Velykinių kiaušinių marginimo varšku tradicija rieda per Alytaus rajoną

434155774_834341568728017_1134713814274268069_n
Alytus
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Alytaus rajono savivaldybė

Prieš Velykas Alytaus rajono bibliotekose ir kultūros namuose vyko kiaušinių marginimo edukacijos. Pasimokyti tradicinio marginimo būdo natūraliu vašku galėjo ir suaugusieji, ir vaikai. Edukacijų dalyviai susipažino su Velykų tradicijomis, sužinojo apie margučių spalvų ir raštų reikšmes bei patys numargino gražiausius velykinius margučius!

Net ir mažiausieji gali marginti kiaušinius

Alytaus rajono kultūros centro Punios skyriaus meno vadovė Laimutė Žūsinienė kvietė gyventojus susitikti ir pasimokyti marginti kiaušinius į „Punios dzūko pirkią“. „Tradicijos, susitikimai, edukacijos žmones suartina. Pasikalbėdamos iš lėto marginome kiaušinius, dalijomės patirtimi, bendravome iki vakaro“, – sako L. Žūsinienė.

Kiaušinių marginimo vašku edukaciją vedė Ernesta Genevičiūtė – patyrusi kiaušinių margintoja. Jos mama Eugenija Genevičienė yra sertifikuota tautinio paveldo amatininkė, taigi Ernesta nuo mažens užsiima kiaušinių marginimu, kuris jai yra tartum meditacija.

„Užsiėmimo metu ji davė mums daug gerų patarimų apie kiaušinių marginimą ir dažymą. Grožėjomės nuostabiais margučiais, apkeliavusiais ne vieną parodą. Beje, Ernestos ir jos mamos margučiai puošia ne tik lietuvių, bet ir užsieniečių namus, jie jau pasiekė ir tolimąją Japoniją“, – sakė L. Žūsinienė.

Į „Punios dzūko pirkią“ atvyko ir Butrimonių gimnazijos Punios ikimokyklinio skyriaus auklėtoja Dalė Kaškonienė ir padėjėja Vilma Duzinskienė su auklėtiniais nuo 3 iki 6 metų. Nors dėl saugumo vaikai spalvino popierinius margučius, pasak auklėtojos, net ir toks simbolinis prisilietimas prie tradicijos yra labai svarbus. „Supažindinti vaikus su tradicijomis reikia kuo anksčiau. Jau trejų metų vaikas, padedamas suaugusių, gali marginti margutį. Tradicijas labai svarbu vaikams diegti nuo mažens, nes tai yra mūsų kultūros dalis“, – sakė auklėtoja D. Kaškonienė. 

Tradicijų mokė močiutė ir mama

Marginti kiaušinius vašku Vaisodžiuose, Eičiūnuose, Dauguose mokė Milda Stanevičienė, Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Eičiūnų filialo bibliotekininkė. Šią tradiciją moteris perėmė iš savo mamos Anelės Radvinskienės ir su malonumu perduoda kitiems, ypač vaikams. 

Edukacijų dalyvius M. Stanevičienė supažindino su lietuviškų margučių istorija, raštais bei spalvomis, kiaušinių marginimo karštu vašku technologija, medžiagomis.

„Aš augau su savo močiute ir nuo vaikystės mačiau šią tradiciją. Velykos labai džiaugsmingos, todėl jų labai laukiam, marginame margučius – gyvybės simbolį. Kiaušinio marginimas yra ir mistika, ir tradicija. O tradicijas turime perduoti vaikams, bent jau išmokyti marginti kiaušinus vašku. O kiaušinių marginimas – tai meditacija, pasibuvimas su šeima, bendrystė. Mūsų tradicijas reikia saugoti ir branginti. Noriu, kad žmonės žinotų, kaip buvo, ir perduotų, kad būtų“, – sako M. Stanevičienė.

Numargintam kiaušiniui – ypatingos galios

Šventos Velykos, Kristaus prisikėlimas, – seniausia ir svarbiausia krikščionių šventė, simbolizuojanti gamtos atbudimą, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventimą.

Kiaušinis nuo pagonybės laikų simbolizuoja gyvybės atsiradimą, o numargintiems Velykų kiaušiniams būdavo priskiriamos ypatingos, magiškos galios: suvalgęs žmogus turės stiprią sveikatą, žemdirbiams užkasus margutį į žemę, reikšdavo, kad bus geras derlius.