PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2018 m. Lapkričio 21 d. 10:11

Vėdinimas ir sveikata – neatsiejami ir orui atšalus

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


61211

Artėjant šaltajam sezonui nereikėtų pamiršti būsto vėdinimo. Jis turi tiesioginės įtakos mūsų sveikatai, savijautai – gryno oro užtikrinimas padeda išvengti ligų. Siekiantiems namuose jaustis gerai vėdinimo sistemų specialistai pataria, kokiais būdais galima pasirūpinti gaiviu, švariu oru.

Netinkamo vėdinimo pasekmės

Manyti, kad gyvenamąsias patalpas reguliariai vėdinti būtina tik šiltuoju metų laiku – klaidinga. Kai lauke oras atvėsta, natūraliai daugiau laiko praleidžiame ne čia, o uždarose erdvėse. Dėl to greičiau keičiasi, prastėja patalpose esančio oro sudėtis: jame mažėja deguonies, daugėja anglies dvideginio, kitų junginių. Norint puoselėti savo ir artimųjų sveikatą, vertėtų suklusti ir geriau susipažinti su pasekmėmis, kurias lemia netinkamas vėdinimo sistemos įrengimas arba vėdinimo stoka apskritai.

Vyrauja nuomonė, kad atsisakius vėdinimo geriau išsaugoma namų šiluma. Nuolat kylant šildymo kainoms, poreikis ją taupyti – lengvai suprantamas. Tačiau sandariose patalpose neįmanoma oro cirkuliacija, o ji būtina mūsų sveikatai. Nevėdinamoje patalpoje susidaro palanki terpė dulkėms, alergenams kauptis, kenksmingiems mikroorganizmams veistis. Be to, nereikėtų pamiršti, kad kenksmingų oro junginių į aplinką išskiria buitinė technika. Namų ore ilgainiui prisikaupia ir cheminių valymo priemonių likučių. Visa tai mes galiausiai įkvepiame – nebent atidžiai išvėdiname kambarius.

Prasta patalpų oro kokybė sudaro palankias sąlygas plisti infekcinėms ligoms. Pastebima, kad būtent šaltuoju metų laiku ypač padidėja sergamumas peršalimo ligomis. Netgi pavojingasis gripas, dažniausiai varginantis žiemą, priskiriamas prasto vėdinimo žalai. Tinkamos vėdinimo sistemos įrengimas – tai, kas gali efektyviai padėti apsisaugoti nuo įvairių oru plintančių ligų.

Patalpose esantys oro teršalai – ne tik užkrečiamųjų ligų plitimo priežastis. Dėl jų taip pat gali varginti galvos skausmas, dažnos akių ir nosies gleivinės alerginės reakcijos, sukeliamos dulkių, dulkių erkučių ir kitokių alergenų. Nevėdinamos patalpos gali sukelti nuovargį, mieguistumo pojūtį ar net odos bėrimą.

Nešvarus oras turi įtakos ir mūsų materialiam turtui. Jei namai prastai vėdinami, čia gali kauptis drėgmė, o ji – puiki terpė pelėsiui veistis. Jis, kaip ir paprasčiausios dulkės, nešvarumai gali paveikti kokybines baldų, kitų interjero elementų savybes. Išblukusios spalvos, nepatvarūs audiniai – vos keli tokio poveikio pavyzdžiai. Taigi, vėdinimo sistemos įrengimas vienu ar kitu aspektu paveikia visą gyvenamąją aplinką.

Kaipgi užtikrinti tinkamą namų vėdinimą?

Artėjant šaltajam metų laikui, reikėtų vadovautis pagrindiniais patalpų oro kokybės užtikrinimo principais: reguliariai vėdinti namų, biurų ir kitos paskirties patalpas. Tai galima atlikti ir paprasčiausiai atveriant langą. Tačiau toks vėdinimo būdas taip pat yra ir skersvėjo priežastis. Be to, vėdinti atidarius langą galima tik būnant namuose. Tuo metu reikia pasirūpinti, kad patalpoje nebūtų žmonių, langu pasinaudoti galinčių augintinių. Vėdinimo atvėrus langus būdas nepalankus ir dėl to, kad jį sudėtinga pritaikyti smarkiai lyjant, sningant. Visgi didžiausias trūkumas yra tai, jog norint pasirūpinti aplinkos sveikumu, oro kaita patalpose turi būti nuolatinė. Tačiau praverti langus žiemą galime tik porai minučių, nes taip išleidžiama šiluma. Šis vėdinimo būdas – labai neefektyvus ir neekonomiškas.

Visų šių grėsmių ir nepatogumų padeda išvengti rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas. Jos veikimo principas – gana paprastas. Nešvarus oras iš patalpų yra pašalinimas ir pakeičiamas šviežiu, švariu. Šalinamo oro šiluma rekuperatoriaus panaudojama šviežiam orui pašildyti. Taigi, tokiu atveju patalpų šiluma beveik neprarandama, o oras pakeičiamas švariu. Naudojant šią pažangią sistemą, patalpose užtikrinama nuolatinė oro cirkuliacija. Tam, kad patalpos būtų išvėdintos, nebūtina būti namuose.

Rekuperacinė sistema gali būti naudojama tiek gyvenamosiose patalpose, tiek biuruose, konferencijų salėse ir kitur, kur stinga ventiliacijos. Moderni oro vėdinimo sistema pasižymi technologiniais sprendimais, kurie leidžia įrengti ją greitai ir pasirūpinti įrangos efektyvumu. Tokios vėdinimo sistemos įrengimas – itin sumanus, nes leidžia atnaujinti patalpų orą pagal poreikį, yra ekonomiškas. Vienur, priklausomai nuo galimybių, įrengiama didesnė, centrinė sistema, o kitur – sumontuojami kompaktiški mini rekuperatoriai, kuriems nereikalingas ortakių tinklas.

Kokybiškos centrinės vėdinimo sistemos įrangą lengva valdyti išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu. Be to, į sistemą įmontuoti drėgmės ir kvapų davikliai – jie taip pat užtikrina išskirtinę oro kokybę. Ši sistema aprūpina patalpas didesniu šviežio oro kiekiu, tačiau norint ją įrengti patalpose turi būti išvedžiotas ortakių tinklas.

Mini rekuperatoriai yra kompaktiški. Jų įrengimas pigesnis ir greitesnis, o energijos sąnaudos – labai mažos. Jie montuojami į išorines patalpų sienas. Ant vidinės sienos pusės montuojamas tik estetiškas oro tiekimo dangtis, kuris skleidžia orą skirtingomis kryptimis. Išorėje lieka tik oro tiekimo ir išmetimo anga. Tiek vidinių, tiek išorinių dangčių pasirinkimas – platus, tad juos lengva priderinti prie eksterjero.

Mini rekuperatoriais galima vėdinti atskiras patalpas. Be to, šie įrenginiai gali būti lengvai pritaikomi ir naujai statomiems, ir jau įrengtiems namams, daugiabučiams.

Netinkamas, nepakankamas vėdinimas dažnai tampa prastos tiek fizinės, tiek psichologinės savijautos priežastimi. Tačiau išvengti grėsmių išties nesunku – šiuolaikiškos vėdinimo sistemos padeda pasirūpinti grynu oru be jokių pastangų. Tereikia atsirinkti individualiai geriausiai tinkantį būdą ir mėgautis sveikatai palankesne namų aplinka.

Reklama