 84 VDU (2020 m.) bei 60 VDU (2021 m.).

Įmokos į ilgalaikio darbo išmokų fondą bei į Garantinį fondą sieks po 0,16 proc. ir nebus taikoma darbo užmokesčio daliai, viršijančiai 120 VDU (2019 m.), 84 VDU (2020 m.) ir 60 VDU (2021 m.).

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA