PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugpjūčio 6 d. 20:10

Vasaros karštis ir drėgmė: kaip tinkamai prižiūrėti drabužius?

Lietuva

Freepik.com nuotr.

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


242261

Vasaros sezono metu Lietuvoje orai permainingi: vieną dieną džiugina saulės spinduliai, o kitą – jau liūtys. Karštis ir drėgmė neigiamai veikia ne tik mūsų odą, bet ir drabužius. Negana to, vasarą aktyviai leidžiame laiką lauke, o tai reiškia, kad nuolat susiduriame su įvairaus tipo dėmėmis. Kaip prižiūrėti drabužius, kad jie tarnautų kuo ilgiau?

„Priežasčių, kodėl reikia rūpintis rūbais, yra daug. Vis dėlto dėmesį norėčiau atkreipti į kelis aspektus. Pirma, reikia laikytis tvarios mados principų ‒ kuo mes geriau prižiūrėsime rūbus, tuo mažiau jų pirksime naujų. Vadinasi, sumažinsime emisiją, t. y. išmetamų teršalų kiekį, susidarantį drabužio gyvavimo ciklo metu. Antra, vasarą kai kuriems žmonėms pasireiškia sezoninė alergija. Tai reiškia, kad jiems reikia kaip įmanoma labiau pašalinti alergenus iš dėvėtų rūbų“, – sako buitinės technikos ekspertas Vytautas Povilas Jurgaitis.

Plaukite rečiau ir žemoje temperatūroje

Gerai pagalvokite, ar tikrai metas skalbti rūbus. Kai kurias medžiagas skalbti reikia itin retai, pavyzdžiui, džinsą, vilną ar odą. Per dažnai skalbiant, pažeidžiamas audinių pluoštas, o taip sumažinamas ir rūbų tarnavimo laikas.

„Už dažną skalbimą rūbams žalingesnis ‒ sausas valymas, nes naudojamos kenksmingos cheminės medžiagos. Jos kai kurių audinių natūralius pluošto folikulus išlygina, o tai nėra gerai. Jei nėra dėmių, drabužius derėtų paprasčiausiai atgaivinti. Juos galite pakabinti ant pakabo ir palikti lauke ar palaikyti vonioje, kurioje yra vandens garų“, ‒ pataria V. P. Jurgaitis.

Kalbant apie rūbų skalbimą, ekspertas pataria rinktis žemą temperatūrą, taip pat rinktis švelnų, natūralų skalbiklį, kad drabužio audinys išliktų švarus ir minkštas, o spalvos neišbluktų.

Skaitykite etiketes ir skalbkite ne per daug rūbų

Skirtingas medžiagas reikia skalbti skirtingais būdais. Atsižvelkite į drabužio etiketėje pateikiamas instrukcijas, ypač tai, kokia gali būti didžiausia skalbimo temperatūra.

„Pavyzdžiui, rūbus iš vilnos reikėtų plauti tik tada, kai tai yra būtina, naudojant specialų vilnos ploviklį. Derėtų pasirinkti švelnų skalbimo mašinos ciklą, prilygstantį skalbimui rankomis. Ypatingai prižiūrėti reikia švelnius audinius, pavyzdžiui, kašmyrą ar šilką, nes juos gali pažeisti cheminės medžiagos ir karštis. Turintiems daug jautrių drabužių ar šilkinę patalynę verta investuoti į skalbimo mašiną su „QuickDrive“ technologija, kurios dviejų dalių būgno sistema ne tik pagreitina skalbimą, bet ir rūpinasi jūsų brangiais pirkiniais“, – sako ekspertas.

Dar vienas patarimas ‒ drabužius nedideliais kiekiais skalbkite išvirkščius. Tokiu būdu išvengsite ne tik skalbimo mašinos perpildymo, bet ir trinties, kuri pažeidžia audinių pluoštus.

Tinkamai laikykite

Visus drabužius derėtų laikyti vėsioje ir sausoje patalpoje. Taip juos apsaugosite nuo drėgmės, saulės spindulių ir karščio, kurie audinius veikia žalingai.

Drabužius spintoje, spintelėje ar kitur retkarčiais išimkite ir išskleiskite, nes užsigulėję, ypač natūralaus pluošto, rūbai traukia kandžius, kurie juos gadina. Tam, kad papildomai apsisaugotumėte nuo kandžių, prie trikotažinių rūbų dėkite levandą ar specialius tam skirtus rutuliukus. Kitas aspektas ‒ neperkraukite rūbų spintos, nes drabužiams reikia pakankamai erdvės. Taip audiniai bus mažiau susiglamžę.

Parengta pagal pranešimą spaudai