PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Spalio 15 d. 20:30

Vėlinių laikotarpiu kapavietėse susidaro milžiniškas kiekis atliekų – kaip jas tinkamai išrūšiuoti?

Marijampolė

MMM

Greta PaulevičiūtėŠaltinis: mmm.lt


323972

Jau visai netrukus prisiminsime ir pagerbsime išėjusius artimuosius, ant jų kapų degdami žvakutes ir dėdami gėles. Šiuo laikotarpiu kapavietėse susidaro keliskart daugiau atliekų, todėl atliekų tvarkyojai ragina gyventojus prisiminti, kad jas, kaip ir visas kitas, yra būtina tinkamai išrūšiuoti.

Per Vėlines kapavietes užliejanti žvakių šviesa išties atrodo magiškai. Visgi reikia nepamiršti, kad šis grožis, vėliau tinkamai nesutvarkytas, gali pakenkti gamtai. Todėl svarbu atminti, kad lankant kapus reikėtų neužmiršti saiko, o vėliau nebereikalingas atliekas tinkamai išrūšiuoti.

„Kadangi artėja šventės, kurios paliečia kiekvieno šeimą ir visi mes keliausim į kapines pagerbti savo artimųjų, tvarkysim kapavietes, visas atliekas, kurios susidaro prie kapinių, reikėtų rūšiuoti. Kadangi mus įstatymai įpareigoja rūšiuoti, reikėtų žinoti, ką ir kur mesti“, – sako MAATC Klientų aptarnavimo sk. vadovas Saulius Šimonėlis.

Šiomis dienomis kapines aplanko daugybė žmonių, prie vieno ar kelių kapų palikdami po žvakę ar kitokių papuošimų. Viso to į kapines sunešama milžiniškais kiekiais – kas neužilgo tampa nebereikalinga ir atsiduria atliekų konteineriuose.

„Kadangi kapinėse susidaro dažniausiai žvakės, įvairios žaliosios atliekos, puokštės, gėlės, rekomenduojame panaudotas sudegusias stiklines žvakutes mesti į stiklo konteinerius. Plastiko žvakės ir metaliniai žvakių dangteliai yra metami į plastiko konteinerį. Taip pat yra ir popieriaus konteineriai, į kuriuos galime mesti popierių. Tai, kas lieka nuo dirbtinių gėlių, pagamintų iš tekstilės, plastiko, viską reikėtų mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį“, – apie atliekų rūšiavimą kalba specialistas.

Pašnekovas prašo žmonių tinkamai įvertinti, kurias atliekas galima rūšiuoti, o kurių – ne. Būtina atkreipti dėmesį, kad prieš metant žvakių dėklus į rūšiuojamų atliekų konteinerius, reikia pašalinti likusį vašką ir atskirti metalines bei plastikines detales.

Pašnekovas pastebi, kad ne visi daiktai, pagaminti iš plastiko, turi būti metami į plastiko konteinerį.

„Plastiko konteineriaiyra skirti daugiausiai pakuotėms. Kas yra pakuotė? Na, nusiperkam žvakę, išdega vaškas ir atlieka ta pakuotė plastikinė, į kurią būna supiltas vaškas – tą turėtume mesti į konteinerį. Plastikinės gėlės dažniausiai būna ne tik iš plastiko, bet ir iš tekstilės, o kadangi tekstilė jau sunkiau perdirbama – rekomenduojame mesti į mišrių atliekų konteinerį. Kaip sakau, jeigu nežinom, kur ką mesti – meskit viską į mišrių atliekų konteinerį, viskas nukeliaus į mechaninių biologinių apdorojimo gamyklą ir ten mes išrūšiuosim, kaip reikia“, – pasakoja jis.

Kiekvienais metais atliekų tvarkytojai pastebi, kad Vėlinių laikotarpiu atliekų srautas kapinių teritorijoje padidėja kone dvigubai. O perpildyti konteineriai per Vėlines turbūt jau nieko nebestebina.

„Jeigu matome pilnus konteinerius, reikėtų paskambinti seniūnams, perspėti. Todėl, kad seniūnai organizuoja konteinerių dažnesnį aptarnavimą prieš šventes arba pastato daugiau konteinerių. Reikėtų šito vengti ir suprasti, kad kuo daugiau šalia padėsim, tuo ilgiau tos atliekos ten bus, tuo sunkiau bus jas sutvarkyti ir atliekų vežėjas užtruks tai padaryti“, – sako Saulius Šimonėlis.

Prisiminkime, kad ne žvakių ar kitų atributų gausa pagerbiame mirusiuosius, o juos tiesiog prisimindami. Taigi, lankydami artimųjų kapus prisiminkime tai, palaikykime tvarką ir tokiu būdu tausokime gamtą.

#VĖLINĖS; ATLIEKOS; RŪŠIAVIMAS; MAATC; SAULIUS ŠIMONĖLIS; MIRUSIŲJŲ PAGERBIMAS; VISŲ ŠVENTŲJŲ DIENA; KAIP RŪŠIUOTI ATLIEKAS