PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Birželio 10 d. 16:09

Veiks­niai, ku­rių rei­kia veng­ti tu­rin­tiems ku­pe­ro­zę

Lietuva

Freepik nuotr.

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


269625

Veido rožinė, kuperozė arba dar kitaip vadinama rozacėja yra viena ir ta pati liga, kuri pasižymi centrinės veido dalies pažeidimu. Kaip ši liga gydoma, kokios jos priežastys ir kokie kasdienio gyvenimo veiksniai ją neigiamai veikia?

„Sergant kuperoze, būdingas paraudimas, išsiplėtę kapiliarai, o paūmėjimo metu galimi uždegiminiai bėrimai, tai gali būti pustulės, papulės. Ligai progresuojant, galimas odos sustorėjimas, vadinamas fimoze“, – sako gyd. dermatovenerologė Toma Dimšienė.

Pasak specialistės, šią problemą pasaulyje turi labai daug žmonių. Pastebėta, jog kuperozė yra vyresnio amžiaus žmonių liga, dažniau ja serga moterys, o pirmieji požymiai neretai prasideda 30 metų. Taip pat liga yra būdinga šviesesnės odos pacientams.

Gydytoja T. Dimšienė teigia, jog ligos priežastis tiksliai nėra nustatyta, tačiau didelę įtaką turi genetika. Dažniausiai pokalbio su pacientu metu išsiaiškinama, kad šią problemą turi tėvai, seserys ir kiti giminaičiai. Taip pat didelę įtaką turi rizikos veiksniai, kurie skatina ligos progresavimą bei pirmąjį paūmėjimą.

„Rizikos veiksniai yra viskas, kas aktyvina kraujotaką. Sergant veido rožine, tikras blogis yra karštis, saulė, soliariumai, pirtys, aštrus maistas, intensyvus sportas, karštas dušas, vonia, – vardija dermatovenerologė.

T. Dimšienės teigimu, konsultacijos metu pacientui paaiškinus rizikos veiksnius, dažnas nustemba ir paklausia, kaip gyventi toliau ir ar reikia atsisakyti gyvenimo malonumų. Specialistė sako, jog dažniausiai to padaryti neįmanoma, tačiau reikia bent jau žinoti, kad šie veiksniai nėra geri, ir per daug jais nepiktnaudžiauti: „Žinoma, jog ne visas sportas yra negerai, tačiau kai veidas yra labai vaskuliarizuotas, kardio treniruotės metu labai išsiplečia kapiliarai ir jei sporto metu jaučiame labai didelį kaitimą, paraudimą, turint veido rožinę, tai yra negerai.“

Pasak gydytojos, dažniausiai pacientai skundžiasi dėl kaitimo, deginimo, niežėjimo pojūčių, tačiau neretai pagalbos ieškoma ir dėl estetinių priežasčių. Dažnas, matydamas, kad šeimoje artimieji turi išsiplėtusių kapiliarų, dar neturėdamas simptomų, nori užbėgti problemai už akių ir kreipiasi dėl kapiliarų gydymo lazerinėmis procedūromis.

Nesiimant jokių priemonių, kraujagyslės gali plėstis dar labiau. Specialistai tvirtina, kad savarankiškai panaikinti išsiplėtusių kraujagyslių neįmanoma, tačiau yra keli būdai, stabdantys jų plėtimąsi ir išsprendžiantys šią bėdą.

Gydytoja dermatovenerologė sako, jog kosmetika, sergant veido rožine, turėtų būti ypač švelni, priemonės neagresyvios, skirtos raustančiai, jautriai odai, kurios ramina, stiprina kapiliarų sieneles, veikia antioksidantiškai, priešuždegimiškai.

„Esant remisijai, matant, kad yra paraudimas, išsiplėtę kapiliarai, taikomas lazerinis gydymas. Jų tikslas – naikinti kapiliarus ir skatinti jų traukimąsi. Taip pat lazerinės procedūros yra kombinuojamos su kitomis procedūromis, tokiomis kaip fotodinaminė terapija, injekcinės procedūros, kurių metu yra skatinama geresnė odos kokybė. Ligai paūmėjus, rekomenduojamas gydymas vietiniais arba sisteminiais vaistais, tai gali būti antibiotikai bei kiti stipresni vaistai. Taip pat uždegimo metu galima atlikti tas procedūras, kurios veikia priešuždegimiškai, puikūs rezultatai stebimi taikant fotodinaminę terapiją“, – pasakoja gydytoja.

Fotodinaminė terapija – tai šiuolaikiškas, saugus ir neinvazinis gydymo metodas, kurio metu, naudojant tam tikrą šviesą, sukuriamas raminantis efektas. Be to, odoje fotodinaminė terapija skatina kolageno sintezę, šalina pigmentines dėmes, mažina raukšles, stangrina odą, suteikia jai skaistumo.

„Neretai taikomas lazerinis gydymas, kurio tikslas yra veikti priešuždegimiškai ir raminti įsiplieskusį uždegimą. Lazerinėms procedūroms tinkamiausias laikas yra rudens, žiemos sezonas, o naudojant apsauginius kremus, procedūrą galima atlikti ir vasarą“, – tikina T. Dimšienė.

Norint pasiekti remisijos fazę, procedūrų skaičius yra labai individualus ir priklauso nuo odos būklės ir atsako į daromą procedūrą. Dažniausiai yra atliekamos 3–5 procedūros, o vėliau sugrįžtama po metų ar dvejų.

Medikė sako, kad liga gali vėl atsinaujinti, jei po procedūrų žmogus nepakeičia žalingų įpročių, nesiima rekomenduojamų apsaugos priemonių.

Parengta pagal pranešimą spaudai