PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Rugsėjo 28 d. 09:40

Verslininkai nepatenkinti ženklu, vietiniai – vandens turistais

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


15581

Rugpjūčio pabaigoje Marijampolės savivaldybės saugaus eismo komisijos posėdyje buvo nagrinėjamas Vytauto Savicko prašymas Gavaltuvos kaime, Šešupės gatvėje, panaikinti kelio ženklą, draudžiantį motorinių transporto priemonių eismą, kad jis galėtų prie upės atvežti baidares ir baidarininkus. Atsižvelgus į bendruomenės nuomonę, prašymui nepritarta, verslininkui siūloma rinktis kitą vietą, pavyzdžiui, Miktilčio gatvėje.

V. Savickas kreipėsi į „Suvalkiečio“ redakciją prašydamas išklausyti jo argumentus.


Foto galerija:

m9b8631.jpg
m9b8653.jpg
m9b8715.jpg
m9b8726.jpg

Suvalkija turi Šešupę

Vilkaviškyje gyvenantis V. Savickas baidarių nuomos verslą pradėjo plėtoti šią vasarą. Vytautas turi dvylika baidarių, tad vienu kartu į kelionę gali išleisti 24 žmones. Verslininkas užsiima ne tik baidarių nuoma, bet rūpinasi ir maršrutu, sprendžia, kokius vandens turizmo kelius pasiūlyti plaukiantiems baidarėmis, kur žmones įlaipinti, išlaipinti, kaip atvežti.

Anot verslininko, Suvalkija nėra turtinga upėmis, didelio pasirinkimo šiame krašte plėtoti vandens pramogų verslą nėra. Vilkaviškis turi labai gražią Šeimeną, bet pavasarį ši upė greitai nusenka, baidarėmis ja nepaplauksi. Vandens pramogų mėgėjams galima siūlyti plaukti tik Šešupe įvairiais maršrutais: Pilviškiai–Alksnėnai, Slabadai–V. Kudirkos Naumiestis. Marijampolės regione baidarininkai dažnai renkasi plaukimą Šešupe iš Kalvarijos savivaldybės link Buktos, iš Buktos į Liudvinavą, iš Liudvinavo link Marijampolės marių. Būna pageidaujančių plaukti iš Gavaltuvos kaimo link Antanavo, iš ten Pilviškių, Alksnėnų kryptimi.

Privažiavimą prie upės užkerta kelio ženklas

Gavaltuvos kaime, kur galėtų į žygį Šešupe leisti baidarininkus, verslininkas susidūrė su problema. Dėl Šešupės gatvėje pastatyto ženklo, draudžiančio transporto priemonių eismą, prie upės jis negali atvežti nei baidarių, nei klientų. Klientai taip pat negali privažiuoti. Verslininko apskaičiavimu, nuo ženklo baidares iki Šešupės reikėtų nešti apie 250 metrų. Pėsčiomis tiek ateiti nesudėtinga, tačiau su baidarėmis keliauti jau per toli.

Pasak V. Savicko, šią vasarą buvo užsakovų, kurie pageidavo plaukti tik iš šios vietos. Tai buvo giminių susitikimas, į žygį leidosi kelios kartos. „Atvežęs keliautojus prie upės susidūriau su čia gyvenančia šeima. Jie buvo pikti, mus apšaukė, grasino perduoti policijai“, – pasakojo verslininkas. Anot V. Savicko, čia patogiausia vieta, nes asfaltuotas privažiavimas prieina prie pat upės. Lietingu metu tai ypač aktualu.

Verslininkui sunku suprasti, kodėl žmonės tokie priešiški. Jis prisiima atsakomybę, kad baidarininkai nepaliktų ant kranto šiukšlių, nedrumstų vietos gyventojams ramybės. „Mes tik atvežame baidares, susodiname žmones ir išleidę į žygį išvažiuojame. Tai trunka neilgai. Aš neužstatau pravažiavimų, apžiūriu teritoriją, ar nepaliekame šiukšlių“, – pasakojo verslininkas. V. Savickas sako, kad jis galėtų išplaukimui pasirinkti vietą toliau nuo gyvenamųjų namų, už elektrinės apsauginės zonos. Pats nušienautų, iškirstų krūmokšnius, paruoštų priėjimą prie vandens, kad tik netrukdytų privažiuoti kelio ženklas.

Gyventojai nenori nekultūringų poilsiautojų

Gavaltuvos bendruomenės pirmininkas Justinas Kailius teigia, kad prieš aštuonerius metus bendruomenės iniciatyva, padedant Sasnavos seniūnei, Gavaltuvos kaime, Šešupės gatvėje, kelio ženklas „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“ buvo pastatytas dėl žmonių saugumo.

Kol ženklo nebuvo, vietos gyventojai neturėjo ramybės nei dieną, nei naktį. Prie Šešupės sezono metu nuolat rinkdavosi jaunimas. Mašinas jie pastatydavo bet kaip, ant pravažiavimų į gyventojų kiemus. „Buvęs ne vienas atvejis, kai vietiniai negalėdavo grįžti namo. Blaškydavosi po paupį ieškodami pravažiavimą užtvėrusių mašinų savininkų. Būdavo, kad ūkininkas su technika negali dėl sustatytų mašinų išvažiuoti į laukus arba grįžti, nors tą keliuką jis pats prižiūri, taiso, valo, šienauja“, – pasakojo gyventojai.

Ne visi poilsiautojai elgdavosi kultūringai. Išgertuvės, keiksmai, triukšmas, šiukšlės. Tokia būdavo kasdienybė. Naktimis rėkaudavo jaunimas, paryčiais imdavo rinktis žvejai. „Užstato kiemo vartus mašinomis, ir tu negali net į darbą išvažiuoti“, – pasakojo J. Kailius. Neapsikentę šiukšlių vietiniai gyventojai patys maišais jas rinkdavo. Paskutinėje sodyboje prie šio keliuko gyvenantis Remigijus Uleckas pasakojo vieną kartą pririnkęs dvidešimt maišų šiukšlių.

Prie pat – elektrinė

Gavaltuvos bendruomenės pirmininkas pateikia ir daugiau argumentų, kodėl Šešupės gatvės atkarpoje iki upės uždraustas motorinių transporto priemonių eismas. Kairėje užtvankos pusėje bendruomenė įsirengusi paplūdimį. Yra tinklinio aikštelė. Karštą vasaros dieną čia susirenka kelios dešimtys poilsiautojų. Daugelis jų su vaikais. Panaikinus eismą draudžiantį ženklą, daug kas prie vandens važiuotų ir tada gyventojams, ypač vaikams, būtų nesaugu. Pati Šešupės gatvė tęsiasi tik iki įvažiavimo į Antanavo HE teritoriją, o posūkis į dešinę yra jau ne gatvė, o vietinių gyventojų prižiūrimas keliukas, skirtas įvažiuoti žmonėms į kiemus. Anot J. Kailiaus, baidarininkai važinėja tuo keliuku, trypia privačioje nuosavybėje augančią veją, palieka šiukšles, kurias tenka rinkti sklypo savininkui.

Be to, toje vietoje, kur įlaipinami baidarininkai, yra 100 metrų elektrinės apsauginė zona, joje ir žvejoti, ir maudytis, ir vaikščioti pakrante draudžiama. Pavojingas ir nusileidimas į vandenį. Elektrinės apsaugos krantinė pagal reikalavimus išbetonuota, tad dažniausiai būna slidi, o ja baidarininkai leidžiasi į labai sraunų iš turbinų išbėgusį vandenį“, – pasakojo J. Kailius.

Upė – visų

Prie upės vienkiemyje gyvenantis ūkininkas Remigijus Uleckas, kurio sodyba paskutinė prie šio keliuko, sako neturintis nieko prieš baidarininkus, upė tikrai nėra čia gyvenančiųjų nuosavybė, tačiau pasigendantis kultūros.

„Man nepatinka, kai Dzūkijoje savininkai vaiko žmones nuo ežerų, net išsimaudyti važiuodamas pro šalį be mokesčio negali. Kas bus, jeigu visi šitaip prie vandens neprileis? Vis dėlto kol šio ženklo nebuvo, dėl poilsiautojų elgesio mes turėjome daug problemų“, – sakė R. Uleckas. Jam pačiam ne kartą teko ieškoti pravažiavimą į namus užstačiusių mašinų savininkų. Teko rinkti poilsiautojų prie upės paliktus butelius, duženas nuo keliuko. Kiti piktybiškai tai darydavo.

Ūkininkas baidarėmis plaukiančius žmones, šiems paprašius, įsileidžia į savo kiemą – tegul žmonės pramogauja, džiaugiasi gamta, bet nežino, kaip išmokyti kai kuriuos paprasčiausio padorumo.

Viešosios įstaigos Nemuno euroregiono Marijampolės biuro direktorius Gintaras Skamaročius neslėpė, kad Marijampolės savivaldybės saugaus eismo komisijos pozicija – neleisti privažiuoti prie upės jį piktina. Jau daug metų Nemuno euroregiono biuras su partneriais iš pasienio įgyvendina įvairius projektus, kurie skatina turizmą, tarp jų ir vandens. Keliaujančių, turistaujančių žmonių patogumui ženklinami turizmo objektai, leidžiama įvairi informacinė medžiagą. Vandens turizmo mėgėjai kviečiami baidarėmis Šešupe aktyviai praleisti vasaros atostogas, savaitgalius. Nemuno euroregiono Marijampolės biuras kartu su partneriais numatęs įgyvendinti ir daugiau projektų, kad pasienio regionai išnaudotų kuo platesnes galimybes turizmui vystyti. Jų tikslas – bendromis pastangomis skatinti turizmą Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione, sudaryti sąlygas aktyviai pailsėti ir kuo geriau apie tai informuoti žmones, keliaujančius per regioną.

„Tai nauda ir žmonės, ir verslui, ir regionams, o Gavaltuvoje, Šešupės gatvėje įrengtas kelio ženklas trukdo vandens turizmui“, – nepasitenkinimo neslėpė G. Skamaročius.

„Šešupė teka Kalvarijos, Marijampolės, Kazlų Rūdos, Vilkaviškio savivaldybių teritorijomis, todėl nusileidimo į vandenį vietų yra daug ir patogesnių. Netgi Gavaltuvoje greta esančia Miktilčio gatve patogiai galima privažiuoti prie upės ir nusileisti į vandenį, o ne versti kęsti nepatogumus vietinius gyventojus“, – įsitikinęs Gavaltuvos bendruomenės pirmininkas J. Kailius.